Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie trailowe > Polecane > Promocje > Slider
Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance
Wiosna to czas, gdy biegacze chętniej zbiegają z asfaltu na wyboiste ścieżki parków, lasów czy gór. Jeśli także i w Was odezwał się zew przygody, warto się na nią odpowiednio przygotować. I to właśnie ta myśl sprawiła, że postanowiliśmy przedstawić Wam trzy w naszej opinii najciekawsze propozycje obuwia trailowego na ten sezon.
Recenzja powstała dzięki współpracy z marką eobuwie.pl, sklepem, w którym znajdziecie testowane przez nas modele, a także szeroką ofertę butów do biegania.
Każdy z przedstawionych modeli posiada unikalne cechy, walory i przeznaczenie, które w zależności od Waszego zaawansowania, prezentowanego poziomu i stażu w biegach terenowych pozwoli dobrać ten najlepiej odpowiadający Waszym preferencjom.
adidas Terrex Agravic Flow 2
Linia Terrex posiada już rzeszę fanów i odsłoną Agravic Flow 2 na pewno nie będziecie zawiedzeni. Jego wszechstronność powoduje, że to świetny kompan na różnego rodzaju wyprawy: od leśnych wycieczek, po grząskie i ciężkie technicznie tereny czy skały. Konstruktorom udało się osiągnąć balans pomiędzy amortyzacją a dynamiką, dzięki czemu w tym modelu nie tylko zaliczycie długi spokojny trening, ale także zachęci Was, aby pognać przed siebie.

Podeszwa
Trzymanie się podłoża to jeden z atutów adidas Terrex Agravic Flow 2. Mocno zarysowane rozłożone na podeszwie zewnętrznej kołki wgryzają się w nawet najtrudniejszy teren. Potrzebowałem kilku prób, aby im zaufać i bardziej pewnie stawiać kroki po brejowatej pośniegowej nawierzchni. Agresywne zwroty kierunku, hamowanie w niejednym modelu mogłoby się zakończyć upadkiem, a w tym modelu ryzyko jest znacznie mniejsze.
Podeszwa środkowa Lightstrike cechuje się twardością i sztywnością. To dzięki tej piance adidas Terrex Agravic Flow 2 daje nam sprężyste i dynamiczne wybicie. Amortyzacja w mojej opinii jest wystarczająca, aby nasze stopy czuły się komfortowo nawet na długich, wyczerpujących biegach.

Cholewka
Cholewka adidas Terrex Agravic Flow 2 posiada ciekawy, solidny splot oraz atrakcyjny wygląd. Zapewnia dość dobrą wentylację. Trzyma się blisko stopy, jest miękka, elastyczna i dopasowuje się do jej kształtu. Atutem jej jest odprowadzanie wody i dość szybkie schnięcie. Solidny otok i zabudowany czub buta sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie, a przypadkowe uderzenia o wystające korzenie czy skały nie powinno zrobić nam krzywdy. Uwagę zwraca dość sztywny i mięsisty zapiętek. Jest on wysoki i znajduje się przez to blisko achillesów. Doceniłem ten zabieg, bo dzięki temu pięta jest naprawdę mocno trzymana i but “nie lata”, jednak biegacze narzekali na otarcia w tych okolicach. Sam tego nie doświadczyłem, ale trzeba być wrażliwym na ten element.

Wrażenia z biegania
Jest to model najbardziej uniwersalny z całej trójki. Zapewnia dostateczną amortyzację, a także zachęca do szybszego biegania. Odczucia względem podłoża, po jakim biegniemy, są podobne, jak w ASICS Sonoma 7. Natomiast adidas Terrex Agravic Flow 2 jest znacznie sztywniejszy. To poczucie rekompensuje mocne, dynamiczne i sprężyste wybicie. Szybkie bieganie w tym bucie daje naprawdę dużą przyjemność. Pewność szybkiego dynamicznego kroku potęguje doskonałe trzymanie się podłoża. Guma Continental sprawdzi się w trudnym terenie. Grząskie błoto, pośniegowa breja, a nawet lód to jego żywioł. Sprawdzi się na leśnych duktach, ale także na skalistych i bardziej wymagających szlakach. W Terrex pięta jest znacznie mocniej osadzona i trzymana przez dość sztywny zapiętek. Jest to atut, gdy pędzimy po trudnych technicznie szlakach, natomiast ta sztywność może czasami przeszkadzać.

