fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton z całkiem nową trasą

Start sprzed Pałacu Branickich, meta przy Ratuszu. Jedna pętla w centrum miasta, szerokie ulice, 10 stref kibicowania. – Ja tę trasę po prostu lubię. Zieleń, oddech w parku, ciekawa architektura i nasze ładne centrum – mówi Grzegorz Kuczyński, dyrektor jubileuszowego 10. PKO Białystok Półmaratonu, który odbędzie się 14 maja.

Całkiem nowa trasa

Uczestnicy dwóch ostatnich edycji PKO Białystok Półmaratonu rywalizowali na dwóch pętlach o długości około 10,5 km każda. Ze względu na liczne trwające lub planowane remonty dróg w stolicy Podlasia organizatorzy wytyczyli całkiem nową trasę. To swoisty prezent na jubileuszową edycję imprezy.

– Pobiegniemy w rejony, po których jeszcze nie biegaliśmy więc zapowiada się ciekawie. Staraliśmy zachować fragmenty, które bardzo się podobały uczestnikom poprzednich edycji. To się udało! Trasa wiedzie przez tereny zielone, przy charakterystycznych miejscach czy też budowlach. Jest poprowadzona szerokimi ulicami. A to wszystko w centrum miasta. Ta trasa bardzo nam się podoba – podkreśla Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, na co dzień biega po sporej części ulic, którymi została poprowadzona.

10. PKO Białystok Półmaraton trasa

– Czy mogłaby być lepsza? Pewnie tak, ale to zależy co kto lubi. Niektórzy wolą bardzo długie proste, innym takie fragmenty trasy się nudzą i wolą jak się „coś dzieje”, np. gdy biegają po uliczkach w ścisłym centrum. Staraliśmy się znaleźć balans między tymi oczekiwaniami i myślę, że nam się to udało – dodaje.

W tym roku PKO Białystok Półmaratonu odbędzie się jubileuszowa 10. edycja imprezy. Organizatorzy starają się, aby była wyjątkowa i zapowiadają rekordową ilość punktów muzycznych. Będą rockowe zespoły, skład hip-hopowy, DJ’e, a być może dla biegaczy zagra orkiestra.

– Wiem, że Podlaski Urząd Marszałkowski szykuje dużą strefę kibicowania, na której będą wyświetlały się zdjęcia kibiców pozdrawiających konkretnych biegaczy. Na pewno nie zabraknie bębniarzy, w tym będzie duża niespodzianka od PKO Banku Polskiego… duża w przenośni i dosłownie. Zapraszam w okolicę ulicy Kościelnej, żeby sprawdzić co się będzie działo. Wierzę, że wszystkie nasze działania sprawią, że biegacze wbiegną na metę z uśmiechem i zabiorą ze sobą do domów mnóstwo pozytywnych wspomnień – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

10. PKO Białystok Półmaraton trasa

Szef białostockiego półmaratonu uważa, że jubileuszowa trasa będzie sprzyjała biciu rekordów życiowych. Pozytywnie przeszła atestację Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Cyfry pokazują, że profil wydaje się lepszy, przynajmniej tak pokazują cyfry. Suma przewyższeń jest niższa, niż było to w ubiegłym roku, kiedy biegaliśmy po dwóch pętlach. Podbiegli oczywiście będą, ale łagodniejsze – zaznacza.

Którędy do mety?

Powrót do jednej pętli oznacza więcej zwiedzania Białegostoku na biegowo. Osoby, które będą pierwszy raz w Białymstoku, na pewno będą zauroczone Pałacem Branickich i jego ogrodami. To właśnie sprzed pałacu wystartuje PKO Białystok Półmaraton.

– Tuż po starcie, już po 300 m uwagę biegaczy powinna zwrócić Bazylika (Fara), górująca nad centrum miasta. Po ok 2,5 km po prawej stronie zobaczymy Wzgórze Św. Magdaleny, na którym stoi urokliwa biała cerkiew. Zaraz za wzgórzem znajduje się duży gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie Teatr Lalek. Po minięciu znacznika 5 km, proszę bacznie wypatrywać po prawej stronie słynnego muralu „Dziewczynka z konewką”. Przed końcem 6 km będziemy mijali Kościół Św. Rocha. Sam obiekt wybudowany został jako pomnik odzyskanej Niepodległości, zaprojektowany w 1926 roku – wylicza Grzegorz Kuczyński.

10. PKO Białystok Półmaraton trasa

Po raz pierwszy w historii białostockiego półmaratonu trasa biegaczy zawitają na ulicę Włókienniczą. Nieprzypadkowo, bo właśnie ta ulica wspólnie z Jurowiecką znajdowały się na terenach getta.

– W tym roku mija 80 lat od wybuchu Powstania w białostockim getcie. Warto wiedzieć, że był to drugi co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Chcąc upamiętnić ten fakt, zdecydowaliśmy się poprowadzić tamtędy odcinek trasy – mówi dyrektor biegu.

Zobacz wyjątkowe koszulki 10. PKO Białystok Półmaratonu >>>

Dom Jagielloni, uczelnie i kuźnia mistrzów

Na drugiej części trasy, a dokładnie na 14 km znajduje się Stadion Miejski, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Jagiellonia Białystok. Potem biegacze skręcą w prawo, w ulicę Świerkową i po lewej stronie przez niemal kilometr będą ciągnęły się budynki kampusu Politechniki Białostockiej. Następnie uczestnicy półmaratonu zawitają do Lasu Zwierzynieckiego, którym pobiegną do nowoczesnego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Stamtąd już tylko krok do stadionu lekkoatletycznego. Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

10. PKO Białystok Półmaraton trasa

– To obiekt, który ma już ponad 90-letnią historię. Właśnie tutaj trenowali bądź trenują wybitni podlascy lekkoatleci. Wystarczy wspomnieć o młociarzu Wojciechu Nowickim czy skoczkini wzwyż Kamili Lićwinko – mówi Grzegorz Kuczyński.

Za stadionem na biegaczy czekać będzie solidny zbieg, a następnie skręt w prawo, w ulicę Mickiewicza. Gdy miną bramę Pałacu Branickich będzie to oznaczało, że do końca zawodów zostało mniej niż 500 metrów. Ostatnia prosta prowadzić będzie przez samo serce miasta, a więc Rynek Kościuszki i Ratusz. Właśnie tutaj będzie znajdowała się efektowna meta 10. PKO Białystok Półmaratonu.

Po odebraniu medalu z wizerunkiem Adonisa wszyscy zawodnicy będą mogli przejść do specjalnej strefy finiszera zlokalizowanej w ogrodach Pałacu Branickich. Organizatorzy serwować będą tam regionalne jedzenie, oferować masaże, przy oprawie muzyki klasycznej. Wszystko to w niezwykłej scenerii zabytku, który nosi nazwę „Perły Podlasia”.

10. PKO Białystok Półmaraton trasa

Gotowi na wszystko

Punkty odżywcze zlokalizowane będą na 5, 10, 15 i 19 km. Każdy z bufetów zaoferuje wodę, a na drugim, trzecim i czwartym dodatkowo izotonik. Na ostatnich dwóch punktach dostępne będą banany.

– Od 2016 roku, z wyjątkiem edycji „pandemicznej” podajemy biegaczom białostocką kranówkę, która ma znakomite parametry, a dostarczana jest przez Wodociągi Białostockie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne niż rozlewanie wody z butelek na tego typu punktach. Wspólnie z Poznań Maratonem byliśmy prekursorami tego rozwiązania w Polsce – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Maj jest nieprzewidywalny pod względem temperatur, ale organizatorzy są przygotowani na każdy scenariusz.

Pamiętam edycje, gdy na termometrach mieliśmy 26 stopni Celsjusza, ale również takie, gdzie temperatura nie przekraczała 11 kresek. W razie upałów mamy w planie kurtyny – zaznacza dyrektor biegu.

10. PKO Białystok Półmaraton trasa

Biegaczy poniesie doping

Start i meta półmaratonu zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta. To powoduje, że łatwiej jest zainteresowanie kibiców. Zresztą mieszkańcy Białegostoku chętnie wychodzą z domów, żeby dopingować biegaczom.

– Jasne, że chcielibyśmy, aby kibiców było jeszcze więcej. Myślę, że każde miasto w Polsce o tym marzy, abyśmy mieli takie tłumy kibiców jak w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Myślę, że wszystko przed nami. Teraz staramy się zachęcać do kibicowania przez kampanie promocyjne, w których wskazujemy, gdzie będą znajdowały się punkty i namawiamy do przyłączenia się do dopingowania – mówi prezes Fundacji „Białystok Biega”.

Trasa PKO Nocnego Biegu na 5, który odbędzie się przeddzień półmaratonu

Przydatne linki:

O PKO Nocnym Biegu Towarzyszącym >>>

Zobacz wyjątkowe koszulki 10. PKO Białystok Półmaratonu >>>

Strona biegu >>>

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Zegama to Zegama – to powiedzenie znają wszyscy w trailowym świecie. Na czym polega fenomen wydarzenia, które w jeden majowy weekend zmienia małe, senne miasteczko w Kraju Basków w prawdziwe epicentrum trailrunningu? Przekonała się o […]

Baskijska gorączka w sennym mieście. Emocje z Zegamy po trailowym weekendzie

Rozgrzewka przed bieganiem jest często pomijanym, ale niezwykle ważnym elementem treningu. Odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku nie tylko zwiększa wydajność, ale również minimalizuje ryzyko kontuzji. Dlaczego rozgrzewka przed bieganiem jest ważna? Rozgrzewka przed bieganiem to […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak wykonać? Po co?

W ten wyjątkowy weekend z Dniem Matki oczy trailowego świata zwracają się w jednym kierunku, ale przecież biegamy także w Polsce – i to zdecydowanie w każdym jej krańcu. Rozpoczynający się weekend obfituje w imprezy […]

Zegama is Zegama, a w Polsce też gorąco! Krótki przegląd imprez ostatniego weekendu maja

Tegoroczny Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run zapowiada się jako niezwykłe wydarzenie. Dzięki opcji biegu wirtualnego, blisko 230 tysięcy osób z całej Polski dołączy do tej sportowej inicjatywy, a na ulicach Łodzi pojawi się 6 500 […]

Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run przyciąga tłumy! 230 tysięcy uczestników z aplikacją i ponad 6 tysięcy w Łodzi

24 maja przypada dzień urodzin Ireny Szewińskiej, najlepszej lekkoatletki w dziejach polskiego sportu z aż siedmioma medalami olimpijskimi zdobytymi w czasie długiej i pięknej kariery. Sportsmenka, która murem stała za kobietami i działała na ich […]

Irena Szewińska: zawsze murem za kobietami w sporcie

Czołowa polska sprinterka Ewa Swoboda ma swoją lalkę Barbie! W ten sposób dołączyła do grona uhonorowanych przez firmę Mattel sportsmenek z całego świata, które mają udowadniać dziewczynkom, że trzeba walczyć o marzenia. Wszystko w ramach […]

Ewa Barbie Swoboda: chcę, aby moja historia pokazywała, że zawsze warto być sobą

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń sportowych w Gdyni – Nocny Bieg Świętojański. Zawody odbędą się w nocy z 21 na 22 czerwca, a na starcie spodziewamy się ponad 2000 uczestników. Biegacze […]

Nocny Bieg Świętojański w Gdyni już za miesiąc! Zapisy trwają

Niecały miesiąc temu ukończył wyzwanie Run Across Portugal pokonując 650 km, a dziś planuje już kolejne. Czy Artur Kujawiński to człowiek cyborg, czy rzeczywiście „maniak biegania”? Posłuchajcie ciekawej rozmowy z człowiekiem, który jest w ciągłym […]

Czuję się bohaterem w grze mojego życia. Artur „UltraManiac” Kujawiński nie tylko o bieganiu przez Portugalię