fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Rekord Dominiki Stelmach i ciekawe występy naszych maratończyków w weekend!

Dominika Stelmach została w ostatni weekend rekordzistką Polski w biegu 6-godzinnym

Bieganie wreszcie wraca na właściwe tory. W ostatnich dniach mieliśmy okazję poczuć przynajmniej namiastkę emocji związanych z biegowymi rywalizacjami. Jedna z nich zakończyła się nawet pobiciem rekordu Polski!

Po czasach biegowej “posuchy”, kibice i samo biegacze są spragnieni sportowych emocji. I chociaż na powrót imprez biegowych, jakie pamiętamy jeszcze sprzed kilku miesięcy, trochę poczekamy, to już pojawiają się inicjatywy, które warto śledzić i o których warto pisać. Kilka z nich miało miejsce w ten weekend.

6 godzin pełnej mocy

Zaczynamy od krajowego podwórka. W sobotę na stadionie KS Polonez na warszawskim Targówku odbył się bieg z udziałem czołówki polskich ultramaratończyków. Projekt “6 godzin pełnej mocy” zgromadził na starcie takie nazwiska, jak: Dominika Stelmach, Patrycja Bereznowska, Dariusz Nożyński, Rafał Kot czy Przemysław Basa.

Inicjatorem przedsięwzięcia był inny znany polski ultras – Paweł Żuk. Postanowił zorganizować dla swoich koleżanek i kolegów po fachu bieg 6-godzinny z oficjalnym pomiarem, co pozwalało ustanawiać rekordy. Następnie rozesłał zaproszenia i… w ten sposób zebrał 17 biegaczek i biegaczy, wśród nich nawet reprezentantów Polski. Oto skrócony przepis na imprezę biegową w niezłej obsadzie.

Zawody stały na wysokim poziomie sportowym, co nie powinno dziwić, zważywszy na nazwiska startujących. Najdłuższy dystans w ciągu 6 godzin pokonał Dariusz Nożyński, wielu znany jako zwycięzca polskiej edycji Wings for Life World Run z 2018 r. Jego oficjalny rezultat z “6 godzin pełnej mocy” to 85,2 km. Na 2. pozycji uplasował się Przemysław Basa, pokonując 82 km.

Ciekawostką jest 3. miejsce open, bowiem zajęła je kobieta. Najlepszą zawodniczką okazała się Dominika Stelmach, która zatrzymała licznik na 80,4 km, co dało jej rekord Polski! Żeby lepiej zobrazować, jaki to był wysiłek, warto zerknąć na liczby: Dominika przez ponad 80 kilometrów biegła w średnim tempie 4:28/km! A biorąc pod uwagę konieczność wykonywania krótkich przerw, jak choćby na zmianę butów, tempo samego biegu było jeszcze nieco szybsze.

Dominika Stelmach odebrała rekord Polski Patrycji Bereznowskiej. Nasza specjalistka od biegów 24-godzinnych zajęła tym razem 2. miejsce, pokonując 73,2 km. Niewiele mniej, bo 70,8 km wykręciła 3. wśród kobiet Milena Grabska-Grzegorczyk. W kategorii mężczyzn na najniższym stopniu podium zameldował się Rafał Kot z wynikiem 79,6 km.

Rekord Polski w Biegu 6h. 🙈 201 okrążeń po bieżni. 80,448 km. Jest opalenizna💪 😂

Opublikowany przez Dominika Stelmach – versatile runner Sobota, 6 czerwca 2020

MA+RA+TH+ON

Druga z inicjatyw miała zasięg międzynarodowy, ale była rozgrywana wirtualnie. Był to projekt NN Running Team o nazwie MA+RA+TH+ON, który zachęcał do tego, by biegacze łączyli się w 4-osobowe zespoły i pokonali łącznie dystans maratonu. Dla każdego zawodnika przewidziano 10,5 km. Istniała możliwość zgłaszania całych drużyn, jak i losowego dołączania do istniejących. W ten sposób niektórzy mieli możliwość trafić do jednej ekipy z którymś z czołowych biegaczy świata: Eliudem Kipchoge, Kenenisą Bekele czy Geoffrey’em Kamwororem.

