fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt

Bieganie kontra smog. Testujemy maskę antysmogową

maska antysmogowa

W 2016 roku WHO opracowało listę 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Aż 33 z nich, to miasta polskie. Niestety biegacze również narażeni są na niebezpieczne działanie smogu. Koło ratunkowe mogą stanowić antysmogowe maski. Sprawdziliśmy, jak one działają i czy w ogóle da się w nich biegać.

Czym jest smog?

To nic innego jak „chmura” zawieszonych w powietrzu pyłów (PM 2.5 i PM 10), spalin (SO2, NO2) i dwutlenku węgla (CO2), powstała w wyniku nagromadzenia zanieczyszczeń pochodzących z zakładów przemysłowych, spalin samochodowych, czy nawet domowych kominków. Tworzeniu się smogu sprzyja duża wilgotność powietrza i brak wiatru. Zanieczyszczenia wdychamy na co dzień, jednak gdy stężenie pyłów przekracza określone normy, nasz organizm nie jest w stanie się z niego samodzielnie oczyszczać.

Notoryczne zatruwanie smogiem skutkuje gorszym samopoczuciem, bólami głowy, podatnością na infekcje, a w dalszej perspektywie prowadzi do zwiększonego ryzyka zachorowań na nowotwory, choroby serca i układu krążenia, choroby dróg oddechowych. Jeśli myślisz, że jako biegacz, podczas aktywności lepiej filtrujesz płuca, to niestety grubo się mylisz.

Maska antysmogowa from magazynbieganie.pl on Vimeo.

Spacerując, oddychamy powoli i płytko. Gdy biegamy, zwiększamy częstotliwość oddechu, więc podczas treningu pochłaniamy więcej niebezpiecznych związków. Jakkolwiek ratowałoby nas oddychanie przez nos, w którym znajdują się włoski stanowiące pewną barierę ochronną. Niestety – biegając jest to trudne, a na dłuższą metę wręcz niemożliwe.

Jak się przed tym bronić?

Nie wystarczy założyć zwykłej maski chirurgicznej. Dlaczego? Z racji na brak wbudowanego filtra, w zetknięciu ze smogiem jest ona kompletnie bezużyteczna.

W marketach budowlanych można znaleźć proste maski z filtrem o parametrze P1, których koszt nie przekracza 15 zł, jednak one również nie zdadzą egzaminu. Otóż taki filtr nie zatrzyma w pełni bardzo drobnego pyłu smogowego. Dlatego właśnie jeśli chcemy rzeczywiście zadbać o swoje zdrowie, w momencie dużego stężenia zanieczyszczeń, musimy sięgnąć po większy kaliber – maskę antysmogową.

Maski antysmogowe dla sportowcow

Maski antysmogowe, jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone właśnie po to, by chronić nas przed smogiem. Jednak trzeba mieć świadomość, że wysokie parametry filtra w jakie są one zaopatrzone, niosą ze sobą konsekwencje w postaci utrudnionego oddychania. I właśnie dlatego producenci wyszli naprzeciw biegaczom i rowerzystom, konstruując modele przeznaczone do użytkowania podczas treningów. Ich szczególną cechą jest lepszy przepływ powietrza, bez uszczerbku na funkcji ochronnej.

maska antysmogowa

Jak to wygląda w praktyce?

W nasze ręce trafiła maska Respro, model Cinqro. Prócz samej maski, w zestawie otrzymaliśmy dwa rodzaje filtrów do użytkowania w różnych warunkach: Hepa-Type™ oraz filtr kombinacyjny (DACC™ + Hepa-Type™). Pierwszy filtruje nawet 99,7 proc zanieczyszczeń, w tym ultra małe cząsteczki o wielkości do 0,3 mikrona.
Ten drugi oprócz mikropyłków, filtruje również związki chemiczne znajdujące się w emitowanych spalinach. Filtry można samemu bez trudu wymieniać.

W miejscach, gdzie znajduje się o mniejsza ilość spalin, używamy filtra Hepa-Type™, a w centrach dużych miast lepiej używać kombinacyjnego.

mas8

Sportowy model został zaopatrzony w zawory Powa™ Elite, które pozwalają na szybszy przepływ powietrza w czasie zwiększonej częstotliwości oddechu, czyli podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Jak wygląda użytkowanie maski?

 Zasada działania i ubieranie maski 

Maska zbudowana jest z trzech głównych elementów: powłoki w kształcie muszli, która okala twarz, filtru oraz zaworu zwrotnego. Respro oferuje maski w trzech rozmiarach: M, L i XL. Dobieramy je zgodnie ze swoim wzrostem i wagą.
Zakładanie maski jest niezwykle proste: wystarczy tylko przyłożyć ją do twarzy i z tyłu spiąć rzepem. Maska dobrze się dopasowuje dzięki temu, że jest wykonana z elastycznego neoprenu. Dodatkowo na wysokości nosa znajduje się nylonowy element, który sprawia, że jest jeszcze bardziej szczelna.

Respro

Wymiana filtrów również jest bardzo prosta: wystarczy odkręcić zaworek i filtr jest luźny. Według zaleceń producenta, przy regularnym korzystaniu, należy go wymieniać co 4-6 tygodni (w zależności od częstotliwości użytkowania i stopnia zanieczyszczenia powietrza).

maska antysmogowa Bieganie 

Maska jest bardzo wygodna: dobrze leży i nie powoduje otarć. Jest bardzo szczelna, nie obsuwa się, nie spada. Daje o sobie znać po długim użytkowaniu, gdyż jest w niej po prostu cieplej.
Producent przekonuje, że Cinqro ma zapewniać lepszy przepływ powietrza niż mniej sportowe modele, ale to nie znaczy, że będziemy się w niej czuć tak samo, jak bez maski. Sprzęt całkiem poprawnie spisuje się przy niewielkiej intensywności, czyli podczas lekkiego biegu. Wysokie tempo sprawia, że robi się w niej naprawdę ciepło i zaczyna lekko brakować tlenu. Wykonanie mocnego treningu typu podbiegi czy interwały, będzie niestety wyzwaniem.

Respro

 Ocena działania 

Spacerując, czy biegając w masce, trudno definitywnie określić jej działanie. Wszak skutki wdychania smogu pojawiają się dopiero po jakimś czasie, a do zanieczyszczonego powietrza jesteśmy tak przyzwyczajeni, że nawet nie czujemy, gdy go wdychamy. Jednak wystarczy, że zrobimy w masce kilka treningów i zobaczymy, jak stopniowo zmienia się kolor filtra z białego, na szary.

Podsumowanie

Maska jest wykonana bardzo starannie. Jakościowo to majstersztyk. Dobrze się trzyma, jest wygodna i szczelna (pod warunkiem, że dobierzemy dobrze rozmiar). Do tego ma ciekawy, agresywny design.

Trzeba jednak pamiętać, że w pewnym stopniu utrudnia ona oddychanie. Nie ma cudów – jakich nie zastosowano by unowocześnień, zawsze będzie to dodatkowa warstwa na twarzy, do tego bardzo szczelna. Nie stanowi to większego problemu podczas spokojnych rozbiegań i spacerów. Dyskomfort odczuwalny jest za to przy intensywnych treningach, a tym bardziej na zawodach biegowych. Jeśli zatem planujemy zrobić życiówkę, maskę zostawmy w domu.

Kolejny minus? Przemieszczanie się w masce po mieście, ewidentnie zwraca uwagę przechodniów. Prognozy pozwalają sądzić jednak, że już niebawem biegacz w masce będzie stanowił niestety codzienność.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Zegama to Zegama – to powiedzenie znają wszyscy w trailowym świecie. Na czym polega fenomen wydarzenia, które w jeden majowy weekend zmienia małe, senne miasteczko w Kraju Basków w prawdziwe epicentrum trailrunningu? Przekonała się o […]

Baskijska gorączka w sennym mieście. Emocje z Zegamy po trailowym weekendzie

Rozgrzewka przed bieganiem jest często pomijanym, ale niezwykle ważnym elementem treningu. Odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku nie tylko zwiększa wydajność, ale również minimalizuje ryzyko kontuzji. Dlaczego rozgrzewka przed bieganiem jest ważna? Rozgrzewka przed bieganiem to […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak wykonać? Po co?

W ten wyjątkowy weekend z Dniem Matki oczy trailowego świata zwracają się w jednym kierunku, ale przecież biegamy także w Polsce – i to zdecydowanie w każdym jej krańcu. Rozpoczynający się weekend obfituje w imprezy […]

Zegama is Zegama, a w Polsce też gorąco! Krótki przegląd imprez ostatniego weekendu maja

Tegoroczny Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run zapowiada się jako niezwykłe wydarzenie. Dzięki opcji biegu wirtualnego, blisko 230 tysięcy osób z całej Polski dołączy do tej sportowej inicjatywy, a na ulicach Łodzi pojawi się 6 500 […]

Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run przyciąga tłumy! 230 tysięcy uczestników z aplikacją i ponad 6 tysięcy w Łodzi

24 maja przypada dzień urodzin Ireny Szewińskiej, najlepszej lekkoatletki w dziejach polskiego sportu z aż siedmioma medalami olimpijskimi zdobytymi w czasie długiej i pięknej kariery. Sportsmenka, która murem stała za kobietami i działała na ich […]

Irena Szewińska: zawsze murem za kobietami w sporcie

Czołowa polska sprinterka Ewa Swoboda ma swoją lalkę Barbie! W ten sposób dołączyła do grona uhonorowanych przez firmę Mattel sportsmenek z całego świata, które mają udowadniać dziewczynkom, że trzeba walczyć o marzenia. Wszystko w ramach […]

Ewa Barbie Swoboda: chcę, aby moja historia pokazywała, że zawsze warto być sobą

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń sportowych w Gdyni – Nocny Bieg Świętojański. Zawody odbędą się w nocy z 21 na 22 czerwca, a na starcie spodziewamy się ponad 2000 uczestników. Biegacze […]

Nocny Bieg Świętojański w Gdyni już za miesiąc! Zapisy trwają

Niecały miesiąc temu ukończył wyzwanie Run Across Portugal pokonując 650 km, a dziś planuje już kolejne. Czy Artur Kujawiński to człowiek cyborg, czy rzeczywiście „maniak biegania”? Posłuchajcie ciekawej rozmowy z człowiekiem, który jest w ciągłym […]

Czuję się bohaterem w grze mojego życia. Artur „UltraManiac” Kujawiński nie tylko o bieganiu przez Portugalię