fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Rhonex Kipruto – kim jest Kenijczyk, który pobiegł 26:24 na 10 km?

800px-rhonex_kipruto_tampere_2018

Rhonex Kipruto – kim jest 20-latek, który pobiegł 26:24 na 10 km? Młody Kenijczyk wyrasta na kolejną gwiazdę biegów długich. Osiąga sukcesy zarówno wśród juniorów, jak i w biegach seniorskich, problemem jest tylko brak doświadczenia. W miniony weekend w Walencji  pobił rekord świata na uliczne 10 km.

Pierwszy zanotowany wynik Rhonex Kipruto ma z roku 2015, z biegu na dystansie 2000 metrów z przeszkodami, ale potem na prawie dwa lata znika z tabel. Pojawia się ponownie we wrześniu 2017, od razu na nieprawdopodobnym poziomie. Podczas biegu ulicznego w Pradze 18-latek osiąga na 10 kilometrów czas 27:13 i zajmuje trzecie miejsce. Rok później w tym samym miejscu jest jeszcze szybszy, wygrywa z wynikiem 26:46 i tylko dwóch sekund brakuje mu do ulicznego rekordu świata.

Latem tego roku eksperci przecierają oczy ze zdumienia, bo podczas dychy w Atlancie, na pofałdowanej trasie, rozgrywanej w upale, Kipruto bije rekord biegu, osiągając czas 27:01. Wielu obserwatorów mówi wtedy, że w lepszych warunkach to może być 30-40 sekund szybciej. Okazuje się to prawdą. W miniony weekend w Walencji Rhonex Kipruto zostaje rekordzistą świata w biegu ulicznym na 10 km, z czasem 26:24. Tylko dwóch legendarnych biegaczy pobiegło dychę kiedykolwiek szybciej, obaj na stadionie. To Kenenisa Bekele (26:17 w roku 2005) i Haile Gebrselassie (26:20 w 2004). Co ważne, Kenijczyk osiąga te czasy w zwykłych butach startowych Adidasa, nie w Nike Vaporfly, w których padły wszystkie inne rekordy w ostatnim czasie. Buty Nike mogą zostać zakazane w sporcie, Adidas nie ma tego problemu.

Jednocześnie Rhonex, jak to młody biegacz, dość przeciętnie radzi sobie w dorosłej rywalizacji na najwyższym poziomie. Regularnie biega przełaje, ale i regularnie przegrywa. W tym roku podczas przełajowych mistrzostw Kenii dobiega do mety na 6. miejscu. Powtarza tę pozycję podczas Przełajowych Mistrzostw Świata. We wrześniu w Dausze w Katarze w mistrzostwach świata na bieżni zajmuje 3. miejsce na 10 000 metrów. To znakomite osiągnięcia, ale widać, że Kipruto na razie czuje się najlepiej, gdy biegnie sam, równo, z całej siły. Na mistrzostwach świata, gdzie biegi są szarpane i rozgrywane w tłumie, nie wie, jak najlepiej wykorzystać swój potężny silnik. Wydaje się biegaczem wytrzymałościowym, który nie potrafi na finiszu poradzić sobie z szybkimi przeciwnikami.

To jednak młody zawodnik, a już osiąga wyniki na poziomie legend biegów długich. Kenenisa Bekele pobił rekord świata na bieżni w wieku 23 lat i startuje do dzisiaj. Ma drugi w historii wynik w maratonie. Czy Rhonex Kipruto może pójść w jego ślady?

O życiu prywatnym młodego biegacza nie wiadomo zbyt wiele. Pochodzi z farmerskiej rodziny, a jego trenerem jest słynny brat Colm O’Connell – irlandzki misjonarz i nauczyciel, który swoje powołanie odnalazł w treningu Kenijczyków. O’Connell wychował do tej pory 25 mistrzów świata i wydaje się, że Rhonex Kipruto ma zadatki na kolejnego. Warto zapamiętać to nazwisko.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca