Mount Everest w autystycznej codzienności, czyli jak bieganie może uratować życie. Nowe odcinki podcastu na bardzo ważny temat
To jedne z bardziej potrzebnych rozmów, które oprócz wątku biegowego mają również wątek społeczny i to z bardzo mocnym wydźwiękiem. Rozmówczyniami Ewy Paciorek są tym razem, odpowiednio: Katarzyna Kaczmarek – biegaczka i matka syna z niepełnosprawnością i w spektrum autyzmu oraz Joanna Grochowska – Wiceprezes Zarządu Fundacji Synapsis, czyli organizacji, która na co dzień pomaga osobom w spektrum i ich rodzinom. Autyści są wśród nas!
Data publikacji odcinków o tej tematyce nie jest przypadkowa, gdyż ma trochę związku z premierą równie ważnego i potrzebnego formatu telewizyjnego, który już 1. listopada zadebiutuje na antenie stacji TVN. Mowa o “Autentycznych” – programie, który, podobnie jak nasze rozmowy podcastowe, ma na celu zwiększyć świadomość i wiedzę na temat autyzmu. A to wszystko z bieganiem w tle, bo bieganie, jak wiadomo, niejednemu uratowało życie.
Kasia Kaczmarek biega od prawie 7 lat. Kiedyś wyszła z domu w Augustowie, by przewietrzyć głowę i… tak jej już zostało. Na co dzień opiekuje się dwoma synami – w tym synem w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością – czyta książki i podczas rozmaitych aktywności słucha podcastów – także naszego cyklu Czy tu się biega?
Biegowym mottem naszej rozmówczyni jest jej autorskie powiedzenie: “Meta to zawsze podium”. Co dla niej oznacza to w praktyce?
I co jeszcze chce powiedzieć naszym słuchaczkom i słuchaczom – zarówno z perspektywy matki syna w spektrum autyzmu, jak i osoby, która przeszła drogę od “nie lubię biegania!” do wytuptywania swojej własnej, biegowej ścieżki.
Natomiast Joanna Grochowska wprowadza nas w temat nieco bardziej systemowo, opowiadając, czym na co dzień zajmuje się Fundacja Synapsis i jak z perspektywy organizacji pomocowej i jej podopiecznych wygląda życie osób w spektrum i ich rodzin.
- Co my jako społeczeństwo możemy zrobić dla osób ze spektrum autyzmu, które być może żyją obok nas, jak uwrażliwić innych?
- Jak obecnie wygląda – także statystycznie – sytuacja wśród poszczególnych grup wiekowych osób ze spektrum i z podziałem na płeć? Czy to prawda, że do diagnozy zgłasza się coraz więcej nastolatków i osób dorosłych? Co jest najważniejszym powodem, dla którego zgłaszają się do poradni?
- Jakie wyzwania tzw. dorosłego i samodzielnego życia sprawiają najwięcej problemów osobom w zdiagnozowanym lub nie spektrum autyzmu?
- Czy dziś diagnoza spektrum autyzmu stygmatyzuje, czy nie? Jak to wygląda w szkołach w w przedszkolach, w rodzinach?
- Czy osoby z bliskiego otoczenia osób z zaburzeniami spektrum autyzmu są obecnie obejmowane jakąkolwiek opieką psychologiczną lub „ludzkim językiem” mówiąc: choćby minimalnym wsparciem i otuchą?
- Dlaczego wolontariat (nie tylko sportowy) jest tak ważny dla osób w spektrum autyzmu?
Nie zabrakło również, oczywiście, wątku typowo biegowego, bo nasza rozmówczyni jest od lat aktywną biegaczką i uczestniczką warszawskich imprez. Głównie tych spod szyldu Fundacji Maraton Warszawski z flagową akcją Biegam Dobrze, ale i Parkruna, który kładzie ogromny, pozytywny nacisk na aktywizowanie całych pokoleń do prostej aktywności, jaką jest przebiegnięcie lub przemarszowanie dystansu 5 km.
Zapraszamy do słuchania!
I do podzielenia się tym odcinkiem z osobami, które według Was mogą tego bardzo potrzebować.
Posłuchaj na youtube: Podcast z Kasią Kaczmarek i podcast z Joanną Grochowską (Fundacja Synapsis).