fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Chcesz wystartować w biegowych mistrzostwach świata? Teraz masz taką szansę!

1600px_colourbox35386790

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych 2019 zapowiadają się bardzo ciekawie zwłaszcza z perspektywy amatorów. Fot.: IAAF / Mikkeller World Cross Country Championships 2019. WXC19 6 Months To Go training. PHOTO Lone Dybdal

30 marca 2019 r. w duńskim Aarhus rozegrane zostaną mistrzostwa świata w biegach przełajowych. Zawody będą miały wyjątkowy charakter, bowiem chęć udziału w imprezie może zgłosić każdy, a niektórzy mogą nawet liczyć na start w biegu głównym!

Start w wielkiej imprezie mistrzowskiej rangi to marzenie wielu biegaczy. Najczęściej wymaga jednak osiągnięcia bardzo wysokiego poziomu sportowego i przebrnięcia przez określony system kwalifikacyjny. Jednak zdarzają się wyjątki. W marcu 2019 r. odbędą się mistrzostwa świata w biegach przełajowych, których organizatorzy postanowili dać biegaczom amatorom z całego świata szansę na wspólny start z najlepszymi przełajowcami globu. Trwają już zapisy do konkurencji, które zostaną rozegrane 30 marca 2019 r. w Aarhus, w tym do biegu głównego na dystansie 10 km, w którym wyłonieni zostaną medaliści mistrzostw świata. I w zasadzie każdy (z kilkoma zastrzeżeniami, o których później) może wziąć w nich udział.

Organizatorzy przygotowali dla amatorów kilka możliwości wzięcia udziału w tej imprezie. Biegi w Aarhus odbywać się będą na 2-kilometrowej pętli, a 30 marca będzie ich aż 11. Nie licząc lokalnych mistrzostw młodzieżowych, oraz konkurencji juniorskich, w aż 7 z nich będą mogli wziąć udział nie tylko zawodnicy z najlepszymi wynikami na świecie, ale niemal każdy, kto postanowi się zarejestrować (pod warunkiem dostępności miejsc). Przysłowiowy Kowalski może zapisać się do biegu na dystansie 2, 4, 8 lub 12 km, sztafety 4 x 2 km lub do biegów głównych.

1600px_colourbox35386720

Fot.: IAAF / Mikkeller World Cross Country Championships 2019.

Zawody na dystansie 2, 4, 8 i 12 km oraz sztafeta 4 x 2 to biegi towarzyszące głównej imprezie. Oznacza to, że uczestnicy będą startować tego samego dnia, w tym samym miejscu, na tej samej pętli i z całą otoczką mistrzostw świata, ale nie będą formalnie uczestnikami mistrzostw. Wisienką na torcie będzie bowiem rywalizacja na 10 km, razem z biegaczami elity i związanymi z tym prawami i obowiązkami, jak np. odprawa przed biegiem, dostęp do trasy na dzień przed zawodami czy specjalne miejsce na rozgrzewkę. Udział amatorów w biegu najwyższej rangi jest jednak obarczony kilkoma restrykcjami.

Ponieważ bieg na dystansie 10 km oznacza konieczność aż 5-krotnego pokonania pętli, oczywiste jest, że przepustowość trasy jest bardzo ograniczona i całkowite otwarcie tego biegu dla amatorów miałoby ogromny wpływ na wyniki biegu mistrzowskiego. Dlatego liczba uczestników spoza elity ograniczona jest do 200. A to oznacza, że spośród tych, którzy zdecydują się zarejestrować, miejsca zostaną rozlosowane. Jednak oprócz szczęścia w losowaniu, konieczne jest także udokumentowanie uzyskania konkretnych wyników czasowych w imprezach rozegranych na 1 rok przed mistrzostwami świata. Kobiety muszą legitymować się czasem poniżej 37 minut na 10 km, zaś mężczyźni na tym samym dystansie powinni udokumentować osiągnięcie rezultatu o 4 minuty szybszego. Ma to na celu zabezpieczyć organizatorów przed dublowaniem, bowiem zgodnie z zapisami regulaminu imprezy, dublowani zawodnicy będą ściągani z trasy. Chociaż czasy 33 i 37 minut są pewną barierą, to jednak z perspektywy minimów na różnego rodzaju imprezy mistrzowskie, mają bardzo mało selektywny charakter.

Podczas zgłoszenia, jeszcze przed losowaniem, konieczne jest dokonanie opłaty w wysokości 40 koron. Sama opłata startowa wynosi 999 koron, a wspomniane 40 koron zostanie zaliczone na poczet wpisowego dla tych, do których w loterii uśmiechnie się szczęście. Tym, którzy nie znajdą się na liście startowej biegu mistrzowskiego, owe 40 koron będzie stanowiło zaliczkę do startu na dowolnym innym dystansie.

Losowanie szczęśliwców, którzy wezmą udział w biegu głównym nastąpi 18 marca 2019. To oznacza, że jeśli jeszcze nie macie na koncie wymaganych minimów czasowych, wciąż macie szanse, by je osiągnąć. Rezultat, który jest podstawą do przyjęcia zgłoszenia do loterii należy bowiem uzyskać w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 17 marca 2019 r. Ci, którym poszczęści się w loterii przeżyją najprawdopodobniej przygodę życia i będą mogli od kuchni zobaczyć, jak wygląda udział w imprezie mistrzowskiej z perspektywy profesjonalnego biegacza.

Zapisy na mistrzostwa świata w biegach przełajowych dostępne są pod tym linkiem.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali