fbpx

Młoda i znana biegaczka zmarła na raka

Autor: Marcin Nagórek • 13.06.2019
Gabriele "Gabe"Grunewald trains at Macalester College in St. Paul, Minn, May 8, 2017. The Minnesota championship runner who has inspired many during her long, public fight against cancer is in grave condition. Grunewald's husband says she was moved to comfort care at a Minneapolis hospital Sunday, June 9, 2019. (Carlos Gonzalez/Star Tribune via AP)

Gabriele “Gabe”Grunewald, 2017. Fot: Carlos Gonzalez/Star Tribune via AP

W wieku 32 – lat zmarła na raka- jedna z czołowych amerykańskich biegaczek na średnich dystansach. Swoje zmagania z chorobą relacjonowała od kilku lat, powołała też do życia fundację zbierającą pieniądze na zwalczanie raka.

Gabe Grunewald startowała na dystansach 800-3000 metrów, od 2010 była jedną z najlepszych biegaczek amerykańskich. Specjalizowała się w dystansie 1500 metrów. W 2009, w wieku 23 lat, po raz pierwszy zachorowała na raka ACC – rzadką postać, występującą głównie w śliniankach. Po roku przerwy wróciła do rywalizacji sportowej, tylko po to, by wkrótce zostać zdiagnozowaną na obecność kolejnego nowotworu – raka tarczycy. W obu przypadkach po wyleczeniu wracała do wyczynowego biegania. W 2013 pobiegła swoją aktualną do dzisiaj życiówkę na 1500 metrów – 4:01,48 (tempo 2:40/km). W kolejnym sezonie została m.in. mistrzynią USA w biegu na 3000 metrów w hali.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez CHISMES 😂 (@chismes.de)

Niestety, w 2016 rak ślinianek powrócił, tym razem dając przerzuty do wątroby. Gabe miała wyciętego 2-kilogramowego guza, po którym została jej wielka blizna ciągnąca się przez cały brzuch. Operacja niewiele jednak dała – w kolejnym roku odkryto w wątrobie kolejnych 12 guzów… W tamtym sezonie biegaczka z USA wystartowała po raz ostatni w życiu, kończąc sezon mistrzostwami USA, już po przyjęciu pierwszej dawki chemii. Do tego momentu łączyła bieganie na wyczynowym poziomie z leczeniem, w pewnym momencie nie była jednak w stanie biegać już nawet amatorsko. Wkrótce okazało się, że chemioterapia nie przynosi efektu. Biegaczka próbowała jeszcze eksperymentalnej immunoterapii, jednocześnie angażując się w pracę powołanej przez siebie fundacji – Brave Like Gabe, czyli Dzielna jak Gabe. Organizacja ta szerzy informacje o raku, a także zbiera fundusze na opracowywanie nowych metod leczenia.

Niecałe dwa tygodnie temu stan Gabe Grunewald uległ raptownemu pogorszeniu. Jej mąż opublikował w social mediach informację o tym, że prawdopodobnie oznacza to rychłą śmierć. Biegaczka była świadoma do końca, ostatnie godziny spędziła z mężem i przyjaciółmi, m.in. czytając wiadomości ze wsparciem z całego świata. Otrzymała ich ponad 5 tysięcy. Zmarła we wtorek w nocy amerykańskiego czasu. Miała 32 lata.

Fundacja jej imienia kontynuuje pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger