fbpx
Good Coach App polska aplikacja dla trenerów

Sprzęt > Aplikacje > Slider > Sprzęt > Trening > Teoria treningu > Trening

Dane, które robią różnicę: Jak aplikacja Good Coach App wspiera trening biegowy z trenerem?

Kilka tygodni temu przedstawialiśmy Wam polską aplikację biegową dla trenerów, czyli Good Coach App. Po kilku tygodniach testów, sami mieliśmy okazję przekonać się o tym, jak działa. W jakich obszarach aplikacja usprawnia współpracę zawodnika i biegacza? Jakie funkcjonalności oferuje? Poznajcie to narzędzie od kuchni!

Dla przypomnienia, aplikacja Good Coach App to narzędzie skierowane do trenerów, którzy współpracują z biegaczami na odległość i chcą usprawnić swoją współpracę. Pomysłodawcą i współtwórcą aplikacji jest Marcin Sikora – trener i pasjonat biegów długich oraz ultramaratonów. Z narzędzia można korzystać zarówno na komputerze, jak i smartfonie. Jak wygląda interfejs apki i jakie funkcjonalności oferuje?

Rodzaje treningów w Good Coach App

Po założeniu konta, jako trener, w aplikacji należy wybrać rodzaj sportu, jaki się trenuje. W naszym przypadku będziemy pisać o bieganiu, ale z narzędzia mogą korzystać także np. trenerzy pływania, kolarstwa, triathlonu, trenerzy personalni i inni. Oczywiście jeden trener może zaznaczyć, że trenuje kilka sportów. W zależności od tego wyboru, na etapie przygotowywania planu w okienku „Rodzaje treningów” pojawią się odpowiednio dopasowane wskazania.

Jeżeli chodzi o rodzaje treningów, można dopasować je do swoich potrzeb. Trener z poziomu swojego panelu ma możliwość dodania rodzaju treningu, jaki prowadzi. W przypadku biegania może to wyglądać np.:

  • bieg spokojny;
  • interwał;
  • bieg z narastającą prędkością;
  • trening tempowy;
  • trening szybkościowy;
  • zabawa biegowa;
  • trening siłowy.

Można też zainspirować się np. określoną szkołą treningową i wprowadzić rodzaje treningów w niej stosowane (OWB1, OWB2, BC2, itp.). Rodzaje treningów, jakie będą stosowane w danych planach są w pełni w gestii trenera. Dodając nowy trening aplikacja pozwala zmodyfikować go w taki sposób, jaki tylko trener chce, co oznacza, że wybierając np. „Bieg spokojny” jest możliwość zaprogramowania treningu interwałowego. Jednak w opisie treningu będzie wyświetlał się „Bieg spokojny”, dlatego warto właściwie przyporządkowywać rodzaj treningu do faktycznie realizowanej jednostki. Aplikacja Good Coach App pozwala również dodawać w kalendarzu zawody, które w widoku aplikacji są podkreślane kolorem czerwonym, dzięki czemu od razu widać, kiedy nadchodzi ten wielki dzień!

Możliwości w zakresie planowania treningów

Po założeniu konta i połączeniu z wybranymi zawodnikami, trener może przystąpić do przygotowywania planów. Przy korzystaniu z Good Coach App łatwo możesz dodać dowolny rodzaj treningu lub szczegółowo rozpisać zadania do realizacji dla danego zawodnika w określonym dniu.

Dodając trening, obowiązkowo należy określić jego rodzaj oraz wpisać nazwę. To elementy, które ułatwiają przede wszystkim zadanie zawodnikowi, dając mu konkretną informację, jaki jest cel danej jednostki. Jednak przygotowując daną jednostkę, trener może uzupełnić także szereg innych elementów, jak np. czas trwania treningu, docelowy dystans, wskazać strefy dynamiczne, wartość przewyższeń, a także podać własny opis treningu czy zawrzeć w tym okienku istotne dla zawodnika informacje.

Rozpisany trening może mieć dowolny charakter – czy biegu ciągłego czy interwałów, biegu z narastającą prędkością, biegu z dodatkowymi przebieżkami, itp. Z perspektywy Good Coach App trener może szczegółowo rozpisać dowolną jednostkę, bez względu na to, czy w danym segmencie celem jest np. przebiegnięcie określonych odcinków w zadanym tempie, czy np. wykonanie powtórzeń trwających określony okres czasu przy określonych okresach i rodzajach przerw wypoczynkowych – aplikacja pozwala dobrać odpowiedni cel i ułatwia jego sprecyzowanie.

Dodając trening nie trzeba go od razu udostępniać zawodnikowi. Trener ma możliwość zapisania go jako szkic, gdyby chciał go jakoś zmienić, skopiować, edytować przed udostępnieniem zawodnikowi. Aby dana jednostka pojawiła się w kalendarzu zawodnika, należy nacisnąć przycisk „Opublikuj” – dopiero wtedy do zawodnika trafia informacja, że pojawił się dla niego nowy plan treningowy.

Szablony treningowe, czyli jak oszczędzić czas trenera

Możliwości w tym zakresie są naprawdę duże. Można zaplanować mikrocykle, mezocykle, makrocykle. Można opracować własne szablony treningów i przypisywać je do wielu zawodników, co pozwala na łatwe zarządzanie planami treningowymi.

Co ciekawe, przy tworzeniu szablonu, można dany trening oprzeć np. o strefy intensywności, pod warunkiem, że dany zawodnik ma określone dane, jak np. tętno maksymalne czy wynik na jakimś dystansie. Taki trening może mieć charakter interwałowy, tempowy, itp. Przy projektowaniu szablonu czy pojedynczego treningu można skorzystać z dostępnych w systemie aplikacji ustawień – np. stref treningowych według Danielsa, a aplikacja wyliczy odpowiednie wartości dla zawodnika na podstawie jego bieżących danych.

Szablony można wykorzystać również do przygotowania np. całego tygodnia treningowego. W tym celu należy skorzystać z zakładki „szablony tygodniowe”. W ramach takiego tygodnia można skorzystać z dodanych już wcześniej szablonów pojedynczych treningów lub stworzyć całkowicie nowe. Dla ułatwienia planowania, przy widoku tygodnia, można przenosić, zmieniać kolejność poszczególnych treningów, a także łatwo je kopiować i wklejać do innych dni treningowych.

Współpraca z kilkoma zawodnikami jednocześnie

Narzędzie takie, jak Good Coach App może być bardzo pomocne w sytuacji, kiedy trener prowadzi jednocześnie kilku lub więcej zawodników. Stosując np. podobne schematy dni treningowych, można wykorzystać dostępne szablony, w ramach których zmieniane są np. tylko zadawane tempa czy dystanse treningowe. Jednak nawet w sytuacji, kiedy trener dla każdego zawodnika przygotowuje indywidualny plan, Good Coach App ułatwia kopiowanie np. pojedynczych treningów, które przecież u różnych osób od czasu do czasu mogą się powtarzać.

Po zalogowaniu do aplikacji, w swoim panelu trener widzi poszczególnych połączonych z nim zawodników i w zależności od np. poziomu sportowego, rodzaju wykonywanych treningów czy układu dni treningowych, może przyporządkowywać ich do różnych grup. Każdego zawodnika możesz przypisać nawet do kilku grup jednocześnie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie pozwalające trenerowi łatwo uporządkować swoją pracę. Oprócz poziomu sportowego, pobliskiej lokalizacji, układu dni treningowych, można np. utworzyć grupy zawodników, dla których nowe plany treningowe są przygotowywane w weekend i w ciągu tygodnia. Dzięki temu, trener współpracujący z kilkoma osobami może lepiej planować swoją pracę i mieć pewność, że nie pominie nikogo ze swoich podopiecznych.

Integracje z systemami Garmin Connect, Coros i Strava

Jedną z przydatnych funkcjonalności, którą oferuje Good Coach App jest możliwość integracji z różnymi systemami służącymi do zbierania danych treningowych. Pozwala to pozyskać dane nawet od zawodników korzystających z różnych rozwiązań, w jednym miejscu. Aplikacja może pobierać dane treningowe z takich systemów, jak np. Garmin Connect, COROS, Strava, Polar Flow, Suunto czy Apple Health.

Aby trener mógł mieć dostęp do danych zbieranych za pośrednictwem któregoś z wymienionych serwisów, to zawodnik musi przy pomocy aplikacji mobilnej połączyć swoje konto Good Coach App z kontem na danym serwisie. Proces nie jest skomplikowany – aplikacja krok po kroku instruuje, co należy zrobić, by konto zostało połączone. Po wybraniu polecenia „Połączenia z aplikacjami” wystarczy, że zawodnik po prostu zaloguje się do serwisu, z którego korzysta i udzieli dostępu do danych. Później, w zależności od ustawień i możliwości danego serwisu, informacje treningowe będą mogły być importowane automatycznie lub ręcznie do serwisu Good Coach App.

Przy łączeniu z zewnętrznymi serwisami, należy mieć na uwadze fakt, że najlepszym źródłem danych jest zawsze połączenie z aplikacją źródłową. Jeżeli zawodnik korzysta np. z Garmin Connect oraz ze Stravy, większą ilość danych do systemu Good Coach App dostarczy bezpośrednie połączenie z systemem Garmin Connect. Strava w tym przypadku sama jest serwisem, który polega na danych z innych urządzeń, w związku z czym ich ilość jest ograniczona. Może jednak stanowić dobre rozwiązanie „pomostowe” w sytuacji, kiedy zawodnik korzysta z systemu, który nie ma bezpośredniej integracji z aplikacją Good Coach App.

Integracja z zewnętrznymi serwisami działa również w drugą stronę. Korzystając z zegarków Garmin lub COROS, zawodnik może importować trening przygotowany przez trenera do swojego serwisu oraz urządzenia.

Aplikacja jako narzędzie komunikacji na linii trener-zawodnicy

Kolejną z ciekawych funkcjonalności oferowanych przez aplikację Good Coach App jest możliwość komunikowania się z zawodnikami z poziomu aplikacji. Trener może dodawać np. ogłoszenia dla zawodników. Ogłoszenia można wykorzystać np. do szczegółowego opisu warsztatu trenera i polecanych zawodnikom ćwiczeń. W ogłoszeniu można dodać zdjęcie, a także wkleić link do materiału wideo. Co więcej, można także dodać do niego załączniki, które zawodnicy będą mogli pobrać. Ogłoszenia można udostępnić wszystkim swoim podopiecznym lub do określonej grupy.

Inną formą komunikacji są wydarzenia. Trener może dodawać do kalendarza wydarzenie, jak np. trening stacjonarny, spotkanie online i inne z podaniem dokładnej daty, godziny, czasu trwania i miejsca. One również mogą mieć charakter indywidualny, skierowany do wybranej grupy lub do wszystkich zawodników.

O ile ogłoszenia i wydarzenia mają charakter ogólny, o tyle do każdej pojedynczej jednostki treningowej można dodać notatkę. Taką możliwość ma zarówno zawodnik, jak i trener. Dzięki temu możliwa jest komunikacja dwustronna i np. trener może zamieścić jakieś dodatkowe wskazówki czy komentarze do danego treningu, a zawodnik np. przy pomocy notatki może przekazać informacje zwrotne. Co więcej, trener i zawodnik mogą prowadzić bezpośrednią wymianę korespondencji w dowolnym temacie w aplikacji za pomocą narzędzia „Flow”. To chat, który przypomina znane z innych powszechnie używanych aplikacji narzędzie do wymiany wiadomości tekstowych.

Good Coach App – wsparcie dla trenera

Bogaty zakres funkcjonalności, który oferuje aplikacja Good Coach App jest bardzo cenny z punktu widzenia oszczędzania czasu i organizacji pracy z zawodnikiem, a już w szczególności z kilkoma zawodnikami jednocześnie. Pod względem planowania treningów, przygotowywania cykli treningowych, planowania kalendarza, ale także komunikacji z zawodnikiem, aplikacja oferuje wszystko, co jest potrzebne trenerowi. A to jeszcze nie koniec jej możliwości, gdyż zapewnia także dane analityczne. Ale ten aspekt pozostawimy już na kolejny artykuł, w którym omówimy tę funkcjonalność i dokonamy całościowej oceny Good Coach App jako narzędzia dla trenerów.

Strona aplikacji Good Coach App >>>

Good Coach App
Aplikacja mobilna dostępna jest na urządzenia z Androidem oraz iOS

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział