fbpx

Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon

Zmiany organizatorskie w Susz Triathlon

13781776_1051062994943155_6212511002988525696_n

Fot. materiały organizatora

Najstarszy triathlon w Polsce – Susz Triathlon – na swoją przyszłoroczną, dwudziestą szóstą edycję, ponownie zmienia głównego organizatora. Gmina rozwiązała współpracę z UKS TRI SUSZ i w 2017 roku impreza zostanie zorganizowana wyłącznie przez gminę Susz.

Suski triathlon rozgrywa się już od 1991 roku. Przez wielu zawodników Susz, niewielka gmina w województwie warmińsko-mazurskim, jest uznawana za triathlonową stolicę Polski. To tu w pierwszych edycjach imprezy startowali ludzie, którzy również obecnie są blisko związani z tą dyscypliną – między innymi Piotr Netter, Andrzej Skorykow, Stanisław Zajfert, Jarosław Mamcarz, Bogdan Kord.

Ciekawostką jest, że pierwszą edycję zawodów organizował TKKF wraz z SdRP – Socjaldemokracją Rzeczpospolitej Polskiej na czele z Aleksandrem Kwaśniewskim. Rok później dołączyło się miasto. Triathlon w Suszu rósł w siłę w zawrotnym tempie. W 1998 roku rozegrano tam Puchar Europy ITU, a budżet zawodów wynosił aż 600 tysięcy złotych.

Na przestrzeni lat Susz Triathlon kilkukrotnie zmieniał organizatora. Od 2009 roku imprezę przygotowywał zespół Sport Evolution, przez pierwsze trzy lata wraz z TKKF. Połączenie finansowania z miasta i budżetu sponsorskiego i innowacyjność działań zespołu z Warszawy sprawiły, że zawody stały się jeszcze bardziej popularne. To właśnie w Suszu narodził się Herbalife Triathlon, rozegrany pod tą nazwą po raz pierwszy w 2012 roku. Potężny sponsor imprezy i wprowadzenie formuły ambasadorskiej zapoczątkowały ekspresowy wzrost popularności triathlonu w Polsce.

Gdy zawody pod flagą Herbalife przeprowadziły się do Gdyni, suski triathlon przeszedł pod wodzę UKS TRS Susz. Lokalna drużyna miłośników triathlonu organizująca zawody od 2013 roku zbierała same pozytywne opinie. Do 2016 roku włącznie wszystko działało bez zarzutu. W zeszłym roku w Suszu zostały zorganizowane Mistrzostwa Polski Elity w sprincie, ocenione później bardzo wysoko przez zawodników. Rozegrano także pierwsze w Polsce sztafety mieszane na dystansie supersprinterskim oraz popularną charytatywną rywalizację znaną jako Rowerkowe Mistrzostwa Świata. W czerwcu do Susza przyjeżdżały setki triathlonistów z całego kraju, którzy dwa dni później wyjeżdżali stamtąd z silnym postanowieniem powrotu w kolejnym roku. Wielu z nich jednak zmieniło zdanie pod wpływem ostatnich wydarzeń.

Na fanpage’u suskiego klubu czytamy:

Uczniowski Klub Sportowy ,,TRS” Susz niniejszym oświadcza, że wielokrotnie podejmował próbę nawiązania współpracy z Gminą Susz w kontekście przyszłorocznej edycji Susz Triathlon. Przedstawione nam warunki przez Gminę stawiają nas w roli jednego z wykonawców/ kooperantów imprezy, który za ściśle określone zadania ma otrzymać wynagrodzenie. My ludzie, którzy ten triathlon budowaliśmy przez minione ćwierć wieku nie godzimy się na to. Nie godzimy się również na to, w jakim świetle próbuje nas postawić magistrat. Pismo Pana Burmistrza nie odzwierciedla wielowątkowości i prawdziwości całej sytuacji, która sprokurowana została przez włodarzy.
Dla dobra zawodów powstrzymujemy się od kolejnych internetowych dyskusji. Żałujemy, że forma bezpośredniej debaty i otwartej rozmowy z naszym klubem jest o wiele trudniejsza niż sklecenie kilku zdań w ramach odpowiedzi.
W 2017 roku UKS TRS Susz nie będzie zaangażowany w organizację Susz Triathlon. Podejmiemy się nowych wyzwań, o czym niebawem na naszym fan Pagu.
Życzymy wszystkim miłych treningów i nieustająco rosnącej motywacji.
UKS TRS SUSZ

Co było powodem złożenia wypowiedzenia dotychczasowym organizatorom imprezy przez gminę Susz – do końca nie wiadomo. Decyzja władz Susza wywołała ogromne poruszenie wśród triathlonistów, zwłaszcza tych, którzy pamiętają edycje sprzed kilku lat. Wielu zapowiada swego rodzaju bojkot imprezy i wycofanie swojej chęci udziału w przyszłorocznej edycji zawodów. “Wrócę, kiedy Wy wrócicie”, “No cóż, w przyszłym roku nie pojawię się w Suszu”, “No to 2017 bez Susza – smutno” – takie i inne komentarze można przeczytać na związanych z imprezą stronach na Facebooku. Wielu zawodników uważa, że bez udziału zespołu UKS TRI Susz zawody stracą nie tylko perfekcyjnie dopracowaną organizację, lecz także niepowtarzalną atmosferę. Wyrazem solidarności z dotychczasowym organizatorem jest dla nich brak udziału w przyszłorocznych zawodach.

Jak zapewnia Paweł Młynarczyk z UKS TRS Susz, pomimo zaistniałej sytuacji ani on, ani reszta ekipy klubu nie zamierza odwrócić się plecami do rozgrywanych w ich mieście zawodów. Choć decyzja gminy jest dla niego zaskakująca, także w tej sytuacji stara się znaleźć jakieś pozytywne strony: – No cóż, tym razem będziemy mieć okazję przyjrzeć się rywalizacji na spokojnie. Może zorganizujemy jakąś strefę kibica?

Zapisy na przyszłoroczną edycję już trwają. Szczegóły na stronie organizatora oraz na fanpage’u imprezy na Facebooku. Zawody odbędą się w ostatni weekend czerwca 2017 roku.

mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!

Patrycja Bereznowska znów wprawiła w zdumienie biegowy świat. Nasza specjalistka od biegów ultrawytrzymałościowych wygrała rywalizację w portugalskim PT281+ Ultramarathon, bijąc przy okazji rekord trasy! Ile czasu potrzeba, by przebyć 281 kilometrów o własnych nogach? Pokonując […]

Patrycja Bereznowska znów wygrywa! Tym razem ultramaraton w Portugalii!

Buty biegowe są coraz droższe, dlatego powinniśmy postarać się możliwie długo przedłużyć ich żywotność. Błoto, piasek, kurz, wilgoć i pot – z takimi czynnikami spotykają się nasze biegowe buty na co dzień. W Internecie można […]

Jak czyścić biegowe buty? Tylko sprawdzone sposoby

New Balance wprowadza do kolekcji najbardziej zaawansowane technologicznie buty, które mają pozwolić biegaczom osiągać jeszcze lepsze wyniki. FuelCell TC to model, który reprezentuje najnowszą generację butów biegowych wyposażonych w płytkę z włókna węglowego zapewniającą niespotykaną […]

Fuelcell TC – nowy but z karbonową płytką od New Balance

Stara biegowa prawda mówi, że żeby biegać szybko na zawodach, trzeba również biegać szybko (przynajmniej czasami) na treningach. Jednak interwały, czy krótkie dynamiczne odcinki nie są zarezerwowane wyłącznie dla ścigaczy walczących na zawodach o każdą […]

5 powodów dla których każdy biegacz powinien wykonywać szybkie biegi na treningach