fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Chcesz wystartować w biegowych mistrzostwach świata? Teraz masz taką szansę!

1600px_colourbox35386790

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych 2019 zapowiadają się bardzo ciekawie zwłaszcza z perspektywy amatorów. Fot.: IAAF / Mikkeller World Cross Country Championships 2019. WXC19 6 Months To Go training. PHOTO Lone Dybdal

30 marca 2019 r. w duńskim Aarhus rozegrane zostaną mistrzostwa świata w biegach przełajowych. Zawody będą miały wyjątkowy charakter, bowiem chęć udziału w imprezie może zgłosić każdy, a niektórzy mogą nawet liczyć na start w biegu głównym!

Start w wielkiej imprezie mistrzowskiej rangi to marzenie wielu biegaczy. Najczęściej wymaga jednak osiągnięcia bardzo wysokiego poziomu sportowego i przebrnięcia przez określony system kwalifikacyjny. Jednak zdarzają się wyjątki. W marcu 2019 r. odbędą się mistrzostwa świata w biegach przełajowych, których organizatorzy postanowili dać biegaczom amatorom z całego świata szansę na wspólny start z najlepszymi przełajowcami globu. Trwają już zapisy do konkurencji, które zostaną rozegrane 30 marca 2019 r. w Aarhus, w tym do biegu głównego na dystansie 10 km, w którym wyłonieni zostaną medaliści mistrzostw świata. I w zasadzie każdy (z kilkoma zastrzeżeniami, o których później) może wziąć w nich udział.

Organizatorzy przygotowali dla amatorów kilka możliwości wzięcia udziału w tej imprezie. Biegi w Aarhus odbywać się będą na 2-kilometrowej pętli, a 30 marca będzie ich aż 11. Nie licząc lokalnych mistrzostw młodzieżowych, oraz konkurencji juniorskich, w aż 7 z nich będą mogli wziąć udział nie tylko zawodnicy z najlepszymi wynikami na świecie, ale niemal każdy, kto postanowi się zarejestrować (pod warunkiem dostępności miejsc). Przysłowiowy Kowalski może zapisać się do biegu na dystansie 2, 4, 8 lub 12 km, sztafety 4 x 2 km lub do biegów głównych.

1600px_colourbox35386720

Fot.: IAAF / Mikkeller World Cross Country Championships 2019.

Zawody na dystansie 2, 4, 8 i 12 km oraz sztafeta 4 x 2 to biegi towarzyszące głównej imprezie. Oznacza to, że uczestnicy będą startować tego samego dnia, w tym samym miejscu, na tej samej pętli i z całą otoczką mistrzostw świata, ale nie będą formalnie uczestnikami mistrzostw. Wisienką na torcie będzie bowiem rywalizacja na 10 km, razem z biegaczami elity i związanymi z tym prawami i obowiązkami, jak np. odprawa przed biegiem, dostęp do trasy na dzień przed zawodami czy specjalne miejsce na rozgrzewkę. Udział amatorów w biegu najwyższej rangi jest jednak obarczony kilkoma restrykcjami.

Ponieważ bieg na dystansie 10 km oznacza konieczność aż 5-krotnego pokonania pętli, oczywiste jest, że przepustowość trasy jest bardzo ograniczona i całkowite otwarcie tego biegu dla amatorów miałoby ogromny wpływ na wyniki biegu mistrzowskiego. Dlatego liczba uczestników spoza elity ograniczona jest do 200. A to oznacza, że spośród tych, którzy zdecydują się zarejestrować, miejsca zostaną rozlosowane. Jednak oprócz szczęścia w losowaniu, konieczne jest także udokumentowanie uzyskania konkretnych wyników czasowych w imprezach rozegranych na 1 rok przed mistrzostwami świata. Kobiety muszą legitymować się czasem poniżej 37 minut na 10 km, zaś mężczyźni na tym samym dystansie powinni udokumentować osiągnięcie rezultatu o 4 minuty szybszego. Ma to na celu zabezpieczyć organizatorów przed dublowaniem, bowiem zgodnie z zapisami regulaminu imprezy, dublowani zawodnicy będą ściągani z trasy. Chociaż czasy 33 i 37 minut są pewną barierą, to jednak z perspektywy minimów na różnego rodzaju imprezy mistrzowskie, mają bardzo mało selektywny charakter.