Dla kogo?
adidas Terrex Agravic Flow 2 będą odpowiednie dla osób mniej zaawansowanych, które od czasu do czasu wybierają się na leśne wycieczki czy wypady w góry. Dla nich może on spełnić także rolę obuwia startowego. Zaprawieni w bojach przełajowcy powinni być zadowoleni z Terrex Flow 2 podczas wybiegań i treningów i to o każdej porze roku. To także propozycja dla miejskich biegaczy, poszukujących bezpiecznego buta na zimowe warunki.

New Balance Fresh Foam Hierro V7
News Balance Fresh Foam Hierro v7 to nowoczesne i uniwersalne buty do biegania trailowego. Stosunkowo lekkie, dynamiczne, a przy tym dobrze amortyzowane. Pokochałam je za doskonałe trzymanie, sporo miejsca na palce oraz świetną współpracę ze stopą. Pianka Fresh Foam znana jest ze swojej elastyczności i miękkości, która daje komfort, ale nie zabiera dużo energii podczas odbicia. Bieżnik sugeruje bardzo dobre przystosowanie do biegania w lesie po niestabilnym podłożu – zarówno w podmiejskich lasach, jak i górskich szlakach.

Podeszwa
Podeszwa zbudowana na bazie Fresh Foam – lekkiej, amortyzującej pianki, która ma dość wysoką odporność na odkształcenia. Daje dużą ochronę podczas biegania na nierównej nawierzchni (kamyki czy korzenie nie są tym butom straszne), a przy tym jest na tyle elastyczna, by zaoferować bardzo miłe wrażenia z biegu. Podeszwa zewnętrzna została wykonana na bazie mieszanki gum Vibram® Megagrip. Kołki, których zadaniem jest utrzymać stopę w ryzach na piasku lub w błocie, są równomiernie rozstawione. Dają dużą kontrolę zarówno na podbiegach jak i zbiegach. Przy tym bieżnik nie jest skrajnie agresywny – dzięki temu nie sprawia problemu, gdy musimy przebiec również nieco odcinków po asfalcie.

Cholewka
Cholewka New Balance Fresh Foam Hierro V7 jest lekka i bardzo dobrze oddychająca. Przy tym splot wydaje się solidny, odporny na przedwczesne pęknięcia, uszkodzenia. W dużej mierze buty zostały stworzone w technologii bezszwowej, co zmniejsza ryzyko potencjalnych otarć. Z przodu cholewka jest zaopatrzona w gumowy otok, który ma za zadanie chronić palce przed uderzeniami podczas biegu w trudnym terenie. Dodatkowym plusem jest, iż materiał cholewki częściowo pochodzi z recyklingu.

Wrażenia z biegania
New Balance Fresh Foam Hierro v7 to fantastyczne buty do biegania trailowego. Amortyzacja i lekkość pozwalają na pokonywanie w komforcie długich dystansów, a lekkość i dynamika nie przeszkadzają w krótszych i szybszych jednostkach treningowych. Z przodu cholewka oferuje sporo miejsca – dzięki temu palce nie są ściśnięte. Buty bardzo dobrze współpracują. Trzymanie stopy nie wynika z mosiężnych wzmocnień, ale stabilnej konstrukcji podeszwy i lekko usztywnionego zapiętka.

Dla kogo?
Hierro to model uniwersalny – zarówno dla entuzjastów weekendowego biegania po lesie, jak i fanów ultra. Daje dużo komfortu dzięki bardzo dobremu trzymaniu oraz sporej amortyzacji. Podeszwa jest elastyczna, daje więc spore czucie nawierzchni, a przy tym chroni nas podczas biegania po kamieniach czy korzeniach. Cholewka świetnie integruje się ze stopą, a przy tym daje dużo miejsca z przodu. Osoby z nieco szerszą stopą powinny być więc zadowolone. Splot cholewki jest gęsty – nie wpadają do środka drobne kamyki. Jednocześnie otwory wentylacyjne zapewniają dobrą oddychalność, co jest ważne latem, ale również podczas jesienno-zimowej pluchy, kiedy but ma za zadanie odprowadzić wodę.

ASICS Gel-Sonoma 7
Gel-Sonoma 7 określiłbym jako but w starym, dobrym stylu. Już po pierwszych oględzinach i przymiarce ma się wrażenie, jakbyśmy się znali od lat. Moje odczucia potwierdziły wykonane w nich treningi. Stopa w bucie czuje się bardzo komfortowo. Bieżnik od razu sugeruje, że but powinien dawać pewność nawet na niestabilnym gruncie. Jest dość elastyczny, z przyjemną cholewką i umiarkowaną amortyzacją. Nie jest to treningowy „poduszkowiec” zawieszony na wysokim koturnie z pianki. Solidny otok buta sygnalizuje, że korzenie, kamienie nie powinny nam zrobić krzywdy.
Podeszwa
Bieżnik wyłożony jest gęsto i symetrycznie rozsianymi kołkami z twardej gumy o wysokości 4mm według moich pomiarów. Guma zachodzi także na czub buta, więc podeszwa będzie także amortyzowała ewentualne kolizje z kamieniami czy korzeniami. Cała podeszwa nie ma potężnej konstrukcji. Wykonana jest z jednolitego plastra elastycznej gumy wykonanej w technologii AmpliFoam. Pianka charakteryzuje się miękkością i lekkością i daje bardzo pozytywne wrażenia z biegania. Ponadto pod piętą mamy jednostkę GEL, która zapewni dodatkową miękkość w tej strategicznej strefie. Warto tu wspomnieć o wkładce Ortholite. Zwykle na ten element nie poświęcam większej uwagi, jednak jest to szczegół za który szczególnie doceniam obuwie ASICS.

Cholewka
Cholewka ASICS Gel-Sonoma 7 nie zawiera zbędnych bajerów. Jest miękka, elastyczna i przyjemna w dotyku. Posiada drobne oczka i wygląda solidnie. Wydaje się być naprawdę mocna i powinna posłużyć dość długo. But daje bardzo pozytywne odczucia po włożeniu do niego stopy. Cholewka nie ma właściwości „przylegającej skarpety”, ale bardzo przyjemnie otula stopę i jest doskonale wyprofilowana. Więcej miejsca jest dokładnie tam, gdzie jest taka potrzeba. Palce mają dość sporo swobody, jednak nie mam tu wrażenia latania i obuwie stabilnie trzyma się na stopie. Pięta jest dobrze osadzona w bucie, zapiętek jest miękki, pluszowy, więc nie powinniśmy odczuwać żadnego dyskomfortu nawet przy agresywnych czy długich biegach.

Wrażenia z biegania
Już po pierwszych krokach czuć wyjątkowy komfort i to uczucie nie mija wraz z kolejnymi pokonywanymi kilometrami. Krnąbrna marcowa pogoda pozwoliła mi przetestować ASICS Gel-Sonoma 7 w zróżnicowanych warunkach i mogę potwierdzić bardzo dobre trzymanie na śniegu czy błocie. Stopa czuje się stabilnie i pewnie nawet w trudnych warunkach. Umiarkowana amortyzacja i niegruba podeszwa pozwala czuć grunt, po którym biegniemy. Daje to bardzo pozytywne wrażenia. Lubię czuć teren po którym biegnę, dodaje to pewność stawianym krokom. Ponadto podeszwa nie ma profilowanego „łódkowatego” kształtu, który wymusza ruch do przodu. Dzięki temu wędrówka w tym modelu również jest bardzo przyjemna.

