fbpx

Lewandowski wygrywa i poprawia jeden z najstarszych rekordów Polski!

Autor: Marcin Nagórek • 13.06.2019
fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Marcin Lewandowski poprawia jeden z najstarszych rekordów Polski! W czwartkowym mityngu Diamentowej Ligi w Oslo Marcin w dzień swoich 32. urodzin wygrywa Milę Marzeń po fantastycznym finiszu, z czasem 3:52,34! Poprzedni rekord wynosił 3:55,40 i należał do legendarnego Bronisława Malinowskiego.

To może być najbardziej symboliczny rekord, który pobił Marcin Lewandowski. Rekordzista Polski na 1000 i 1500 metrów na stadionie do swojego bogatego sportowego CV dorzucił kolejny, najlepszy wynik uzyskany kiedykolwiek przez Polaka – rekord kraju w biegu na 1 milę. To w Polsce dość rzadko biegany dystans, bardzo popularny w krajach anglosaskich. Do tej pory rekordowy wynik należał od sierpnia 1976 roku (!!!) – do Bronisława Malinowskiego. Mistrz olimpijski na 3000 metrów z przeszkodami zginął w wypadku samochodowym w 1981 roku, ale nadal pozostaje rekordzistą kraju na 3000 i 5000 metrów oraz 3000 metrów z przeszkodami. Uznawany jest też za polską legendę biegów długich. Po 43 latach jego rekord poprawia Marcin Lewandowski!

W dzisiejszym biegu po bardzo szybkim początku Marcin trzymał się środka stawki, w okolicach 6-8 miejsca. Na ostatnim okrążeniu ruszył do przodu, ale jeszcze 100 metrów przed metą był dopiero czwarty. Druga połowa ostatniej prostej była jednak fenomenalna w wykonaniu polskiego średniodystansowca. Marcin pochłaniał rywali jak powietrze i na ostatnich krokach, tuż przed metą, wyskoczył na pierwsze miejsce, wygrywając o 0,04 sekundy z Kenijczykiem Vincentem Kibetem. To jedna z jego najcenniejszych wygranych w karierze, drugie zwycięstwo w Diamentowej Lidze (po biegu na 800 metrów podczas pierwszej edycji tej serii, w 2010 roku w Sztokholmie) i jedno z nielicznych zwycięstw europejskich biegaczy nad Afrykanami w ciągu ostatnich kilkunastu lat słynnej Mili Marzeń w Oslo. Jest to bieg, w którym w przeszłości padały rekordy świata – w 1980 ustanowił go Brytyjczyk Steve Ovett, a w 1985 jego rodak, Steve Cram. Bieg wygrywali najwięksi średniodystansowcy w historii, poczynając od aktualnego szefa Światowej Lekkiej Atletyki, byłego rekordzisty świata w biegu na dystansie 800 metrów, Brytyjczyka Sebastiana Coe.

Marcin Lewandowski, po zdobyciu zimą tytułu mistrza Europy w hali, potwierdza, że jest jednym z faworytów wrześniowych mistrzostw świata w Katarze!

DOBRY TRENER BIEGANIA. PO CZYM GO POZNASZ? PRZECZYTAJ W E-TYGODNIKU MAGAZYN BIEGANIE.

000-okladka_probna2

2 przemyślenia nt. „Lewandowski wygrywa i poprawia jeden z najstarszych rekordów Polski!

    1. Cześć, dopiero zauważyłem komentarz. Po pierwsze, tekst pisany i publikowany kilka minut po zwycięstwie. Po drugie – wiesz, to jest kwestia wyboru, nieprzytłoczenia czytelnika informacjami. Równie dobrze mogłem napisać, że paru najmocniejszych w tym roku zawodników na 1500m nie było w stawce. Wybrałem wersję nie analityczną, tylko raczej emocjonalną, pokazującą na szybko, co znaczy ten wynik i że jest to rzadkość. Parę słów o biegach średnich jest w najnowszych e-tygodniku, no i poszerzona analiza na pewno jeszcze się znajdzie, bo 1500m w wykonaniu Marcina to świetne bieganie i niesłychanie inspirująca historia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger