fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Polskie biegi średnie mężczyzn w 2014 roku – podsumowanie

Adam Kszczot zajął w Sopocie drugie miejsce

Adam Kszczot. Fot. Kamil Nagórek

Prezentujemy kolejne podsumowanie mijającego sezonu biegowego. Tym razem analizujemy męskie biegi średnie na bieżni w Polsce. 1500 m i dyscyplina, w której od lat odnosimy największe sukcesy – bieg na 800 metrów.

800 metrów

W biedzie i nędzy polskiej lekkoatletyki bieg na dystansie 800 metrów jest jak perła. Od lat odnosimy tu sukcesy na poziomie europejskim i liczymy się na świecie. W 2001 roku sensacją był medal Pawła Czapiewskiego na mistrzostwach świata. Wydawało się wtedy, że kolejny średniodystansowiec na tym poziomie nie narodzi się szybko. Do pewnego stopnia się to sprawdziło – do dzisiaj nikt nie powtórzył osiągnięcia Pawła, niepoprawiony jest także jego rekord Polski.

Ale z drugiej strony, jeszcze zanim Czapiewski zakończył karierę pojawił się następca – Marcin Lewandowski. W dwóch ostatnich mistrzostwach świata zajmował czwarte miejsca, minimalnie niżej niż trzecie „Czapiego”. Wkrótce do Lewandowskiego dołączył Adam Kszczot, a tegorocznym objawieniem jest najmłodszy z nich, Artur Kuciapski. Można rzec, że Polska wyspecjalizowała się w biegu na 800 metrów. Potwierdzają to zarówno, statystyki, jak i osiągnięcia medalowe.

Rok 2014 rozpoczęliśmy Halowymi Mistrzostwami Świata w Sopocie. Tam zaczęło się od mocnego uderzenia – drugie i trzecie miejsce w finale. Ostatecznie Marcin Lewandowski, który dobiegł na trzecim miejscu, został zdyskwalifikowany za przekroczenie nogą wewnętrznej linii w czasie biegu po wirażu. Tym samym Marcin może aspirować do miana najbardziej pechowego polskiego biegacza. Dwukrotnie czwarty na mistrzostwach świata, kilkukrotnie upadał na docelowych imprezach, a gdy wreszcie zdobył medal – został zdyskwalifikowany. Jego największym osiągnięciem pozostaje więc złoty medal mistrzostw Europy z 2010 oraz srebrny halowych mistrzostw Europy z 2011.

W sezonie letnim pech nadal gonił Marcina. Jego celem było wygranie mistrzostw Europy na stadionie i w biegach eliminacyjnych prezentował się bardzo dobrze. W finale było gorzej – Polak po dobrym początku niespodziewanie osłabł i dobiegł na piątym miejscu.

W związku z tym zdecydowanie najlepszym biegaczem sezonu okazał się Adam Kszczot. Zdobył wicemistrzostwo świata na hali, potem w fantastycznym, dominującym stylu mistrzostwo Europy na stadionie. Ma najlepszy w tym roku wynik w Polsce – 1.44,02. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie poprawienia rekordu kraju, do którego Adam bardzo mocno zbliżył się w 2011. Najlepszy czas Adama daje mu drugie miejsce w tabelach w Europie, ale warto przypomnieć, że zajmującego pierwsze miejsce Francuza Bosse Polak w bezpośrednim starciu w imprezie mistrzowskiej wręcz rozniósł. Kszczot wygrał, Bosse dobiegł na ostatnim miejscu.

Drugie miejsce sezonu zajmuje w Polsce Marcin Lewandowski, trzeci na listach europejskich. Jest słabszy od Kszczota o… 0,01 sekundy, pobiegł 1.44,03. Co ciekawe, wynik osiągnęli w tym samym biegu, na mityngu w Berlinie, gdzie ścigali się do samej mety. Minimalnie lepszy okazał się wtedy Adam. Nie oddaje to jednak jego dominacji w biegach rozgrywanych bez „zająców”. W tym roku Kszczot wygrywał z Lewandowskim w mistrzostwach świata i Polski w hali, podczas mistrzostw Polski na stadionie oraz mistrzostw Europy.

Olśnieniem okazał się sezon w wykonaniu Artura Kuciapskiego. Już w poprzednich latach zapowiadał się dobrze, był m.in. mistrzem Polski juniorów oraz młodzieżowców. Nikt nie spodziewał się jednak po młodym zawodniku takiej ekslozji formy. Wicemistrzostwo Europy i znakomity rekord życiowy – 1.44,89 dają trzecie miejsce na liście w Polsce i czwarte w Europie. To pokazuje dominację polskich 800 metrów. Podczas mistrzostw Europy nasi biegacze zajęli dwa pierwsze i piąte miejsce. W tabelach wynikowych są w Europie na miejscu 2,3,4. To nie wszystko, bo średni poziom polskiego 800 metrów jest najmocniejszy w Europie i jeden z najmocniejszych na świecie. Piąty wynik Kamila Grudaka to 1.47,53. Był to wyjątkowo mocny sezon nie tylko w samej czołówce, ale także w jej zapleczu.

1500 metrów

Na tym tle 1500 metrów prezentuje się bardzo mizernie i tak jest, niestety, od lat. Żaden z biegaczy nie był w stanie zrobić nawet minimum na mistrzostwa Europy, najniższe możliwe, wyraźnie słabsze od minimum na mistrzostwa świata czy Igrzyska Olimpijskie. Najlepszy wynik sezonu należy do 800-metrowca Marcina Lewandowskiego i jest to tylko 3.38,19. Daje to zaledwie 26. miejsce na liście europejskiej, pozostali biegacze nie łapią się do trzydziestki. Do pierwszego, Norwega Henrika Ingebrigtsena brakuje prawie 7 sekund – to bardzo dużo.

Drugi na liście jest Krzysztof Żebrowski – 3.41,21, rok wcześniej autor drugiego wyniku w historii Polski na tym dystansie. Krzysztof ten sezon może spisać kompletnie na straty – był kontuzjowany, późno wrócił do rywalizacji i nie osiągnął wysokiej formy.

Trzecie miejsce to spore zaskoczenie. Należy do byłego medalisty mistrzostw Polski juniorów, Grzegorza Kalinowskiego3.41,80. Torunianin od wielu lat nie startował w kraju, studiuje i biega w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo, czy będzie kontynuował karierę sportową, bo w tym roku zakończył studia i rywalizację w lidze NCAA w USA.

Odnotujmy także czwarte miejsce rekordzisty Polski na tym dystansie – Artura Ostrowskiego. Trzy lata wcześniej Ostrowski zaskoczył wszystkich znakomitymi biegami pod koniec sezonu. Osiągnął 3.34,45 na 1500 metrów oraz 1.44,82 na 800 metrów. Nigdy potem nie zbliżył się do tych czasów, jego najlepsze zakończenie sezonu na 1500 metrów, poza rekordem Polski, to czas z tego roku – 3.41,83. W statystykach 26-letniego biegacza odnaleźć można 11 sezonów biegowych, trudno powiedzieć, czy po takim czasie znajdzie w sobie jeszcze rezerwy, żeby biegać na najwyższym poziomie. Przypomnijmy, że ojcem i trenerem Artura jest Ryszard Ostrowski, były rekordzista Polski na dystansie 800 metrów.

Perspektywy na dystansie 1500 metrów wyglądają dużo gorzej niż na 800 m. Od lat, a może nigdy, nie mieliśmy biegacza, który byłby w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie. O ile dystans 800 metrów jest polską specjalnością, tak 1500 metrów pozostaje dla nas niezbadaną tajemnicą. Trudno oczekiwać, żeby coś zmieniło się w przyszłym roku.

Najszybsi Polacy w biegach średnich 2014:

 800 metrów 

1. Adam Kszczot – 1.44,02
2. Marcin Lewandowski – 1.44,03
3. Artur Kuciapski – 1.44,89

 1500 metrów 

1. Marcin Lewandowski – 3.38,19
2. Krzysztof Żebrowski – 3.41,21
3. Grzegorz Kalinowski – 3.41,80

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie obu biegów stanie 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Wydarzenie przyciąga – limit uczestników biegu […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę! Nadchodzi największa impreza biegowa w Polsce.

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg na Piątkę. Z inicjatywy Fundacji Transplantacja LIVERstrong na trasach obu biegów pojawią się zawodnicy ekipy „Radosne ORGAN-ki”, czyli pacjenci, lekarze, […]

Pacjenci transplantacyjni, lekarze i przedstawiciele personelu medycznego pobiegną w Półmaratonie Warszawskim i Biegu na Piątkę we wspólnym celu