fbpx

Dieta > Trening > Strefa kobiet

Dieta biegacza: skąd czerpać magnez, wapń, żelazo, potas? [PRZEWODNIK]

fot: pixabay.com

fot: pixabay.com

Prowadząc aktywny styl życia z pewnością przykładasz wagę do zdrowego odżywiania i zastanawiasz się nad tym jak zapewnić sobie wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Biegacze w szczególności powinni zwrócić uwagę na to, aby w diecie nie zabrakło makro i mikro elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przed Tobą poradnik dotyczący naturalnej suplementacji minerałów.

Minerały dzielimy na makroelementy (powszechnie występujące w pożywieniu i potrzebne człowiekowi w określonych ilościach) oraz mikroelementy (potrzebne człowiekowi w ilościach śladowych). Biegacze mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne ponieważ wiele z nich jest wydalanych z organizmu wraz z potem podczas wysiłku fizycznego. Przede wszystkim tracimy sód, potas oraz magnez i te właśnie makroelementy są najczęściej suplementowane chociażby za pomocą popularnych napojów izotonicznych. Zdecydowanie warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne produkty żywnościowe jako na źródło potrzebnych nam pierwiastków. To zawsze lepsze niż łykanie sztucznych kapsułek czy spożywanie chemicznie przetwarzanych napojów.

 Makroelementy 

Wapń

Niedobór wapnia sprzyja odwapnieniu kości (osteopenia lub osteoporoza). Szczególnie narażeni są biegacze długodystansowi u których może wystąpić przeciążeniowe złamanie kości np. śródstopia czy piszczeli.
Najlepszym źródłem wapnia są twarde sery żółte a także sery pleśniowe. Inne przetwory mleczne mają wapnia nieco mniej. Warto spożywać orzechy, mak, ziarno sezamu. Niezłym źródłem wapnia są ryby (głównie sardynki i śledzie) a także warzywa strączkowe.

Fosfor

Fosfor powszechnie występuje w jedzeniu, zatem niedobór tego minerału notowany jest bardzo rzadko. Nadmiar fosforu natomiast negatywnie wpływa na wchłanianie wapnia więc należy uważać aby nie spożywać produktów zawierających ten składnik w nadmiarze. Popularnym napojem, który zawiera dużo kwasy fosforowego jest coca –cola. Picie jej regularnie może prowadzić do kłopotów z przyswajaniem wapnia i w konsekwencji do osteoporozy.

Fosfor w ilości wystarczającej znajduje się w przetworach mlecznych, ryby, żółtkach jajek, warzywach strączkowych, mięsie.

Magnez

Niedobór magnezu jest zjawiskiem dość powszechnym. Szczególnie narażone są osoby zestresowane oraz uprawiające sport. Niedobór tego makroelementu może powodować bolesne skurcze mięśni, a także kłopoty z koncentracją. W przypadkach dużego niedoboru konieczne może być przyjmowanie suplementów. Pamiętajmy jednak, że magnez w formie tabletek jest stosunkowo słabo przyswajalny mimo tego, co próbują nam wmówić reklamy. Zdecydowanie lepiej dbać o zbilansowaną dietę bogatą w ten składnik.
Świetnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, kasze (głównie gryczana), rośliny strączkowe, suszone figi, banany, warzywa, orzechy i kakao.

Żelazo

Żelazo lepiej się wchłania w towarzystwie witaminy C, zatem dobrze jest łączyć w posiłkach oba składniki. Niedobór żelaza może prowadzić do niedokrwistości (anemii), co powoduje osłabienie organizmu, może również niekorzystnie wpływać na nastrój i sprzyjać depresji, ponieważ żelazo jest niezbędne w produkcji serotoniny.
Bezwzględnie najlepszym źródłem żelaza w diecie jest mięso (głównie dziczyzna, ale także wołowina). Osoby, które nie jedzą mięsa powinny spożywać żółtka jajek, drożdże, czerwoną fasolę, buraki, groszek, produkty z pełnego ziarna, grube kasze, orzechy (szczególnie laskowe), suszone owoce (morele i rodzynki), rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste i kakao.

Potas

Niedobór potasu może objawiać się bolesnymi skurczami mięśni więc bywa mylony z niedoborem magnezu. Warto zwracać uwagę na podaż tego pierwiastka szczególnie w okresie letnim ponieważ potas tracimy wraz z potem. Zbyt mało potasu we krwi może powodować zaburzenia w gospodarce elektrolitowej (zatrzymywanie wody w organizmie, kiedy wystąpi nadmiar sodu i niedobór potasu).  Niedobór potasu wpływa też niekorzystnie na serce (arytmia) – w skrajnym przypadku niedobór może doprowadzić nawet do śmierci.
Dobrym źródłem potasu są pomidory oraz wszystkie ich przetwory (sok pomidorowy, sosy, ketchup). Sporo potasu mają ziemniaki, banany, suszone morele, rodzynki, migdały, awokado. Nieco mniej potasu znajdziemy w mięsie, kaszach i warzywach strączkowych.

Sód

U większości osób mamy do czynienia z nadmiarem sodu, co na dłuższą metę ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ sprzyja powstawaniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Dzienna norma spożycia sodu wynosi 0,5 – 0,6 g, podczas gdy większość z nas spożywa w ciągu dnia aż 2 – 6 g tego makroelementu. Wynika to głownie z faktu, że solimy zdecydowanie za dużo. Często również nie zdajemy sobie sprawy, jaką ilość sodu zawierają gotowe półprodukty z hipermarketu.  Zwiększone zapotrzebowanie na sód może wystąpić po wyczerpujących treningach w dużym upale. Jeśli czujesz, że bardzo masz ochotę na coś słonego po treningu po prostu to zjedz.
Najbardziej popularnym źródłem soli jest po prostu sól stołowa, a tym samym większość półproduktów dostępna na rynku.

 Niektóre mikroelementy 

Chrom

Niedobór chromu może wpływać na zaburzenia przemiany glukozy, co może prowadzić do hiperglikemii.
Źródłami chromu są otręby, pieczywo pełnoziarniste, mięso, drożdże, olej kukurydziany

Cynk

Niedobór cynku może sprzyjać obniżeniu odporności, a także zmianom skórnym. Może wpłynąć na osłabienie płytki paznokciowej (charakterystycznym objawem są białe plamki na paznokciach).
Najłatwiej zapewnić sobie odpowiednią dawkę cynku regularnie jedząc orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika – są one świetną przekąską między posiłkami. Poza tym dobrym źródłem cynku są ostrygi, ryby morskie, mięso, jajka i produkty mleczne.

Selen

Niedobór selenu może wpływać negatywnie na stan włosów i paznokci.
Źródłami tego pierwiastka są otręby, kiełki zbożowe, ryby morskie, owoce morza, awokado. Sporo selenu zawiera popcorn dlatego od czasu do czasu zdecydowanie można sobie na niego pozwolić.

Krzem

Niedobór krzemu może powodować kruchość paznokci, wypadanie włosów, łupież.
Źródłami krzemu są skrzyp, pokrzywa, podbiał, całe ziarno. Można go suplementować pijąc herbatki oraz spożywając jak najwięcej pełnoziarnistych zbóż.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Katarzyna Żbikowska

Podoba ci się ten artykuł?

3.8 / 5. 9

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział