fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Kapsułki z wodorostów zamiast plastikowych kubeczków na London Marathon

zrzut-ekranu-z-2019-05-06-16-38-22

Na jednym z punktów odżywczych maratonu londyńskiego zamiast tradycyjnych kubeczków z napojami, biegacze zastali jadalne kapsułki. Szacuje się, że dzięki temu zabiegowi zaoszczędzono ok. 200 tys. plastikowych butelek.

Działania, które mają na celu ochronę naszej planety, już nie są wyłącznie domeną “szalonych” ekologów. Ruchy proekologiczne docierają również do biegowego świata. Dotychczas w tego typu inicjatywach przodowali głównie organizatorzy biegów przełajowych. Od jakiegoś czasu jednak obserwujemy także pozytywne zmiany na trasach biegów miejskich, również masowych. Jesienią podczas maratonu w Berlinie testowano składane, wielorazowe kubeczki silikonowe. W tym roku organizatorzy London Marathon na jednym z punktów zamiast plastikowych kubeczków z napojami, zaserwowali biegaczom wypełnione izotonikiem kapsułki Skipping Rocks Lab, wyprodukowane z alg. Jak przekonują producenci kapsułek, biegacze nie muszą obawiać się nieprzyjemnego smaku:


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ooho! made by Notpla (@oohowater)

– Z wodorostów usuwamy wszystko, co jest zielone i śmierdzące – mówi CNN Rodrigo Garcia Gonzales z Skipping Rocks Lab. – To, co zostaje, ma żelową konsystencję. Jak galaretka pozostawiona do zastygnięcia.

Kapsułka jest w pełni jadalna. Wyrzucona, w ciągu kilku tygodni ulegnie biodegradacji.

Szacuje się, że kapsułki pozwoliły uniknąć zakupu ok. 200 tys plastikowych butelek. Ponadto organizatorzy zapewnili, że większość butelek, które były przygotowane na bieg, pochodzą z recyklingu.

 Na europejski rynek rocznie trafia średnio 70 miliardów plastikowych butelek. Biegacze nie są bez winy. – To, co wprowadziliśmy w tym roku, może zmienić sposób, w jaki imprezy masowe będą organizowane w przyszłości – mówił organizator London Marathon, Hugh Brasher.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca