fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Sofia Ennaoui – triumfalny powrót Polki po długiej kontuzji

Polska wicemistrzyni Europy na 1500 metrów, Sofia Ennaoui, wróciła do startów po dwóch latach przerwy z powodu kontuzji. Zaczęła od razu mocno – od życiówki i dwóch minimów na mistrzostwa świata.

Kilka lat temu Sofia Ennaoui wydawała się jednym z największych polskich talentów w biegach średnich. Córka Polki i Marokańczyka tylko częściowo zdołała zrealizować te nadzieje. W 2018 została wicemistrzynią Europy w biegu na 1500 metrów. W 2020 jako trzecia Polka w historii uporała się na tym dystansie z barierą 4 minut, uzyskując czas 3:59,70. Do rekordu Polski brakowało już tylko pół sekundy. Wtedy pojawiła się kontuzja ścięgna Achillesa, która wyłączyła biegaczkę ze startów prawie na dwa lata. Wielu nie wierzyło, że zdoła jeszcze wrócić.

Kontuzja była pokłosiem szkolenia wojskowego, który Sofia odbyła 1,5 roku wcześniej. Po dołączeniu do wojska odbyła podstawowe przeszkolenie na poligonie. Przeciążyła wtedy jedną stronę ciała i zmieniła technikę biegu. Zaczęły odzywać się ścięgna Achillesa, a także kolana. W 2020 pojawił się ból tak silny, że biegaczka właściwie nie była w stanie nawet chodzić.

Wielki powrót Sofii

Sezon 2022 to jednak triumfalny powrót Sofii. Biegaczka, która od 12 lat znajduje się pod opieką tego samego trenera, Wojciecha Szymaniaka, otworzyła sezon wynikiem 4:03,83 na 1500 metrów. Oznacza to minimum na mistrzostwa świata, które odbędą się w USA, a także na Mistrzostwa Europy w Monachium. Obie te imprezy kumulują się w jednym roku po pandemicznych przesunięciach w poprzednich sezonach.

Pięć dni po starcie na 1500 metrów Sofia przyjechała do Chorzowa na Memoriał Janusza Kusocińskiego i tam po pięknym biegu uzyskała życiówkę na dystansie 800 metrów. Poprawiła ją po 7 latach! 1:58,98 to siódmy czas w historii Polski, a także najlepszy czas polskiej zawodniczki od 5 lat. Ostatnio szybciej pobiegła Angelika Cichocka, w sezonie 2017. Jest to obecnie trzeci wynik w Europie i 11. na świecie.

Wszystko przed nami

27-letnia Sofia Ennaoui wchodzi w najlepszy wiek dla biegaczki średniodystansowej. Jej pierwsze wyniki pokazują, że już wkrótce możemy pożegnać się z rekordem Polski na 1500 metrów. Od 22 lat należy on do Lidii Chojeckiej i wynosi 3:59,22. Najbliższy start Sofii to Mistrzostwa Polski, które odbędą się w dniach 9-11 czerwca w Suwałkach.

Naprzód, Sofia!

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mordercze wyzwanie – Krwawa Pętla – bieg zespołowy na dystansie około 250 kilometrów, limit czasu 24 godzin, zróżnicowane podłoże i brak supportu. Jak ją pokonać? Jaką taktykę przyjąć? Czy liczba osób w grupie ma znaczenie […]

Krwawa Pętla – najbardziej hardcorowy bieg ultra na Mazowszu [WYWIAD]

Już 25 września, po raz pierwszy podczas 44. Maratonu Warszawskiego, będzie można wystartować w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Począwszy od tego roku, bieg na 10 km będzie odbywać się cyklicznie jesienią, jako wydarzenie towarzyszące […]

Wielkimi krokami zbliża się Pekao S.A. Warszawska Dycha!

Aleksandra Lisowska zostaje MISTRZYNIĄ EUROPY W MARATONIE! Polka wygrywa bieg w Monachium, odrywając się na ostatnich dwóch kilometrach od kilkuosobowej grupy rywalek. Do mety dobiega z czasem 2:28:36, z lekkim negative splitem, po pierwszej połowie w 1:14:33 (1:14:33 + 1:14:03). To największy sukces polskiego maratonu od mistrzostwa świata Wandy Panfil z 1991 roku z Tokio. Gratulacje także dla trenera – Jacka Wośka! Polki zajmują także 3. miejsce w drużynie!

Aleksandra Lisowska Mistrzynią Europy w maratonie!

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?