fbpx

Lewandowski wygrywa i poprawia jeden z najstarszych rekordów Polski!

Autor: Marcin Nagórek • 13.06.2019
fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Marcin Lewandowski poprawia jeden z najstarszych rekordów Polski! W czwartkowym mityngu Diamentowej Ligi w Oslo Marcin w dzień swoich 32. urodzin wygrywa Milę Marzeń po fantastycznym finiszu, z czasem 3:52,34! Poprzedni rekord wynosił 3:55,40 i należał do legendarnego Bronisława Malinowskiego.

To może być najbardziej symboliczny rekord, który pobił Marcin Lewandowski. Rekordzista Polski na 1000 i 1500 metrów na stadionie do swojego bogatego sportowego CV dorzucił kolejny, najlepszy wynik uzyskany kiedykolwiek przez Polaka – rekord kraju w biegu na 1 milę. To w Polsce dość rzadko biegany dystans, bardzo popularny w krajach anglosaskich. Do tej pory rekordowy wynik należał od sierpnia 1976 roku (!!!) – do Bronisława Malinowskiego. Mistrz olimpijski na 3000 metrów z przeszkodami zginął w wypadku samochodowym w 1981 roku, ale nadal pozostaje rekordzistą kraju na 3000 i 5000 metrów oraz 3000 metrów z przeszkodami. Uznawany jest też za polską legendę biegów długich. Po 43 latach jego rekord poprawia Marcin Lewandowski!

W dzisiejszym biegu po bardzo szybkim początku Marcin trzymał się środka stawki, w okolicach 6-8 miejsca. Na ostatnim okrążeniu ruszył do przodu, ale jeszcze 100 metrów przed metą był dopiero czwarty. Druga połowa ostatniej prostej była jednak fenomenalna w wykonaniu polskiego średniodystansowca. Marcin pochłaniał rywali jak powietrze i na ostatnich krokach, tuż przed metą, wyskoczył na pierwsze miejsce, wygrywając o 0,04 sekundy z Kenijczykiem Vincentem Kibetem. To jedna z jego najcenniejszych wygranych w karierze, drugie zwycięstwo w Diamentowej Lidze (po biegu na 800 metrów podczas pierwszej edycji tej serii, w 2010 roku w Sztokholmie) i jedno z nielicznych zwycięstw europejskich biegaczy nad Afrykanami w ciągu ostatnich kilkunastu lat słynnej Mili Marzeń w Oslo. Jest to bieg, w którym w przeszłości padały rekordy świata – w 1980 ustanowił go Brytyjczyk Steve Ovett, a w 1985 jego rodak, Steve Cram. Bieg wygrywali najwięksi średniodystansowcy w historii, poczynając od aktualnego szefa Światowej Lekkiej Atletyki, byłego rekordzisty świata w biegu na dystansie 800 metrów, Brytyjczyka Sebastiana Coe.

Marcin Lewandowski, po zdobyciu zimą tytułu mistrza Europy w hali, potwierdza, że jest jednym z faworytów wrześniowych mistrzostw świata w Katarze!

DOBRY TRENER BIEGANIA. PO CZYM GO POZNASZ? PRZECZYTAJ W E-TYGODNIKU MAGAZYN BIEGANIE.

000-okladka_probna2

2 przemyślenia nt. „Lewandowski wygrywa i poprawia jeden z najstarszych rekordów Polski!

  1. Marcin chyba muszę się przyczepić. Dlaczego nie napisałeś jakie rekordy życiowe mieli zawodnicy na dystansie 1500 metrow, których Marcin pokonał. On zrobił coś NIESAMOWITEGO!

    1. Cześć, dopiero zauważyłem komentarz. Po pierwsze, tekst pisany i publikowany kilka minut po zwycięstwie. Po drugie – wiesz, to jest kwestia wyboru, nieprzytłoczenia czytelnika informacjami. Równie dobrze mogłem napisać, że paru najmocniejszych w tym roku zawodników na 1500m nie było w stawce. Wybrałem wersję nie analityczną, tylko raczej emocjonalną, pokazującą na szybko, co znaczy ten wynik i że jest to rzadkość. Parę słów o biegach średnich jest w najnowszych e-tygodniku, no i poszerzona analiza na pewno jeszcze się znajdzie, bo 1500m w wykonaniu Marcina to świetne bieganie i niesłychanie inspirująca historia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger