fbpx

Dieta

Domowe sposoby na jesienne infekcje

„Coś mnie łamie” – w okresie jesienno-zimowym podobne zwroty słychać wokół niestety coraz częściej. Przeziębienie, zanim przerodzi się w poważniejszą niedomogę zdrowotną, można zwalczać domowymi sposobami. Na szczęście jest ich całe mnóstwo. Można je dowolnie łączyć i mieszać. Mamy przecież chwilowo więcej czasu, który możemy wykorzystać na zdrowienie zamiast na trening. Poznaj więc domowe sposoby na jesienne infekcje.

Granica pomiędzy niegroźnym przeziębieniem a chorobami takimi jak angina czy grypa może być, niestety, łatwa do przeoczenia. Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, łamie nas w kościach, czujemy ogólne rozbicie i mamy podwyższoną temperaturę, odpuśćmy treningi i udajmy się na wizytę do lekarza. Jeżeli jesteśmy przekonani, że dopiero „coś nas bierze”, możemy z powodzeniem zwalczyć przeziębienie w zarodku i zastosować domowe sposoby na jesienne infekcje. Co oczywiście nie znaczy, że w międzyczasie możemy wyskoczyć na jakieś sprinty albo podbiegi…

Naturalne, domowe sposoby na jesienne infekcje

Dlaczego nie warto od razu faszerować się lekarstwami? Zawsze lepiej pomóc organizmowi zmobilizować się do samodzielnej walki z zarazkami. Farmaceutyki obciążają nasze wątroby i nerki, dodatkowo nas przez to osłabiając. Ponadto nierzadko powodują zamaskowanie objawów chorobowych – wydaje nam się, że jesteśmy już zdrowi, więc idziemy do pracy i na trening… a potem lądujemy w łóżku z jeszcze bardziej kiepskim samopoczuciem. Ponadto w trakcie brania popularnych lekarstw, takich jak choćby ibuprofen, nie powinniśmy podejmować treningu, zwłaszcza intensywnego. Pamiętajmy też, że niektóre z substancji, nawet te dostępne w aptece bez recepty, są uznawane za niedozwolone środki przez Światową Agencję Antydopingową (i co za tym idzie, również POLADĘ).

Sen dobrym sposobem na jesienne infekcje

Najlepszym lekarstwem i sposobem na regenerację organizmu jest… sen. Prawidłowa ilość snu w ciągu doby wpływa na zapobieganie chorobom, a dodatkowe drzemki i sen w ciągu dnia jest świetną receptą na szybką rekonwalescencję. W trakcie choroby zapewnijmy sobie jak największy komfort – oznacza to również możliwość schowania się pod ciepłą kołdrą. Nie musimy chyba przypominać, że jedyną słuszną decyzją w trakcie przeziębienia jest wzięcie sobie dnia wolnego od pracy?

Komfort, ale nie w „akwarium”

Koce i kołdry z pewnością pozwolą nam na przeżycie tych trudnych chorobowych dni w komforcie, jednak to nie znaczy, że wskazane jest przebywanie w pomieszczeniu o jak najwyższej temperaturze. Wręcz przeciwnie – aby szybko wrócić do zdrowia, powinniśmy dbać o optymalną cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Nie bójmy się wietrzyć pomieszczeń! Jeśli dysponujemy nawilżaczem powietrza, to również bardzo dobry moment, żeby go uruchomić.

Woda również chroni przed infekcjami

Pij dużo wody. To zawsze dobra rada, a w czasie choroby podwójnie trafiona. Duża ilość płynów pozwala na odpowiednie nawilżenie śluzówek, którym dzięki temu łatwiej jest wrócić do homeostazy. Ziołowe herbaty też jak najbardziej zaliczają się do płynów, które są w stanie nas nawodnić. Miejmy przy sobie szklankę (lub butelkę) wody – chłodnej lub ciepłej. Jeśli tylko mamy ochotę, możemy dodać do niej cytrynę i imbir, który świetnie działa przeciwzapalnie.

Czosnek i cebula – znane domowe sposoby na jesienne infekcje

Cebula i czosnek to jedni z najokrutniejszych pogromców bakterii. Te naturalne antybiotyki pozwolą nam wyzdrowieć w mgnieniu oka. Możemy dodawać je do niemal każdego posiłku. Jeśli jesteśmy w stanie przyjąć taki specjał, zróbmy sobie syrop z cebuli. Przyda nam się również jako sposób na zapobieganie kolejnym przeziębieniom.

Witamina C i witamina D


W dużych dawkach potrafi znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia, w niewielkich jest świetną profilaktyką zdrowotną na jesienne dni. Nie musi być lewoskrętna… Z kolei witamina D powinna być suplementowana właściwie przez cały rok, a już obowiązkowo w trakcie jesieni i zimy. Niestety w polskim klimacie nie możemy liczyć na syntetyzowanie tejże witaminy z promieni słonecznych w okresie od października do marca, a co więcej – jeśli latem wychodzimy na zewnątrz tylko wcześnie rano oraz wieczorem, również nie skorzystamy zbyt wiele z dobrodziejstw słońca.
Warto jednak wiedzieć, że witaminy D nie wolno suplementować na zasadzie „ile wlezie”. Zbyt wysoki poziom cholekalcyferolu jest neurotoksyczny. Zanim ustalimy odpowiednią podaż suplementu, oznaczmy poziom tego parametru we krwi.

Inhalacje olejkami eterycznymi

To skuteczny i całkiem przyjemny sposób na infekcje przebiegające z katarem, kaszlem czy uczuciem zatkanych zatok. W rekonwalescencji świetnie sprawdzają się zwłaszcza olejki eukaliptusowe, sosnowe, lawendowe i miętowe.

Sauna

Jeśli chodzi o użycie sauny jako metody szybszego powrotu do zdrowia, musimy być bardzo ostrożni. To dobry sposób na wybicie przeziębienia w zarodku, to jest wówczas, gdy zaczynamy czuć się nieco niewyraźnie. W późniejszych etapach choroby sauna może nam wyłącznie zaszkodzić. Co więcej, przychodzenie do sauny z chorobą jest wyrazem braku dobrego wychowania – na pewno sami nie chcielibyśmy, aby ktoś kaszlący i zakatarzony przychodził zarażać nas w saunie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział