Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Zmarł Daniel Rudisha. Obie żony pogrążone w żałobie
W wieku 73 lat zmarł Daniel Matasi Rudisha, ojciec rekordzisty świata i jednego z najsłynniejszych biegaczy ostatnich lat, Kenijczyka Davida Rudishy. Daniel Rudisha był srebrnym medalistą olimpijskim w sztafecie 4×400 metrów z Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.
Na przykładzie trzech pokoleń Rudishów można zaobserwować przemiany, które dokonały się w sporcie w XX i XXI wieku. Matasi Rudisha, dziadek rekordzisty, był zwykłym pasterzem, mężem – uwaga! – dwudziestu kobiet. Jego syn Daniel zajął się amatorsko sportem, a po zakończeniu kariery był trenerem i działaczem sportowym. Co ciekawe, on również był bigamistą: ożenił się z dwiema kobietami, i to na wyraźną prośbę jednej z nich, która nie chciała zostawiać przyjaciółki. Dopiero w pokoleniu obecnego rekordzisty świata te niecne praktyki zostały zatrzymane. Nie ma informacji, aby David Rudisha posiadał więcej niż jedną żonę. Z Lizzy Naanyu ma dwie córki.
It is with deep sorrow and profound grief to announce the death of my father who passed on in nakuru after a short illness. He mentored me personally and many others. The gap left by him shall be felt and hard to fill. RIP dad. pic.twitter.com/WEGEDMS7BJ
— David Rudisha (@rudishadavid) 7 marca 2019
Daniel Matasi Rudisha w ostatnich latach życia, mimo przeszłości sportowej, cierpiał na cukrzycę oraz przeszedł atak serca. Jak widać, choroby cywilizacyjne dopadają także Kenijczyków oraz byłych sportowców. W ostatnich dniach musiał być dializowany z powodu niewłaściwej pracy nerek. Zmarł, mimo że wydawało się, że dochodzi do siebie. O jego śmierci syn poinformował m.in. w mediach społecznościowych.
Po srebrnym medalu sztafety 4×400 metrów w Meksyku, cztery lata później reprezentacja Kenii, już bez Rudishy, zdobyła jedyny w historii złoty medal olimpijski w tej dyscyplinie. Był to złote czasy kenijskiego sprintu. Matką Davida Rudishy, rekordzisty świata na 800 metrów, jest była wyczynowa płotkarka. Nic dziwnego, że kombinacja genów matki i ojca spowodowała, że syn jest najszybszym średniodystansowcem w historii.
Obejrzyj: Igrzyska Olimpijskie w Meksyku, 1968 r. – sztafeta 4×400 m.