fbpx

Zmarł Daniel Rudisha. Obie żony pogrążone w żałobie

Autor: Marcin Nagórek • 10.03.2019

W wieku 73 lat zmarł Daniel Matasi Rudisha, ojciec rekordzisty świata i jednego z najsłynniejszych biegaczy ostatnich lat, Kenijczyka Davida Rudishy. Daniel Rudisha był srebrnym medalistą olimpijskim w sztafecie 4×400 metrów z Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

Na przykładzie trzech pokoleń Rudishów można zaobserwować przemiany, które dokonały się w sporcie w XX i XXI wieku. Matasi Rudisha, dziadek rekordzisty, był zwykłym pasterzem, mężem – uwaga! – dwudziestu kobiet. Jego syn Daniel zajął się amatorsko sportem, a po zakończeniu kariery był trenerem i działaczem sportowym. Co ciekawe, on również był bigamistą: ożenił się z dwiema kobietami, i to na wyraźną prośbę jednej z nich, która nie chciała zostawiać przyjaciółki. Dopiero w pokoleniu obecnego rekordzisty świata te niecne praktyki zostały zatrzymane. Nie ma informacji, aby David Rudisha posiadał więcej niż jedną żonę. Z Lizzy Naanyu ma dwie córki.

Daniel Matasi Rudisha w ostatnich latach życia, mimo przeszłości sportowej, cierpiał na cukrzycę oraz przeszedł atak serca. Jak widać, choroby cywilizacyjne dopadają także Kenijczyków oraz byłych sportowców. W ostatnich dniach musiał być dializowany z powodu niewłaściwej pracy nerek. Zmarł, mimo że wydawało się, że dochodzi do siebie. O jego śmierci syn poinformował m.in. w mediach społecznościowych.

Po srebrnym medalu sztafety 4×400 metrów w Meksyku, cztery lata później reprezentacja Kenii, już bez Rudishy, zdobyła jedyny w historii złoty medal olimpijski w tej dyscyplinie. Był to złote czasy kenijskiego sprintu. Matką Davida Rudishy, rekordzisty świata na 800 metrów, jest była wyczynowa płotkarka. Nic dziwnego, że kombinacja genów matki i ojca spowodowała, że syn jest najszybszym średniodystansowcem w historii.

Obejrzyj: Igrzyska Olimpijskie w Meksyku, 1968 r. – sztafeta 4×400 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger