Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
11 listopada 2018 r. będzie najbardziej rozbieganym dniem w historii Polski?
Bieg Niepodległości w Gdyni. Fot. Gdyniasport.pl
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wielkie święto, które będzie niezwykle hucznie obchodzone w całej Polsce. W ramach jego obchodów w całym kraju nie zabraknie również wielu imprez biegowych, na których możemy spodziewać się dziesiątek tysięcy uczestników.
Obchodzenie świąt narodowych na biegowo to zwyczaj znany na całym świecie, który również w Polsce z roku na rok przybiera na znaczeniu. Szczególnie mocno widać to przy okazji 11 listopada – dla wielu biegaczy symbolicznego zakończenia jesiennego sezonu startowego. W tym roku, ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, również wśród biegaczy święto będzie miało wyjątkowy charakter. Niewykluczone, że będziemy mieli do czynienia z najbardziej rozbieganym dniem w historii Polski.
Wszystko wskazuje na to, że 11 listopada 2018 r. w różnorodnych zawodach w całej Polsce może wziąć udział nawet ponad 100 tysięcy biegaczy. Niemal połowę tej frekwencji zapewnią 2 największe imprezy: w Poznaniu i Warszawie. Dotychczas najliczniejszym biegiem w historii Polski był 29. Bieg Niepodległości w Warszawie. W ubiegłym roku ukończyło go 15 015 osób. W tym roku organizatorzy wyczerpali limit 20 tysięcy miejsc w ciągu zaledwie 4 dni zapisów. Biorąc pod uwagę fakt, że na ogół od 10 do 15% zapisanych nie uczestniczy w zawodach, można spodziewać się, że w Warszawie na mecie zobaczymy w tym roku ok. 17-18 tysięcy biegaczy.
Oprócz stolicy, pod kątem wysokiej frekwencji zawsze można liczyć na Poznań. Co prawda Bieg Niepodległości w Poznaniu ma zaledwie 3-letnią historię, ale w tym roku zapowiada się rekordowo pod każdym względem. Początkowo mówiło się o 25 tysiącach uczestników, a obecnie na liście startowej znajduje się ponad 30 tysięcy osób. Podobnie, jak w przypadku każdej innej imprezy należy spodziewać się, że ostatecznie pobiegnie nie więcej niż 90% zgłoszonych, ale to i tak oznaczałoby ok. 26-27 tysięcy finiszerów, co uczyniłoby poznańską imprezę zdecydowanie największym biegiem w historii Polski. Wzrost frekwencji rok do roku również może okazać się spektakularny, jako że 12 miesięcy temu na mecie zameldowały się 8603 osoby.
W poprzednim sezonie 3. największym biegiem z okazji Święta Niepodległości były zawody rozgrywane w Gdyni, gdzie pojawiło się niemal 5 tysięcy biegających. Patrząc na listę startową, podobnej frekwencji należy spodziewać się i w tym roku. Już te 3 największe imprezy pozwalają szacunkowo zebrać ok. 50 tysięcy biegaczy na 11 listopada. A to dopiero początek. W Krakowie w biegu na 11 km oraz Krakowskiej Mili Niepodległości pobiec może ok. 4-5 tys. osób. We Wrocławiu odbędzie się Bieg Niepodległości z wąsem, gdzie zapewne wystartuje ok. 3 tysięcy osób. Limit 2000 zapisanych z nawiązką został wyczerpany w Rzeszowie. Dużym zainteresowaniem cieszy się bieg w Goleniowie, czyli tradycyjna Goleniowska Mila Uliczna, która dorzuci do puli ok. 200 uczestników i kolejnych 800 z biegu na 10 km. Dodatkowe 1000, a może i więcej, osób pobiegnie w Łodzi, gdzie w tym roku niepodległościowy bieg zostanie rozegrany w ramach zawodów z cyklu City Trail. Ok. 1500 osób wystartuje w Lubońskim Biegu Niepodległości i prawdopodobnie kolejne tyle zamelduje się na mecie „Biegnę dla Niepodległej” w Białymstoku, a trzecie tyle dorzucić może również Bydgoszcz.
Pomijając największe biegi, 11 listopada odbędzie się też co najmniej kilkanaście imprez, w których frekwencja przekroczy 500 osób. Dodając do tego kilkadziesiąt biegów w całej Polsce, które zgromadzą od ok. 150 do 300 biegaczy i szereg jeszcze mniejszych inicjatyw, otrzymamy kolejnych kilka tysięcy biegaczy. Sama analiza wybranych największych portali prowadzących zapisy elektroniczne dała sumę ponad 35 tysięcy osób, nie wliczając w to biegów w Warszawie i w Poznaniu. A mówimy jedynie o kilku portalach z zapisami i wyłącznie o biegach głównych. Nie zapominajmy, że w ramach wielu imprez organizowane są biegi dzieci i biegi młodzieżowe, a także że są inicjatywy, w których jedyną formą zapisów będą zgłoszenia w dniu biegu. Stwierdzenie, że 11 listopada w całej Polsce pobiegnie ponad 100 tysięcy osób w tym kontekście wcale nie wydaje się być na wyrost.
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie bardzo aktywnie obchodzona przez biegową społeczność. Wspaniała atmosfera z dala od politycznych sporów, manifestacja patriotyzmu poprzez aktywność fizyczną i promocję zdrowego stylu życia oraz wyjątkowość biegów organizowanych z okazji 11 listopada przyciągają nie tylko regularnych biegaczy, ale także szereg debiutantów. I właśnie dlatego w najbliższą niedzielę będziemy świadkami najbardziej rozbieganego dnia w historii Polski. A Wy gdzie pobiegniecie 11 listopada?