Chociaż rywalizacja miała drużynowy charakter, zawodnicy biegali indywidualnie i mogli dołączać z dowolnego miejsca na świecie. Ich wyniki były zliczane na podstawie zapisu treningu w aplikacji Strava. W projekcie udział wzięło kilka tysięcy drużyn z całego świata.

Do całego przedsięwzięcia włączyli się m.in. czołowi polscy maratończycy, korzystając z okazji do wykonania mocnego treningu. Drużyna Marathon Team Poland w składzie: Błażej Brzeziński, Mariusz Giżyński, Artur Kozłowski i Henryk Szost wykręciła czas 2:11:41 i zajęła 8. miejsce na świecie.

Ciekawostką jest także wynik innej polskiej ekipy. W przeciwieństwie do Marathon Team Poland, całkowicie złożonej z amatorów. Piekielni Warszawa, bo tak nazywa się ta drużyna, uplasowali się na 11. pozycji na świecie z czasem 2:15:28. Autorami tego wyniku byli Bartłomiej Falkowski, Piotr Mielewczyk, Bartosz Olszewski i Florian Pyszel.

PIEKIELNI WARSZAWA 🔥🔥🔥 . . #RUNASONE MA RA TH ON

Opublikowany przez warszawskibiegacz.pl Niedziela, 7 czerwca 2020
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Wady wzroku to problem powszechny. Szacuje się, że ta przypadłość może dotyczyć aż 80% populacji. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się u osób w każdym wieku, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie. Najczęściej spotykanymi wadami refrakcji są miopia […]

Nosisz okulary i uprawiasz sport? Soczewki kontaktowe są dla ciebie!

Sportowa maska antysmogowa – w pierwszej chwili wydawało mi się, że to coś, co nie ma prawa istnieć. Z drugiej strony, wraz z kolejnymi miesiącami trwania pandemii, zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że niemal wszędzie […]

Maski antysmogowe dla biegaczy Broyx – jak sprawdzają się w praktyce? [test+KONKURS]

Zaangażowanie do współpracy największego na świecie koncernu chemicznego, korzystanie z technologii opracowywanych z myślą o misjach kosmicznych, zastosowanie elementów opracowanych przez jednego z czołowych producentów opon samochodowych. To wcale nie są etapy projektu łazika marsjańskiego […]

adidas Ultraboost – historia, jakiej nie znacie

ASICS rozpoczął w Europie rekrutację do swojej sztandarowej drużyny – ASICS FrontRunner. Biegacze, którzy utożsamiają się z hasłem „Sound Mind Sound Body” (pol. „w zdrowym ciele, zdrowy duch”) oraz inspirują innych do aktywnego spędzania wolnego […]

Ruszyła rekrutacja do ASICS FrontRunner. Marka szuka ambasadorów „Sound Mind Sound Body” w całej Europie

Lead: W zimowych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia […]

Dieta biegacza: co jeść zimą?

Kolejne źródła donoszą, że rozegranie w 2021 Igrzysk Olimpijskich w Tokio stoi pod znakiem zapytania. Nawet jeśli się odbędą, to nie wiadomo, w jakiej formie. Patrząc szerzej: nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak po pandemii wygląda przyszłość masowego sportu.

Czy odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

Na zamkniętej prezentacji Adidas pokazał najnowszą odsłonę swojego flagowego buta biegowego – Ultraboost 21. Dzięki rozmowie z głównym projektantem tego modelu, Moritzem Hollemullerem, mogliśmy dowiedzieć się, jak odbywająca się na naszych oczach rewolucja sprzętowa w sposób praktyczny wpłynie na życie przeciętnego biegacza.

adidas pokazuje nowe buty Ultraboost 21!

Świat nadal stoi w obliczu pandemii, a globalne społeczeństwa odczuwają jej negatywne skutki między innymi w zakresie zdrowia psychicznego. ASICS, jako marka odpowiedzialna społecznie, wraca do swoich korzeni, aktualizując logotyp i uruchamiając globalną akcję charytatywną […]

ASICS uderza sportem w pandemię – rusza akcja charytatywna #SunriseMind!