fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Polecane > Slider > Sprzęt

METASPEED Sky: test nowego flagowca ASICS

Na rynku butów biegowych pojawiła się gorąca nowość – ASICS METASPEED Sky. To kolejny but, w którego konstrukcji zastosowano włókno węglowe. Japoński producent zapowiada jednak, że ten model wnosi nową jakość biegania. My już wiemy, jak sprawdza się w praktyce.

Wprowadzenie modelu ASICS METASPEED Sky wywołało niemałe zamieszanie na biegowym rynku. Przy okazji premiery tego buta, ASICS podkreślił, że na początku roku do ambasadorów marki oraz właśnie modelu METASPEED dołączyli Sondre Nordstad Moen i Julien Wanders. To dość głośne nazwiska ambitnych sportowców, którzy nie pozwolilby sobie na wybór tego buta, gdyby nie byli przekonani, że jest on co najmniej tak dobry (a może lepszy) niż produkty konkurencji. Czym zatem wyróżnia się zaprezentowany niedawno ASICS METASPEED Sky ?

ASICS METASPEED SKY
ASICS METASPEED Sky / fot. Paweł Paciorek

Krótki rys techniczny

ASICS METASPEED Sky już na pierwszy rzut oka wyróżnia się dość masywną podeszwą i jednocześnie lekką, zgrabną cholewką. Biorąc pod uwagę bieżące trendy w obuwiu biegowym przeznaczonym do osiągania jak najlepszych wyników na długich dystansach, taki wygląd nie jest jednak czymś zupełnie nowym. Wyjątkowość nowego modelu japońskiego producenta tkwi natomiast w samym pomyśle na but.
Modafinil is a stimulant drug, licensed by the Food and Drug Administration to help people with sleep disorders stay awake. This means that its safety in humans has been confirmed in a clinical context, over a relatively long time period, and multiple doses. In these individuals, as well as many others with neuropsychiatric disease, modafinil intake has been found to improve a wide range of cognitive functions, bringing them closer to “normal”. In sleep-deprived individuals, including pilots and doctors, modafinil also appears to have this effect.

W modelu METASPEED Sky projektanci ASICS zastosowali nową piankę FlyteFoam Blast Turbo, mającą zapewnić lepszy zwrot energii. W połączeniu z karbonową płytką ulokowaną na całej długości podeszwy, brzmi to jak przepis na naprawdę szybki but. Zwłaszcza, że inżynierowie japońskiego producenta opracowywali ten model z myślą o nieco zawężonej grupie biegaczy.

ASICS METASPEED SKY
ASICS zadbał w tym modelu o każdy detal / fot. Paweł Paciorek

ASICS METASPEED Sky to but przeznaczony dla biegaczy, którzy przyspieszają głównie poprzez wydłużenie biegowego kroku. Dzięki unikalnej konstrukcji podeszwy, zdaniem naukowców ASICS, do pokonania maratonu potrzebujemy o 1,2% mniej kroków niż w innych butach. Jak wiadomo, w rywalizacji na najwyższym poziomie każdy detal ma znaczenie, więc wartość 1,2% jest nie do przecenienia. Nie oznacza to jednak, że ASICS zamknął się na tych biegaczy, którzy przy przyspieszeniu polegają w większym stopniu na kadencji. Dla nich zaprojektowany został bliźniak modelu ASICS METASPEED Sky , czyli model METASPEED Edge, którego premiera odbędzie się jeszcze w I połowie 2021 r.

Pierwsze wrażenia

Dość już opisów i rozważań na temat konstrukcji – czas przejść do właściwego testu. Zaczynam od wrażeń wzrokowych. ASICS METASPEED Sky wygląda naprawdę bardzo dobrze. Już na pierwszy rzut oka przywiódł mi na myśl pewną znaną markę wyścigową, występującą np. w Formule 1. OK, przy tym porównaniu METASPEED powinien być bardziej czerwony niż pomarańczowy, ale mimo wszystko miałem poczucie inspiracji najszybszymi bolidami.

Po wzięciu buta do ręki, wrażeniom wzrokowym zaczyna towarzyszyć poczucie lekkości. Chociaż nie jest to najlżejszy model na rynku ani nawet w ofercie japońskiej marki (lżejszy jest choćby testowany przez nas wcześniej ASICS METARACER), to i tak czuć, że mamy do czynienia z zawodnikiem wagi nie wyższej niż piórkowa. Podeszwa, choć sprawia wrażenie masywnej, nie jest ciężka, a cholewka zdaje się nie ważyć zupełnie nic.

ASICS METASPEED SKY
ASICS METASPEED Sky / fot. Paweł Paciorek

Uczucie lekkości utrzymuje się także, po założeniu butów. Jednocześnie od razu możemy poczuć, że zapewnia solidną dawkę amortyzacji, choć nie jest ona przesadnie miękka. To typ amortyzacji sportowej limuzyny – nie sprawia, że nasz kręgosłup wymaga pilnej konsultacji ortopedycznej, ale jednocześnie nie rozleniwia nas nadmierną miękkością.

Ciekawostką jest konstrukcja cholewki, w której wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu. Jest cienka, elastyczna i dobrze wentylowana, czyli właśnie taka, jaka powinna być cholewka w butach startowych, tworzonych z myślą o osiągach. Cienki język wymaga nieco przyzwyczajenia, ale również zapisuję go na plus tego modelu. Podobnie, jak brak masywnych usztywnień w okolicach pięty. Stopa jest stabilna, ale nic nie krępuje jej ruchów. W to mi graj!

W drogę na drogę!

Jako że ASICS METASPEED Sky to but przeznaczony do biegania po asfalcie, test rozpocząłem od… biegania po naturalnym, niezbyt równym terenie. Podeszwa sprawdzała się bardzo dobrze, dając odpowiednią izolację od podłoża, by nawet ostre kamienie nie sprawiały dyskomfortu. W cholewce odczuwałem może nieco brak usztywnień, ale wiedziałem, że przecież nie mam do czynienia z butami trailowymi.

ASICS METAASICS METASPEED SKYPEED SKY
ASICS METASPEED Sky w akcji / fot. Paweł Paciorek

Przy czym nawiązanie to trailu jest tutaj nieprzypadkowe. Otóż warstwa zewnętrznej gumy na podeszwie pochodzi z trailowych modeli ASICSa, a wszystko po to, by zapewnić maksymalną przyczepność. I faktycznie, mając okazję przetestować te buty w deszczowych warunkach, muszę potwierdzić, że pod tym względem spisują się fenomenalnie. Nie boję się powiedzieć, że ASICS METASPEED Sky to najbardziej przyczepna startówka asfaltowa w jakiej biegałem.

Skoro już jesteśmy na asfalcie – to właśnie na tej nawierzchni nowy model ASICSa pokazuje pełnię swojego potencjału. Jest tylko jedno zastrzeżenie – trzeba biec szybko. Kiedy truchtamy i poruszamy się w spokojnym tempie, but nie przeszkadza, ale może sprawiać wrażenie nieco sztywnego lub twardego. Kiedy zwiększamy prędkość, zaczyna dziać się obiecywana magia.

Być może to za sprawą karbonowej płytki, może nowej pianki FlyteFoam Blast Turbo, a może specjalnej konstrukcji, promującej dłuższy krok biegowy, ale METASPEED Sky daje naprawdę solidne poczucie sprężystości i oddawania energii. Prawdę mówiąc, nigdy nie byłem wielkim fanem butów ze szczególnie grubą podeszwą. Jednak, kiedy odczucia z biegania w bucie są takie, jak w ASICS METASPEED Sky , to ani 33 mm pod piętą ani tym bardziej 28 mm pod śródstopiem, nie są dla mnie jakimkolwiek problemem.

ASICS METASPEED SKY
ASICS METASPEED Sky wyróżniają się energetyczną kolorystyką / fot. Paweł Paciorek

Kolejne treningi

Wraz z nabijaniem większej liczby kilometrów w modelu ASICS METASPEED Sky , moje pierwotne odczucia potwierdzały się. Cholewka jest lekka, przewiewna i wygodna nawet przy dłuższych treningach. Dzięki bezszwowej konstrukcji ryzyko otarć jest zminimalizowane. Sam nie miałem żadnych dolegliwości z tej strony w trakcie testów.

Również charakterystyka modelu potwierdziła się podczas kolejnych treningów. ASICS METASPEED Sky to but, który najlepiej sprawdza się wtedy, kiedy chcemy szybciej pokręcić nogami. Biegi tempowe, interwały, szybkie odcinki – wówczas możemy poczuć energię wkładaną w każdy krok, jaką but chce nam oddać, byśmy biegli jeszcze szybciej. Nic zatem dziwnego, że chętnie wystartuję w nich także na zawodach, kiedy w końcu będzie taka okazja.

Chociaż starałem się znaleźć jakiś element, który nie przypadnie mi do gustu w tym bucie, to naprawdę było to poszukiwanie na siłę. Gdybym musiał się do czegoś przyczepić, to mógłbym narzekać, że buty te są mało dyskretne. I nie chodzi wcale o ich jaskrawy kolor, a o dźwięk, jaki słychać podczas biegania. Nawet starając się lekko stawiać stopy, buty są dość głośne, co może niektórych irytować.

ASICS METASPEED SKY
ASICS METASPEED Sky / fot. Paweł Paciorek

Z drugiej strony, jeśli ich wyciszenie miałoby odebrać poczucie dynamiki lub osłabić przyczepność podeszwy, nigdy w życiu nie decydowałbym się na taką zmianę. Ostatecznie ciche buty potrzebne są wtedy, kiedy się skradamy, bo nie chcemy by ktoś nas złapał. Ale mając na nogach METASPEED Sky, możemy mieć pewność, że nawet gdy ten ktoś nas usłyszy, po prostu nie będzie w stanie nas dogonić. Problem rozwiązany.

Podsumowanie

Zdecydowanie trzeba pogratulować projektantom ASICSa, że wykonali doskonałą robotę. Model METASPEED Sky do tego stopnia przypadł mi do gustu, że zdarzało mi się w nim biegać nawet na bardzo spokojnych rozbieganiach. Jak na startówkę jest niezwykle komfortowy, stabilny (zwłaszcza przy tak grubej podeszwie) i przyczepny. Jednocześnie pod względem dynamiki również zaskakuje bardzo pozytywnie, nawet pomimo tego, że tej cechy od niego oczekujemy. Spodziewam się, że już wkrótce będziemy świadkami bicia kolejnych rekordów, tym razem przez zawodników z butami z logo ASICS na cholewce. Jestem przekonany, że METASPEED Sky posiada ów rekordowy potencjał.

ASICS METASPEED Sky można kupić w sklepach: ASICS.com oraz sklepbiegacza.pl.

Ocena ogólna redakcji ASICS METASPEED Sky: 9,5/10

ASICS METASPEED SKY
Ocena modelu ASICS METASPEED Sky
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Community morality doesn’t end all of us from using fur anymore. This is uncovered by Meetville (online dating application to discover the correct person) over a study, done between 9/5/14 and 10/14/14. Issue posed during the poll ended […]

Us citizens Are Raising Cold to Animal Rights

Your web internet dating profile is the perfect location to offer yourself, but which terms helps or prevent your quest for love? Our very own study shows all How will you describe your self? Regarding […]

Experts expose the essential Attractive Words to make use of on your own Profile

Many are focused on the destination, we rarely enjoy or appreciate your way in order to get us there. I think this is extremely genuine with online dating. We are so focused on finding the […]

Investing in your Dating existence as just one

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?