Podczas zgłoszenia, jeszcze przed losowaniem, konieczne jest dokonanie opłaty w wysokości 40 koron. Sama opłata startowa wynosi 999 koron, a wspomniane 40 koron zostanie zaliczone na poczet wpisowego dla tych, do których w loterii uśmiechnie się szczęście. Tym, którzy nie znajdą się na liście startowej biegu mistrzowskiego, owe 40 koron będzie stanowiło zaliczkę do startu na dowolnym innym dystansie.

Losowanie szczęśliwców, którzy wezmą udział w biegu głównym nastąpi 18 marca 2019. To oznacza, że jeśli jeszcze nie macie na koncie wymaganych minimów czasowych, wciąż macie szanse, by je osiągnąć. Rezultat, który jest podstawą do przyjęcia zgłoszenia do loterii należy bowiem uzyskać w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 17 marca 2019 r. Ci, którym poszczęści się w loterii przeżyją najprawdopodobniej przygodę życia i będą mogli od kuchni zobaczyć, jak wygląda udział w imprezie mistrzowskiej z perspektywy profesjonalnego biegacza.

Zapisy na mistrzostwa świata w biegach przełajowych dostępne są pod tym linkiem.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

adidas podsumowuje miniony rok, który był jednym z najbardziej wyjątkowych sezonów w historii w rywalizacji elity biegów ulicznych, a dla twórców kolekcji adidas ADIZERO okazją do świętowania najbardziej udanego sezonu w historii. W tym okresie […]

adidas Running wspomina rekordowy dla kolekcji adidas ADIZERO rok 2021

Ile tak naprawdę trzeba biegać, aby dobrze przygotować się do półmaratonu? Eksperci Magazynu Bieganie: Marcin Nagórek i Jakub Karasek, poruszyli ten istotny temat w ramach akcji “Trenuję do 16. Półmaratonu Warszawskiego”. Zapraszamy do obejrzenia:

Jak często i ile biegać? [VIDEO]

Przebieżki i podbiegi to jedne z podstawowych środków treningowych w arsenale każdego biegacza. Z powodzeniem mogą wykonywać je nie tylko zaawansowani, ale także osoby zupełnie początkujące. Czym dokładnie są i kiedy w trakcie treningu powinniśmy […]

Przebieżki i podbiegi w planie treningowym – jak realizować?

Sprawdź jak wypadł w naszych testach komplet odzieży Nessi Sportswear! To polska marka, która od początku swojego istnienia wyróżnia się niebanalnym wzornictwem, odważnymi kolorami oraz wysoką jakością. Oto produkty, które znajdziecie w naszej recenzji: Bluza […]

Recenzja video odzieży zimowej Nessi Sportswear

Wielka sensacja w USA – 37-letnia Keira D’Amato, łącząca sport z pracą oraz wychowaniem dwójki dzieci, bije w Houston rekord Ameryki w maratonie, osiągając znakomity czas 2:19:12. Bez obozów sportowych, wyjazdów w góry, pokazując cały swój trening w aplikacji Strava.

37-letnia amatorka bije rekord USA w maratonie wynikiem 2:19:12

Maraton i Półmaraton w Poznaniu to dwie imprezy, które najbardziej w Polsce zasłużyły się idei czystego sportu. Konsekwentnie prowadzone badania antydopingowe skutkują kolejnymi dyskwalifikacjami. Na dopingu wpadła właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji półmaratonu – Kenijka Tabitha Gicha.

W Poznaniu znowu łapią na dopingu! Zwyciężczyni półmaratonu zdyskwalifikowana

Przed kontuzją, w trakcie i po kontuzji – tak nieco żartobliwie można określić cykl życia niektórych biegaczy. Czarny to humor, śmiech przez łzy. Ciągłe urazy skutecznie rozbijają nawet najlepiej skonstruowany i solidnie realizowany trening, który […]

Dieta a kontuzje. Co jeść, by biegać zdrowo?

Od dziś (13.01.2022) można się zapisywać do 14. Poznań Półmaratonu, którego organizacja zaplanowana jest na dzień 3 kwietnia 2021 roku. Zapisy potrwają do 2 kwietnia pod warunkiem, że wcześniej nie zostanie przekroczony limit opłaconych miejsc […]

Ruszyły zapisy do 14. Poznań Półmaratonu