Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Czy Igrzyska Olimpijskie zostaną odwołane?
Na 24 lipca w Tokio planowane jest otwarcie największej imprezy sportowej na świecie – 32. Igrzysk Olimpijskich. Pandemia koronawirusa może uniemożliwić rozegranie imprezy, a sportowcy często nie są w stanie trenować, aby się do niej przygotować. Organizatorzy liczą jednak, że się uda.
Już dzisiaj można powiedzieć, że przygotowania do Igrzysk Olimpijskich zostały drastycznie zakłócone. W wielu krajach nie ma możliwości odbywania grupowych treningów – wkrótce ma do tego grona dołączyć Kenia, z zakazem wspólnego biegania w Iten. Przerwane zostały obozy przygotowawcze, odwołane imprezy. Maratończycy na wiosnę nie byli w stanie uzyskać minimum olimpijskiego, bo odwołano większość biegów. Prawdopodobnie to samo stanie się z zawodami na stadionie.
Pierwszy mityng Diamentowej Ligi ma się odbyć 17 kwietnia w Al-Dausze w Katarze, ale kraj ten obecnie jest zamknięty z powodu choroby. Wydaje się mało prawdopodobne, aby imprezę rozegrano.
Co za igrzyskami?
Przecieki ze strony organizatorów mówią jednak o tym, że Igrzyska nadal planuje się rozegrać. W grze jest także przełożenie imprezy na jesień albo przyszły rok, ale w zamyśle Japończyków Igrzyska w Tokio mają stać się symbolem solidarności i nadziei po (spodziewanym) zakończeniu pandemii koronawirusa.
Jest prawdopodobne, że do lata pandemia zostanie co najmniej mocno opanowana. Dodatkowo, kraje azjatyckie radzą sobie z wirusem o wiele lepiej niż Europa. Kluczem do opanowania pandemii są tam masowe testy osób podejrzanych oraz ich izolowanie, czyli strategia, której brakuje na Starym Kontynencie, gdzie próbuje się izolować wszystkich. Jedną z rozważanych opcji jest rozegranie Igrzysk bez udziału publiczności, po starannym przebadaniu wszystkich przybywających sportowców.
Powtórka z 1944 roku?
Odwołanie Igrzysk Olimpijskich byłoby wydarzeniem niemal bezprecedensowym. Do tej pory zdarzyło się to tylko trzy razy w historii – ze względu na II Wojnę Światową odwołano Igrzyska zaplanowane na 1944 rok w Londynie. Impreza odbyła się w tym mieście dopiero w 1948 roku. Odwołano także Igrzyska z 1916 i 1940 roku – także z powodu wojen światowych. W historii zdarzały się jednak i bojkoty imprezy. Najsłynniejsze to bojkotowanie Igrzysk w Moskwie w 1980 roku przez USA i część krajów kapitalistycznych, po najeździe ZSRR na Afganistan, oraz odwetowy bojkot Igrzysk w Los Angeles z 1984 roku, dokonany przez państwa komunistyczne (w tym Polskę).
Tegoroczna impreza, której pełna nazwa to Igrzyska 32. Olimpiady – gdzie olimpiada to czteroletni okres pomiędzy kolejnymi edycjami – ma planowo odbyć się w 339 konkurencjach, 33 sportach i 50 dyscyplinach sportowych. Biegi są jedną z dyscyplin lekkiej atletyki, podobnie jak skoki i rzuty.
W przyszłym tygodniu w Atenach ma się odbyć zamknięte dla publiczności przekazanie płomienia olimpijskiego Japończykom. Tradycyjna sztafeta z płomieniem olimpijskim została w Grecji przerwana, w Japonii ma się odbyć zgodnie z planem.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bieganie a koronawirus. To może być trudny sezon