fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Katarzyna Jankowska z fenomenalnym debiutem w półmaratonie!

Katarzyna Jankowska (na zdjęciu z numerem 356 jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Rutkowska) to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w różnych konkurencjach. Ten sezon może być dla niej okazją do pokazania się na dużych międzynarodowych imprezach.

W ostatni weekend w Hadze rozegrano półmaraton z udziałem 3 reprezentantów Polski. Doskonale spisała się w nim Katarzyna Jankowska, która debiutowała na tak długim dystansie w oficjalnej rywalizacji.

Półmaraton w Hadze to impreza, która w ostatnich 2 latach miała zmienne szczęście. Rok temu z powodu bardzo silnego wiatru (przekraczającego 100 km/h) organizatorzy postanowili odwołać biegi dla ponad 40 tys. uczestników w trosce o ich bezpieczeństwo. Sprawa dotknęła m.in. Błażeja Brzezińskiego, który szykował się wówczas na szybki bieg na 21,0975 km.

W tym roku pojawiały się wątpliwości, czy zawody odbędą się ze względu na sytuację związaną z koronawirusem w Europie i odwoływanie kolejnych imprez. Jednak bieg udało się rozegrać bez większych przeszkód.

Z punktu widzenia rywalizacji sportowej ten półmaraton w 2020 r. był ciekawy dla polskich kibiców, a to za sprawą udziału Katarzyny Jankowskiej, Aleksandry Brzezińskiej i Krystiana Zalewskiego. I nasi reprezentanci nie zawiedli.

Doskonale spisała się Katarzyna Jankowska, dla której był to debiut w rywalizacji na 21,0975 km. Pobiegła bardzo równym, lekko narastającym tempem, rozkładając siły, jakby na koncie miała już co najmniej kilka półmaratonów. Chłodna głowa w połączeniu z wysoką formą sportową dały fantastyczny rezultat. Polka dobiegła na 2. pozycji z wynikiem 1:11:31, co oznacza, że w swoim debiucie osiągnęła 4. wynik (na trasach i w warunkach spełniających regulaminowe kryteria) w polskich tabelach all-time! Na swoim profilu na Facebook’u skomentowała to krótkim:

“HM ➡️ 1:11’31 (debiut)
Teraz już wiem jak się to biega 😁”

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także pozostali polscy zawodnicy. Aleksandra Brzezińska poprawiła swój rekord życiowy w półmaratonie, osiągając czas 1:13:55. Ten rezultat dał jej wysokie 6. miejsce.

W pierwszej dziesiątce zameldował się Krystian Zalewski. Co prawda, nie udało mu się poprawić rekordu życiowego (zabrakło 8 sekund), ale czas 1:02:41 budzi respekt i potwierdza, że wyniki z Gdyni i Poznania sprzed roku nie były jednorazowymi wystrzałami na dystansie półmaratonu naszego specjalisty od biegu na 3000 m z przeszkodami. Zalewski zajął 8. miejsce przegrywając jedynie z Etiopczykiem i 6 Kenijczykami.

Dodatkową wartością wyników Krystiana Zalewskiego oraz Katarzyny Rutkowskiej jest tak, że oba te rezultaty są lepsze niż minima PZLA zarówno na przełożone na październik mistrzostwa świata w półmaratonie, jak i na mistrzostwa Europy, zaplanowane na 25-30 sierpnia 2020 r. w Paryżu.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca