fbpx

Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Zimowy Ultramaraton Karkonoski: przedstartowy niezbędnik

zuk

Zimowy Ultramaraton Karkonoski tuż tuż! Z tej okazji kilka rad i wskazówek – nawet jeśli nie biegniecie ZUKa, mogą się wam przydać przy bieganiu zimą.

Autor: Kuba Krauze. Poradnik pojawił się pierwotnie na stronie facebook.com/DoThingsAlways/

Zaczynamy!

Pytacie nas (organizatorów) często, jak się ubrać na ZUKa i co zabrać na trasę? W tych pytaniach nie ma nic złego, nie wszyscy biegacze mają doświadczenie w bieganiu zimą w górach. ZUK to jeden z pierwszych zimowych biegów górskich, a i on ma dopiero 4-letnią historię… W tym artykule postaram się przekazać wam kilka rad dotyczących potrzebnego sprzętu.

Pamiętajcie, że znajdujecie się w górach o dość ostrym klimacie, surowszym nawet niż w Tatrach. Temperatury na grani są niższe o kilka stopni od notowanych w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie. Grzbiet Karkonoszy jest odsłonięty, przez co wiatr ma się gdzie rozpędzić. Przy wietrznej pogodzie odczuwalna temperatura spada o kolejne kilka, a czasami nawet kilkanaście stopni. Połowa trasy ZUKa wiedzie grzbietem, a więc należy zadbać o odpowiedni ubiór i sprzęt.

Zwróćcie też uwagę, że pogoda w górach potrafi się szybko zmieniać. Nawet jeśli rano będzie słonecznie i bezwietrznie, to w południe może przyjść wiatr oraz śnieg i zupełnie zmienić warunki, w jakich będziecie biec. Możemy wam przekazać najlepsze rady, ale i tak decyzje o wyborze ubrania i sprzętu będziecie musieli podjąć sami na podstawie aktualnej prognozy pogody. Poniższe wskazówki mają na celu zapewnić wam bezpieczeństwo i komfort biegu.

Odzież

Podstawą wyposażenia jest kurtka wiatro i wodoodporna. Jak wspomniano silny wiatr potrafi obniżyć odczuwalną temperaturę nawet o kilkanaście stopni, a więc należy się przed nim zabezpieczyć. Najlepiej gdyby kurtka miała kaptur – bardzo się przydaje, gdyż to przez głowę ucieka większość ciepła. Dlaczego kurtka powinna być wodoodporna? Może się zdarzyć opad śniegu bądź deszczu, a wilgoć potęguje odczucie zimna. Jeśli kurtka wam przemoknie, a zacznie wiać, to natychmiast zrobi się wam bardzo zimno.

Pod kurtką powinniście mieć przynajmniej dwie warstwy ubrania, z czego jedna z długim rękawem. Pamiętajcie, że ciało ogrzewa powietrze, które nagrzewa się między warstwami odzieży. W plecaku – zgodnie z regulaminem – powinniście mieć dodatkową warstwę docieplającą z długim rękawem (dodatkową, czyli inna niż ta, którą macie na sobie pod kurtką). Podczas drugiej edycji ZUKa pogoda była tak łaskawa, że nawet na grani można było chwilami biec bez kurtki. Rok później na rekonesansie trasy i jeszcze rok później podczas znakowania trasy tak mocno wiało i zacinało śniegiem, że zakładaliśmy na siebie wszystko, co tylko mieliśmy. To bardzo ważne, żebyście zrozumieli, iż sprzęt obowiązkowy to nie sprzęt, który jest konieczny do pokonania trasy, ale taki, który uratuje wasze zdrowie (albo nawet życie) w razie załamania pogody albo kontuzji. Organizm bardzo szybko się wychładza, jeżeli z jakiegoś powodu przerwie się bieg/marsz. Dlatego też zalecamy długie, najlepiej wiatro i wodoodporne spodnie.

zuk

Buty

Zadbajcie o porządne trailowe obuwie z głębokim bieżnikiem, który znacznie wam ułatwi poruszanie się w śniegu. Niech was nie zwiedzie profil trasy – zdarzają się długie fragmenty (np. odcinek za schroniskiem Odrodzenie w kierunku Słonecznika), które na profil wydają się płaskie i łatwe, tymczasem ze względu na obecność śniegu i pochyłą ścieżkę okazuje się, że trudno w ogóle biec. Jeżeli macie do wyboru kilka par, to weźcie buty, które nadają się na błoto – to znaczy mają szeroko rozstawione, głębokie wypustki bieżnika i cholewkę, która nie pije za dużo wody. Jeśli macie buty z kolcami, załóżcie je. Jeśli nie, to szczerze radzimy zabranie mini-raczków biegowych albo solidnych nakładek z kolcami. Niektóre fragmenty, jak podejście na Śnieżkę od Śląskiego Domu i zbieg w kierunku Sowiej Przełęczy często bywają zalodzone i bardzo śliskie. Raczki lub nakładki poprawią komfort biegu również na śniegu. Coraz większą popularnością cieszą się skarpety wodoodporne, ale jeśli ich nie macie, załóżcie chociaż grube skarpety – mokre stopy będą się miały dobrze, póki będzie im ciepło.

Czapka i rękawiczki

Oprócz głowy dużo ciepła ucieka przez dłonie. Dodatkowo w zimnie palce grabieją i może dość do sytuacji, że nie będziecie w stanie odpiąć zamka plecaka, żeby wyjąć z niego dodatkową warstwę ubrania albo coś do zjedzenia. Dlatego bardzo ważne są ciepłe rękawiczki, a do tego – na pewno zgadniecie – wiatro i wodoodporne. Pewnie zdarzy wam się potknąć, stracić równowagę, wpaść w zaspę śnieżną i pomóc sobie rękami w utrzymaniu równowagi. Zwykłe rękawiczki bardzo szybko przemakają, a dłonie tracą ciepło. Radzimy skorzystać z rękawic narciarskich albo turystycznych, byle było wam ciepło w dłonie.

Na głowę załóżcie przynajmniej chustę/opaskę, a najlepiej porządnego Buffa z windstoperem albo czapkę. Nauczcie się na pamięć listy wyposażenia obowiązkowego i zadbajcie, by mieć wszystkie jego elementy. Wielu z was to doświadczeni biegacze, którzy wiedzą, w co się ubrać. Szanujemy to, ale prosimy, żebyście pomyśleli również o innych, którzy nie mają tyle doświadczenia albo zwyczajnie będą mieli pecha i np. złapią kontuzję. W takiej sytuacji wasze ogrzewacze chemiczne albo folia NRC mogą uratować czyjąś skórę.

Pomoc na szlaku

Dbajmy więc o siebie nawzajem, służmy sobie pomocą i wsparciem na trasie. Jeśli widzisz kogoś, kto ma problemy z poruszaniem, zaoferuj pomoc. Poczęstuj jedzeniem i piciem, w razie potrzeby skorzystaj z ogrzewaczy i folii NRC. Nigdy nie przechodź obojętnie obok kogoś, który przerwał bieg, usiadł albo wręcz położył się na szlaku. Pamiętaj, że organizm bardzo szybko się wychładza. Postaraj się nakłonić tę osobę do podjęcia marszu, a w razie złego samopoczucia poinformuj służby ratunkowe i organizatora.

Cała trasa biegu jest oznakowana żółtą taśmą, ale dla pewności powinniście mieć ze sobą mapę, którą znajdziecie w pakiecie startowym (stanowi element wyposażenia obowiązkowego). Radzimy również wgrać do zegarków tracka GPS. Zwróćcie uwagę, że zimowy przebieg szlaku grzbietem Karkonoszy różni się w pewnych miejscach od przebiegu letniego – ze względów bezpieczeństwa. Dlatego zimą najważniejszym wyznacznikiem właściwej drogi są tyczki kierunkowe, na których wieszamy również nasze taśmy.

zuk

Raz jeszcze spoglądamy na listę wyposażenia obowiązkowego – znajduje się tam zapas picia (przynajmniej 0,75 litra), gwizdek (przydatny do wzywania pomocy), czerwone światło migające, dowód osobisty lub ważny paszport, czołówka z naładowanymi bateriami (w górach po zmroku jest ciemno…), wspomniana folia NRC o wymiarach przynajmniej 140 x 200 cm oraz numer startowy.

Na koniec zostawiliśmy naładowany telefon z włączonym roamingiem. Sprawny telefon często ratuje zdrowie i życie, ponieważ dzięki informacji telefonicznej można od razu rozpocząć akcję ratunkową, dodatkowo dzięki aplikacji RATUNEK ratownicy znają natychmiast wasze dokładne położenie. W telefonie zapiszcie numer alarmowy 601100300 oraz numer do organizatora. W bazie kontaktów powinniście mieć wpisany tzw. numer ICE, czyli osobę, którą należy powiadomić o nagłym zdarzeniu. Pamiętajcie o włączeniu lokalizacji GPS, żeby aplikacja mogła zadziałać. Pamiętajcie również, że na mrozie bateria szybciej się wyczerpuje, a bywa również że telefon odmawia posłuszeństwa, dlatego najlepiej będzie go zabezpieczyć przed wilgocią (schować do woreczka foliowego) i trzymać jak najbliżej ciała w którejś kieszeni.

Z całego serca życzymy wam, żeby połowa sprzętu przeleżała niepotrzebna w plecaku i żeby dodatkowe zabezpieczenia zwyczajnie się nie przydały. Wolimy, żebyście na nas narzekali za wygórowane wymagania, niż żeby komukolwiek stała się krzywda. Do zobaczenia na starcie i na mecie!

Jeśli brakuje wam czegoś z wyposażenia obowiązkowego, możecie skorzystać z ZUKowego sklepiku:

http://sklep.poco-loco.pl/ i odebrać zamówienie w Karpaczu w biurze zawodów.

III Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego – 12.03.2016 from pocoloco on Vimeo.

 

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?

A modern globe audit is a general purpose pair of quality control tools. It is a collection of quality evaluation tools and metrics that are used with respect to both evaluating and monitoring quality of […]

Advantages of Modern Environment Audit

There are many different platforms out there, although that digital technological platform works best to your business? Many organisations struggle to find the right digital marketing platform that will help them to grow and reach […]

Digital Marketing Platforms That Are Perfect for Your Business