fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Najbardziej komfortowe buty biegowe. ASICS GEL-NIMBUS 25 w wydaniu SUV

ASICS GEL-NIMBUS 25 to model, który ma być rewolucją w ofercie japońskiego producenta. Przy okazji prac nad 25. odsłoną tego buta, inżynierowie marki otrzymali zadanie opracowania go od nowa – tak, by zapewniał maksymalny komfort. Jak to udało się w praktyce? Zapraszamy na nasz test.

ASICS GEL-NIMBUS 25 – informacje podstawowe

ASICS GEL-NIMBUS 25 to but zaprojektowany głównie z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach i o przeznaczeniu treningowym. Mamy do czynienia z modelem, który ma zapewniać komfort podczas codziennego korzystania, czyli typowym butem treningowym. Potwierdza to waga – zgodnie z informacją producenta wynosi ona 299 g w rozmiarze US 9. Do tego mamy do dyspozycji naprawdę solidną ilość pianki na całej długości podeszwy – 41,5 mm pod piętą i 33,5 mm w przedniej części buta. Łatwo policzyć, że drop wynosi zatem 8 mm, co jest wartością mniejszą niż w poprzednich wcieleniach tego modelu.

ASICS GEL-NIMBUS 25

Porównując ASICS GEL-NIMBUS 25 do bezpośredniego poprzednika z liczbą 24 w nazwie, można faktycznie stwierdzić wiele zmian. Istotnie grubsza podeszwa, mniejszy drop, wyraźnie unowocześniona stylistyka – to rzeczy, które łatwo zauważyć już na pierwszy rzut oka – na but lub specyfikację. Nowszy model wygląda nieco jakby przeszedł kurację pogrubiającą, co jednak jest tylko złudzeniem, bowiem waga praktycznie nie uległa zmianie.

Zmianie uległy za to rozwiązania techniczne. W najnowszej odsłonie mamy do czynienia z nową wersją żelu, czyli PureGEL, który tym razem nie jest widoczny na zewnątrz, a został zintegrowany z podeszwą środkową. W konstrukcji zastosowano również nowy rodzaj pianki amortyzującej FF BLAST PLUS ECO, która cechuje się większą lekkością i zwrotem energii.

Pierwsze wrażenia

Co ciekawe, pierwsza wersja modelu, z jaką miałem do czynienia przyszła do mnie w postaci tajemniczego pudełka, a buty po wyjęciu z niego nie zdradzały zbyt wiele detali na swój temat. Trzeba oddać ASICS-owi, że potrafi zaintrygować odbiorcę, bo to już nie pierwsza akcja, gdzie testowa paczka, a raczej jej zawartość od razu wzbudza zainteresowanie. Pod względem wizualnym buty były… po prostu białe. Naprawdę wyglądało to tak, jakbym otrzymał wersję DIY – pokoloruj dowolnie swoje buty! (Może to jakiś pomysł na biznes?). W późniejszym czasie zobaczyłem oficjalne zdjęcia, a następnie faktyczny model rynkowy. I mogę z całym przekonaniem stwierdzić – to jest NIMBUS, na którego patrzy się z przyjemnością.

Jednak oczywiście to nie wygląd decyduje o przydatności i zaletach buta biegowego. Najważniejsze pytanie, jakie sobie zadawałem, to czy buty te będą rzeczywiście spełniały pokładane w nich nadzieje pod względem komfortu? Czy nie okażą się zbyt sztywne, masywne, ciężkie, a przez to raczej przeszkadzające niż sprzyjające w bieganiu? I czy po okresie testów będę miał ochotę zostawić je jako codzienne buty treningowe, czy wylądują w otchłani szafy? O tym przekonałem się już po pierwszych biegach w tym modelu.

Egzamin z prawdomówności

Najważniejszym w mojej opinii punktem oceny butów ASICS GEL-NIMBUS 25 była weryfikacja zapowiedzi producenta na temat najwyższego poziomu oferowanego komfortu. Miała to być bowiem nowa wizytówka tego buta. Co więcej, ASICS przeprowadził nawet badania na grupie 100 biegaczy, którzy testowali 5 różnych modeli butów biegowych (w tym GEL-NIMBUS 24 i GEL-NIMBUS 25) i to właśnie najnowsza odsłona kultowego modelu została najlepiej oceniona ze wszystkich badanych butów. Byłem niezmiernie ciekawy, czym przejawia się ów nowy wymiar komfortu.

ASICS GEL-NIMBUS 25
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Küger

Jak się sprawdza ASICS GEL-NIMBUS 25 w praktyce?

I tak naprawdę wystarczył mi jeden trening w nowych butach, by zrozumieć, o co chodzi. Wrażenie z biegania w GEL-NIMBUS 25 jest rzeczywiście unikalne. But faktycznie oferuje wysoki poziom komfortu. To odczucie jest osiągane dzięki niesamowitej amortyzacji, ogólnemu poczuciu miękkości w trakcie biegu, elastycznej i dobrze dopasowującej się do stopy cholewce, a przy tym wszystkim wrażeniu lekkości, jakie pomimo swoich gabarytów stwarza ten model. Nazwa NIMBUS, czyli łacińska „chmura” doskonale oddaje to, co możemy odczuć w trakcie biegu. Tak, miałem wrażenie, że biegnę po białych obłokach (kolor się zgadzał, nazwa też).

But o jednoznacznym profilu

Chociaż dominującym odczuciem podczas testów ASICS GEL-NIMBUS 25 był dla mnie komfort i mógłbym to słowo w teście odmieniać wielokrotnie przez wszystkie przypadku, to nie jest to jedyna cecha ocenianego buta. Warto zwrócić uwagę także na inne elementy. Przede wszystkim, już po samym wyglądzie podeszwy łatwo stwierdzić, że mamy do czynienia z butem przeznaczonym na twarde nawierzchnie. Z drugiej strony, jego wręcz muskularny wygląd i grubość podeszwy podkreślają prezencję modelu i zdają się podkreślać jego dodatkowe walory.

ASICS GEL-NIMBUS 25
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Küger

Pod tym względem ASICS GEL-NIMBUS 25 przypomina mi nieco samochody typu SUV. Są większe, mają często wyrazistą sylwetkę. W teorii mają niby podwyższony prześwit, ale w praktyce i tak nikt nawet nie myśli, żeby jeździć nimi poza utwardzone drogi, bo po prostu do tego za bardzo się nie nadają. Głównym argumentem, dla którego ludzie kupują SUV-y jest komfort, czasami także aspekty wizualne. Pójście tą samą drogą w branży butów biegowych może zagwarantować ASICS-owi spektakularny rynkowy sukces.

Jeśli chodzi o różne rodzaje treningów, to w praktyce model ten najlepiej spisywał się właśnie podczas codziennych, zwykłych rozbiegań. Daje sobie radę także przy wyższych prędkościach, dzięki swoistemu odczuciu sprężynowania, można mieć nawet wrażenie, że but czasami chce nas zachęcić do szybszego biegu. Ale mimo wszystko sam najlepiej czuje się raczej w umiarkowanym tempie.

obuwie treningowe
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Küger

Podsumowanie

ASICS GEL-NIMBUS 25 to model, po który z powodzeniem mogą sięgać zarówno osoby początkujące, które szukają jak najwygodniejszego pierwszego buta na treningi, jak też biegacze zaawansowani, dla których mogą stać się wiernym uklepywaczem wspólnych kilometrów. Jeżeli więc szukacie buta biegowego, który zapewni Wam dużą dawkę amortyzacji, wysokie poczucie komfortu a jednocześnie nie będzie przy tym bezmyślnie sztywny ani przesadnie ciężki, ASICS GEL-NIMBUS 25 zdecydowanie powinien znaleźć się na liście głównych modeli branych pod uwagę. Ten legendarny model w swojej najnowszej odsłonie wywiązuje się z obietnic danych przez producenta. To naprawdę jest but, który zapewnia wyjątkowy komfort podczas biegu. Nawet po zakończeniu testów wciąż chętnie po nie sięgam na codzienne treningi, by wracać do tego niepowtarzalnego odczucia.

Ocena ogólna (0-10): 9 (zostawiam pewien margines, może na 26. odsłonę?)

ASICS GEL-NIMBUS 25 test
ASICS GEL-NIMBUS 25 – ocena redakcyjna

Buty są dostępne na ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Eobuwie.pl i ButyJana.pl.

Recenzja ASICS GEL- NIMBUS 25 została przygotowana na zlecenie marki ASICS. Redakcja zaznacza, że jej opinia jest rzetelna i producent nie miał wpływu na jej treść.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 2

Przeczytaj też

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?

Kilka tysięcy osób, 12 lokalizacji, 60 minut biegu, 7. edycja i 1 cel – to główne liczby tegorocznej edycji PKO Biegu Charytatywnego. W sobotę 23 września o godz. 10:00 w 12 polskich miastach wystartują sztafety […]

Tysiące biegaczy wystartuje w 7. PKO Biegu Charytatywnym

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24