fbpx

Trening > Teoria treningu > Trening > Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Zwolnij, żeby przyspieszyć – różnicowanie intensywności treningowych

Jogging silhouettes grunge background

Grafika: vectoropenstock.com

W planie treningowym jest miejsce zarówno na jednostki spokojne, jak i na bardzo intensywne. Wielu zawodników odhacza kolejne zrealizowane treningi z poczuciem dobrze wykonanej pracy, jednak bywa, że ich sumienie nie jest do końca czyste, a rezultaty odbiegają od oczekiwań. Dlaczego? Być może dlatego, że wszystkie treningi wykonują na niewiele różniących się od siebie poziomach intensywności.

Trenerzy biegania i kolarstwa wciąż powtarzają swoim podopiecznym: luźne treningi mają być naprawdę spokojne. Podczas długiego rozbiegania macie być w stanie swobodnie rozmawiać i w pełni móc cieszyć się urokami otaczającego Was krajobrazu. Wielokilometrowa jazda ma mieć walory krajoznawcze, a nie stawać się niespokojnym odliczaniem kilometrów pozostałych do końca. Rzecz jasna to samo tyczy się pływania. Różnicowanie intensywności zazwyczaj sprawia bardzo dużo problemów osobom, które nie trenowały tej dyscypliny w najmłodszych latach. Pływanie bezkompromisowo obnaża to, czy rzeczywiście poruszamy się spokojnie, bez zbędnego napinania się i chęci przyspieszania. Doskonale pamiętam, jak dziwiły mnie rezultaty pierwszych grupowych treningów pływackich polegających na znacznym różnicowaniu prędkości. Mieliśmy płynąć pierwsze 100 m spokojnie, drugie – średnio, a trzecie bardzo szybko. Odczuwalnie różnica pomiędzy „setkami” była ogromna; czasowo – praktycznie żadna! Między spokojnymi a intensywnymi odcinkami było najwyżej 10 sekund różnicy, podczas gdy trener polecał różnicować je o co najmniej 20 sekund. Po pierwszym takim bloku nikt się tym specjalnie nie martwił, ale set składający się z trzech setek był powtarzany kilka razy. Ostatnie „trójki” pływaliśmy już właściwie identycznymi prędkościami (niebezpiecznie zbliżającymi się do tych ze spokojnych odcinków), bo choć z całych sił staraliśmy się, aby wolne setki były wolne, a szybkie – szybkie, sił już nie było. Pływanie zamieniało się w bezładne machanie kończynami i rozpaczliwe łapanie tchu. To były bardzo pouczające treningi.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ dzięki tego typu zadaniom szybko uczyliśmy się wyczucia tempa i dochodziliśmy do wniosku, że dzięki wolnemu pływaniu możemy chwilę później popłynąć szybko. Ta sama zasada sprawdza się w przypadku innych dyscyplin. Jeśli realizujemy interwałowy trening biegowy polegający na kilkuminutowych przyspieszeniach przeplatanych krótszymi odpoczynkami, raczej nie próbujemy „chojraczyć” i odpoczywać tempem szybszym niż wymaga tego sytuacja – chcemy bowiem zachować siły do zrealizowania kolejnego przyspieszenia w założonym tempie. Warto jednak spojrzeć na tę zasadę szerzej i odnieść ją także do całokształtu naszego planu treningowego.

Jeśli regeneracyjne treningi realizujemy bardziej jako „średnio mocne” – na przykład zamiast bardzo wolnego wybiegania fundujemy sobie bieg w tempie maratońskim – prawdopodobnie podczas kolejnej jednostki treningowej, mającej w założeniu być bardzo intensywnym treningiem, nie damy rady wykrzesać z siebie tyle, ile moglibyśmy, gdybyśmy wcześniej dali sobie szansę na lepszą regenerację. Warto pochylić się nad tą tezą, jeśli nie trenujemy tylko dla czystej radości z aktywnego spędzania czasu, lecz także po to, aby ciągle podnosić swój poziom sportowy.

Oddajmy głos trenerom. Neal Henderson, trener z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu zawodników na różnych poziomach zaawansowania, jest przekonany, że odpowiednie różnicowanie intensywności treningów to klucz do sukcesu.

W profesjonalnym treningu chodzi o to, żeby osiągnąć dzięki niemu jak największy progres, a nie żeby jak najbardziej się nim zmęczyć. Fundamentem mojej myśli trenerskiej jest wyraźne różnicowanie intensywności. Aplikuję moim zawodnikom albo bardzo spokojne, albo bardzo mocne jednostki – w planie praktycznie nie ma „średnich” treningów.

Według amerykańskiego trenera sportowcy mają tendencję do niepotrzebnego przyspieszania na treningach zakładanych w planie jako spokojne. Zamiast biegania na pograniczu strefy 1 i 2, które określa kolejno jako „żenująco powoli” i „odczuwalnie za wolno” (!), zbyt dużo czasu spędzają w intensywności 2/3 („da się rozmawiać, ale nie zupełnie swobodnie”). Z drugiej strony, treningi zakładane jako jednostki w strefie 6 („ekstremalnie ciężko; włącza się instynkt przetrwania”) nie są wykonywane odpowiednio mocno.

Wielu zawodników zbyt mocno realizuje spokojne treningi, będąc niesłusznie przekonanymi, że jest wystarczająco spokojnie. Takie postępowanie zakłóca ich zdolność do regeneracji po mocnych treningach, a przez zwiększone ryzyko kontuzji nie pozwala także zbudować odpowiednio dużej bazy, którą kształtuje się przez znaczną objętość treningową.

Więcej o tym jak wyznaczyć strefy wysiłku i dlaczego wg Hendersona różnicowanie intensywności jest tak ważne, można poczytać tutaj.

Co na ten temat mówią polscy trenerzy, na co dzień zajmujący się triathlonistami? Zapytałam o to Tomka Kowalskiego – trenera wielu członków kadry narodowej i medalistów mistrzostw Polski, głównego trenera w firmie Trinergy:

Jeśli realizujemy luźne treningi zbyt szybko, często powoduje to zakłócenie adaptacji po mocnym treningu. To z kolei sprawia, że nie jesteśmy w stanie wykonać kolejnej ciężkiej jednostki odpowiednio mocno i brakuje nam naprawdę intensywnych bodźców, przynoszących efekt w postaci satysfakcjonującego progresu. Jest to szczególnie niepożądane u zawodników z predyspozycjami szybkościowymi, którzy potrzebują mocnych bodźców, a nie długotrwałej, zbyt jednostajnej intensywności.

Być może powyższe spostrzeżenia pozwolą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego progres nie przychodzi tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli, albo dlaczego pomimo coraz szybszych rozbiegań nie potrafimy mocno przyspieszyć na treningach interwałowych lub na zawodach. Może się okazać, że jesteśmy za wolni, bo na siłę próbujemy być szybcy, a organizm nie jest niezniszczalny. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza jeśli nie satysfakcjonuje nas startowanie w zawodach w takim tempie, żeby po drodze mieć siłę i chęci do ucinania sobie pogawędek ze znajomymi i uśmiechania się do fotografów. Train hard, rest harder, race hardest.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!