Dla kogo?
ASICS Gel-Sonoma 7 polecam jako uniwersalny but terenowy, który sprawdzi się podczas biegania, a także wędrowania po parkowych alejkach, lasach czy mniej skalistych górach. Dla mieszczuchów to doskonałe rozwiązanie na zimowe warunki, gdy na ulicach zalega śnieg czy pośniegowe błoto. Jest to model, który daje bardzo duże poczucie komfortu, szczególnie dla osób o średniej i szczupłej stopie. Poza tym wykonany jest bardzo solidnie i powinien mi długo posłużyć. Do wykonania cholewki nie użyto przesadnie cienkiego materiału. Splot jest dość gęsty, mocny i kamyki czy gałęzie nie powinny jej uszkodzić. Sprawia to, że przez but nie hula wiatr, jednak na wiosenno-jesienne warunki, a nawet zimę to doskonałe rozwiązanie. Miękkość pod piętą i umiarkowana amortyzacja daje bardzo przyjemne wrażenie czucia gruntu, jednak stając na ostry korzeń czy kamień nie należy się obawiać nieprzyjemnego uderzenia. Mamy świadomość, że ono nastąpiło, jednak podeszwa skutecznie je amortyzuje.

Podsumowanie
Jak widzisz, termin „buty do biegania w terenie” nie zawsze oznacza to samo. 3 zaprezentowane modele różnią się wagą, dynamiką, poziomem amortyzacji. Nie powiemy Ci, który z nich jest jednak najlepszy. Ilu biegaczy, tyle potrzeb. adidas Terrex Agravic Flow 2 to propozycja dla osób, które biegają również po trudnym terenie i cenią sobie solidne trzymanie. ASICS Gel-Sonoma 7 to poniekąd but dla tradycjonalistów, którzy lubią wyskoczyć sobie do podmiejskiego lasu. New Balance Fresh Foam Hierro V7 kusi lekkością i dynamiką. Można go wykorzystać także na górskie starty.
Jeśli jednak wciąż nie możesz się zdecydować, przejrzyj poniższą tabelę. W telegraficznym skrócie umieściliśmy tu najważniejsze cechy każdego modelu.
Model | adidas Terrex Agravic Flow 2 | ASICS Gel-Sonoma 7 | New Balance Fresh Foam Hierro V7 |
Wygląd | ![]() | ![]() | ![]() |
Amortyzacja (poziom, czy na całej przestrzeni podeszwy, etc) | Umiarkowana, daje poczucie podłoża | Średnia amortyzacja, wzrastająca ku pięcie | Spora amortyzacja, daje jednak czucie podłoża. Zapewnia to dużą dynamikę, jak na model treningowy |
Dynamika (sztywność, sprężystość, wybicie) | Daje przyjemność z szybszego biegania dzięki niższej amortyzacji w przodostopiu | Responsywna amortyzacja zapewnia zwrot energii i dobre wybicie | Jak na buty treningowe duża dynamika i sprężystość, co ułatwia szybkie bieganie |
Szerokość buta (przestrzeń w komorze buta czy przylega, etc.) | Przyjemne przyleganie z przestrzenią w newralgicznych lokalizacjach | Cholewka trzyma się dobrze stopy zapewniając dobrą trakcję | Przyjemna integracja ze stopą, dużo miejsca z przodu |
Przeznaczenie (codzienne treningi, szybsze treningi, długie wybiegania starty na krótszych, dłuższych dystansach) | Codzienne treningi jak i szybsze biegi. Radzą sobie z błotem i śniegiem | Codzienne treningi oraz starty na dłuższych dystansach | Codzienne treningi oraz starty na dłuższych dystansach |
W jaki teren? | Leśne dukty, parki, mniej skalisty góry. | Błotniste, skaliste, zaśnieżone i oblodzone tereny | Leśne dukty, parki, mniej skaliste góry |
Sprawdź cenę | BIEŻĄCA CENA | BIEŻĄCA CENA | BIEŻĄCA CENA |
Testowane modele, a także szeroka oferta butów do biegania, dostępne są na eobuwie.pl. Możecie je zamówić i przymierzyć w jednym z wielu salonów w całym kraju lub skorzystać z opcji wysyłkowej do domu z możliwością bezkosztowego zwrotu aż do 100 dni od daty otrzymania.