fbpx

Chcesz wystartować w biegowych mistrzostwach świata? Teraz masz taką szansę!

Autor: Jakub Karasek • 20.11.2018

1600px_colourbox35386790

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych 2019 zapowiadają się bardzo ciekawie zwłaszcza z perspektywy amatorów. Fot.: IAAF / Mikkeller World Cross Country Championships 2019. WXC19 6 Months To Go training. PHOTO Lone Dybdal

30 marca 2019 r. w duńskim Aarhus rozegrane zostaną mistrzostwa świata w biegach przełajowych. Zawody będą miały wyjątkowy charakter, bowiem chęć udziału w imprezie może zgłosić każdy, a niektórzy mogą nawet liczyć na start w biegu głównym!

Start w wielkiej imprezie mistrzowskiej rangi to marzenie wielu biegaczy. Najczęściej wymaga jednak osiągnięcia bardzo wysokiego poziomu sportowego i przebrnięcia przez określony system kwalifikacyjny. Jednak zdarzają się wyjątki. W marcu 2019 r. odbędą się mistrzostwa świata w biegach przełajowych, których organizatorzy postanowili dać biegaczom amatorom z całego świata szansę na wspólny start z najlepszymi przełajowcami globu. Trwają już zapisy do konkurencji, które zostaną rozegrane 30 marca 2019 r. w Aarhus, w tym do biegu głównego na dystansie 10 km, w którym wyłonieni zostaną medaliści mistrzostw świata. I w zasadzie każdy (z kilkoma zastrzeżeniami, o których później) może wziąć w nich udział.

Organizatorzy przygotowali dla amatorów kilka możliwości wzięcia udziału w tej imprezie. Biegi w Aarhus odbywać się będą na 2-kilometrowej pętli, a 30 marca będzie ich aż 11. Nie licząc lokalnych mistrzostw młodzieżowych, oraz konkurencji juniorskich, w aż 7 z nich będą mogli wziąć udział nie tylko zawodnicy z najlepszymi wynikami na świecie, ale niemal każdy, kto postanowi się zarejestrować (pod warunkiem dostępności miejsc). Przysłowiowy Kowalski może zapisać się do biegu na dystansie 2, 4, 8 lub 12 km, sztafety 4 x 2 km lub do biegów głównych.

1600px_colourbox35386720

Fot.: IAAF / Mikkeller World Cross Country Championships 2019.

Zawody na dystansie 2, 4, 8 i 12 km oraz sztafeta 4 x 2 to biegi towarzyszące głównej imprezie. Oznacza to, że uczestnicy będą startować tego samego dnia, w tym samym miejscu, na tej samej pętli i z całą otoczką mistrzostw świata, ale nie będą formalnie uczestnikami mistrzostw. Wisienką na torcie będzie bowiem rywalizacja na 10 km, razem z biegaczami elity i związanymi z tym prawami i obowiązkami, jak np. odprawa przed biegiem, dostęp do trasy na dzień przed zawodami czy specjalne miejsce na rozgrzewkę. Udział amatorów w biegu najwyższej rangi jest jednak obarczony kilkoma restrykcjami.

Ponieważ bieg na dystansie 10 km oznacza konieczność aż 5-krotnego pokonania pętli, oczywiste jest, że przepustowość trasy jest bardzo ograniczona i całkowite otwarcie tego biegu dla amatorów miałoby ogromny wpływ na wyniki biegu mistrzowskiego. Dlatego liczba uczestników spoza elity ograniczona jest do 200. A to oznacza, że spośród tych, którzy zdecydują się zarejestrować, miejsca zostaną rozlosowane. Jednak oprócz szczęścia w losowaniu, konieczne jest także udokumentowanie uzyskania konkretnych wyników czasowych w imprezach rozegranych na 1 rok przed mistrzostwami świata. Kobiety muszą legitymować się czasem poniżej 37 minut na 10 km, zaś mężczyźni na tym samym dystansie powinni udokumentować osiągnięcie rezultatu o 4 minuty szybszego. Ma to na celu zabezpieczyć organizatorów przed dublowaniem, bowiem zgodnie z zapisami regulaminu imprezy, dublowani zawodnicy będą ściągani z trasy. Chociaż czasy 33 i 37 minut są pewną barierą, to jednak z perspektywy minimów na różnego rodzaju imprezy mistrzowskie, mają bardzo mało selektywny charakter.

Podczas zgłoszenia, jeszcze przed losowaniem, konieczne jest dokonanie opłaty w wysokości 40 koron. Sama opłata startowa wynosi 999 koron, a wspomniane 40 koron zostanie zaliczone na poczet wpisowego dla tych, do których w loterii uśmiechnie się szczęście. Tym, którzy nie znajdą się na liście startowej biegu mistrzowskiego, owe 40 koron będzie stanowiło zaliczkę do startu na dowolnym innym dystansie.

Losowanie szczęśliwców, którzy wezmą udział w biegu głównym nastąpi 18 marca 2019. To oznacza, że jeśli jeszcze nie macie na koncie wymaganych minimów czasowych, wciąż macie szanse, by je osiągnąć. Rezultat, który jest podstawą do przyjęcia zgłoszenia do loterii należy bowiem uzyskać w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 17 marca 2019 r. Ci, którym poszczęści się w loterii przeżyją najprawdopodobniej przygodę życia i będą mogli od kuchni zobaczyć, jak wygląda udział w imprezie mistrzowskiej z perspektywy profesjonalnego biegacza.

Zapisy na mistrzostwa świata w biegach przełajowych dostępne są pod tym linkiem.

Jedno przemyślenie nt. „Chcesz wystartować w biegowych mistrzostwach świata? Teraz masz taką szansę!

  1. Panie Redaktorze. Również w marcu mamy imprezę mistrzowską w Toruniu! Halowe Mistrzostwa Świata Masters. Zachęcam osoby, które w dniu rozpoczęcia zawodów mają ukończone 35 lat do rejestracji tym bardziej, że poza halą będzie np. cross 8km. Szczegóły na PZLAM lub WMACI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger