fbpx

Mam pytanie: jak wykryć przetrenowanie u biegacza?

Autor: admin • 03.01.2014

Frustracje w bieganiu

Fot. Istockphoto.com

Jan Huruk odpowiada na pytanie: jakie mierzalne wskaźniki (np. tętno) mogą wskazywać na przetrenowanie u biegacza.

Jest kilka wskaźników lub czynników świadczących o naszym przeciążeniu, o ,,przetrenowaniu”. Tętno jest najbardziej zauważalnym. Długie lata pracujemy nad tym, aby nasze tętno spoczynkowe obniżyć, a gdy będziemy przetrenowani, jego dolna granica podwyższy się nawet o kilkanaście uderzeń na minutę. Jeśli do tej pory mieliśmy na przykład 50 uderzeń/minutę, to może się zdarzyć, że gdy będziemy przeciążeni, zwiększy się ono do 60 uderzeń/minutę.

Następnym wskaźnikiem będzie tzw. zmęczenie po nocy. Budząc się rano po przespanej nocy, powinniśmy być wypoczęci, a będziemy zmęczeni i znużeni. Kolejnym są złe wyniki badania krwi: nadmiar białych krwinek, obniżony poziom czerwonych, gwałtowny spadek hemoglobiny we krwi czy niedobór żelaza.

Trening tempowy, który wykonywaliśmy bez trudu kilka tygodni wcześniej, w stanie przeciążenia będzie nam sprawiał trudności, a wręcz będziemy biegać go na maksa i nie damy rady zrobić wszystkich odcinków. Przy każdym lekkim wybieganiu pojawi się uczucie zmęczenia i braku motywacji do biegania. Podczas szybkich treningów nasze mięśnie ud i łydek będą ciężkie i zmęczone, a w trakcie biegu nie będziemy mogli przyspieszyć, choć będziemy próbować. Takie odczucia są oznakami przetrenowania i po ich zaobserwowaniu powinniśmy zmienić system treningowy, a przede wszystkim odpocząć.

Jan Huruk – były rekordzista Polski w biegu maratońskim (2:10:16 w 1990 roku) i czwarty zawodnik mistrzostw świata w tej konkurencji (1991).

Spytaj trenera, Bieganie, styczeń-luty 2009.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger