fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Znakomite występy Polaków na bieżni

Lewandowski za Kipropem

Marcin Lewandowski w Ostrawie. Fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska

Polscy zawodnicy doskonale rozpoczęli sezon startów na bieżni. Ostatnie dni to zwycięstwa Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota, poza tym dobre biegi Joanny Jóźwik oraz Angeliki Cichockiej.

Marcin Lewandowski zaczął sezon od dwóch efektownych zwycięstw. 24 maja w holenderskim Hengelo przebiegł 800 metrów w czasie 1:45,46, rozprawiając się z kilkoma mocnymi rywalami. Wśród nich był m.in. Andre Olivier z RPA oraz medalista mistrzostw Europy na stadionie i w hali, Irlandczyk Mark English. Zaledwie dwa dni później Marcin dołożył jeszcze cenniejsze zwycięstwo. W Ostrawie, w biegu rozgrywanym w wietrze i deszczu, pokonał na dystansie 1000 metrów samego Asbela Kipropa, mistrza świata i olimpijskiego na 1500 metrów. Kenijczyk ma też lepszy rekord życiowy od Polaka na 800 metrów, ale w Ostrawie został pokonany na finiszu. Lewandowski pobiegł 2:17,25, Kiprop – 2:17,38. W tym samym biegu 9. miejsce zajął Mateusz Demczyszak z czasem 2:22,10.

Adam Kszczot w Ostrawie zmierzył się na 600 metrów z rekordzistą świata na 800 metrów, Kenijczykiem Davidem Rudishą. Wydawało sie, że zobaczymy atak na rekord świata, a zamiast tego Rudisha po 120 metrach zszedł z bieżni kontuzjowany. Kszczot był wyraźnie najszybszy i czasem 1:16,02 pobił rekord mityngu. Czwarte miejsce zajął prowadzący po 400 metrach Artur Kuciapski, wracający do ścigania po kontuzji. Jego wynik – 1:16,98.

Niespodzianka zdarzyła się w Ostrawie w sprincie. Polak Karol Zalewski pokonał mistrza Europy, Czecha Pawła Maślaka, na nietypowym dystansie 300 metrów. 32,25 sekundy to najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Trzecie miejsce zajął Rafał Omelko – 32,58. I wreszcie ostatni miły akcent w wynikach polskich zawodników – 18-letni Mateusz Borkowski podczas mityngu w Oordegem w Belgii przebiegł 800 metrów w czasie 1.47,73, co jest najlepszym wynikiem w Europie oraz trzecim na świecie w kategorii juniorów.

Niewiele słabiej wypadają Polki. Joanna Jóźwik w Hengelo osiągnęła jeden z najlepszych wyników na świecie w ostatnich latach na dystansie 1000 metrów – 2:35,57. Szybsza była tylko liderka list światowych na 1500 metrów, Holenderka Sifan Hassan, która wygrała w czasie 2.34,68. W tym samym biegu czwarta była Angelika Cichocka – 2.36,50 to jej nowa życiówka. Cichocka pojechała też do Ostrawy i na 1500 metrów zajęła tu piąte miejsce z czasem 4:09,74. W tym samym wyścigu 9. miejsce z wynikiem 4:13,47 zajęła Katarzyna Broniatowska.

Renata Pliś w Hengelo przebiegła 3000 metrów w bardzo dobrym czasie 8.45,93, co dało jej czwarte miejsce. Mimo że mamy dopiero początek sezonu, polscy zawodnicy i polskie zawodniczki już osiągnęli świetną formę. Co będzie dalej?

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca