fbpx
Kontuzje biegaczy - ból kolan i mięśni łydek

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza

Kolano biegacza, ITBS, zapalenie gęsiej stopki. Dlaczego boli kolano i jak to wyleczyć?

Kontuzje biegaczy - ból kolan i mięśni łydek

Kontuzje biegaczy – ból kolan i mięśni łydek

Bóle kolan to jedna z najczęstszych dolegliwości biegaczy. Co zrobić, gdy pojawi się kontuzja? Skąd się bierze? Jak ją zdiagnozować? O tym wszystkim pisze fizjoterapeuta – Mateusz Chajęcki.

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że biegacz jest albo w trakcie kontuzji, po przebytej kontuzji lub dopiero przed nią. Nie musi tak być. Jednak nadmierna ambicja, oczekiwanie szybkich rezultatów i niewiedza sprawiają, że biegacze mierzą się z przykrą rzeczywistością.

Postaram się przedstawić w tym artykule najczęściej występujące problemy: to jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli wszystkie objawy będą nam pasowały do danej jednostki chorobowej, powinien zdiagnozować nas specjalista. Bardzo często ból jednej okolicy, jest generowany z zupełnie innego miejsca. W swojej pracy często spotykam się, że ludzi przychodzą z bólem kolana, który w rzeczywistości wynika z nieprawidłowej pracy stopy, stawu skokowego lub stawu biodrowego.

Kolano biegacza – dlaczego boli?

Najczęściej występuje u długodystansowców. Powodem bólu jest nieprawidłowa praca rzepki, która może wynikać z dwóch powodów. Pierwszy, to osłabienie mięśnia pięciogłowego (jeżeli ból jest od samego początku trwania wysiłku). Drugi z nieprawidłowego ustawienia stopy (jeśli ból pojawia się w trakcie wysiłku). Powodem jest długotrwałe przeciążenie, objawiające się bólem po zewnętrznej jak i po wewnętrznej stronie kolana. Głównymi powodami występowania kontuzji u biegaczy w obrębie stawu kolanowego są:

  • wady wrodzone,
  • zaburzenie bilansu mięśniowego,
  • przetrenowanie,
  • nieodpowiednia lub za mała ilość regeneracji,
  • nieprawidłowe obuwie,
  • nieprawidłowa technika biegu,
  • brak rozgrzewki i ćwiczeń uzupełniających,
  • brak odpowiedniej wiedzy samego biegacza

Ponadto najczęściej bóle kolana są powodowane przez:

ITBS, czyli syndrom pasma biodrowo-piszczelowego

Bardzo często bagatelizowana dlatego, że nie zawsze ból objawia się w obrębie przebiegu samego pasma, czyli z boku uda. Spotykany jest również w biodrze, pośladku, z boku kolana lub przy zewnętrznej stronie rzepki.

Pasmo biodrowo-piszczelowe napina się stopniowo, dlatego często biegacze nie mają z nim problemu przez pół roku a inni przez rok. Jednakże podczas rolowania, występują dolegliwości bólowe, co wskazuje na jego nadmierne napięcie oraz przeciążenie. Dlatego w porę niezdiagnozowany problem może generować kolejne konsekwencje w postaci bocznego przyparcia rzepki lub zmiany geometrii pracy całego stawu. W celu unikania problemów z pasmem, warto jest je regularnie rolować, nie należy również zapominać o mięśniach pośladkowych, które równie mocno wpływają na napięcie mięśniowe w paśmie.

Zapalenie gęsiej stopki

Ból jest umiejscowiony pod rzepką, od guzowatości piszczeli w kierunku przyśrodkowym. Gęsia stopka jest to wspólny przyczep końcowy mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Może pojawiać się w tym miejscu obrzęk, bolesność podczas dotyku. Pojawia się zazwyczaj podczas za dużych obciążeń treningowych, złego obuwia oraz przez inne zmiany w obrębie kończyny.

Sposób leczenia powinien być dwuetapowy. Najpierw zmniejszenie napięcia okolicznych mięśni, np. poprzez rolowanie oraz zmniejszenie stanu zapalnego fizykoterapia, lekami przeciwzapalnymi, itp. Następnym etapem jest zmiana złych nawyków biegowych, trening uzupełniający, który wzmocni mięśnie uda i łydki.

Kolano skoczka

Jest to ból umiejscowiony na dolnej krawędzi rzepki, spowodowany zmianami w więzadle rzepki. Najczęściej ból jest odczuwalny podczas schodzenia ze schodów, skoków. Przyczyny występowania są podobne jak w poprzednich urazach, choć tu ma znaczenie również twarde podłoże.

Podczas stanu ostrego zajmujemy się zbiciem stanu zapalnego. Następnie postępujemy podobnie jak przy zapaleniu gęsiej stopki, pamiętając o dużej ilości rozciągania mięśnia czworogłowego ( choć jak podają naukowcy obecnie już pięciogłowego). Bardzo ważne jest nie zbagatelizowanie problemu, gdyż jeśli zamieni się to stan przewlekły, wyleczenie i powrót do pełnej formy staje się w zasadzie niemożliwy.

Zerwanie więzadeł i pękniecie łąkotek

Zazwyczaj występuje podczas skręcenia lub urazu mechanicznego. Niestety w przypadku uszkodzeń, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty. Trzeba zdiagnozować uraz, żeby zastosować leczenie. Często niestety kończy się to operacją.

To najczęściej pojawiające się u biegaczy kontuzje, jednak urazów w obrębie stawu kolanowego jest więcej, dlatego w przypadku pojawienia się bólu, zawsze warto wybrać się do specjalisty. Doświadczony fizjoterapeuta podpowie co i jak należy robić, w celu uniknięcia kontuzji.
[yop_poll id=”36″]

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Mateusz Chajęcki

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział