Dieta > Slider > Zdrowie i motywacja
Suplementy jako sposób na uzupełnianie energii i szybszą regenerację
Kilka lat temu przeprowadziliśmy ankietę wśród czytelników naszego portalu, pytając m.in. o zwyczaje żywieniowe i suplementację. Jak się okazało, ok. ¾ biegających przyznało, że korzysta z suplementacji. Wśród wymienianych produktów najczęściej pojawiały się żele energetyczne, napoje izotoniczne, ale też batony energetyczne. To sposoby głównie na uzupełnianie energii w trakcie najdłuższych wysiłków wytrzymałościowych. Właśnie te produkty znajdziemy w ofercie marki Vitarade® od Fitness Authority.
Osoby trenujące dyscypliny wytrzymałościowe dobrze wiedzą, że odpowiednie źródła energii mają kluczowe znaczenie dla możliwości wysiłkowych. Zwłaszcza, kiedy czekają nas kilkugodzinne biegi – np. start w maratonie – spożycie produktów, które szybko i bezproblemowo dostarczą dodatkowego paliwa może zadecydować o końcowym sukcesie. Po co wówczas sięgamy? Oczywiście po węglowodany. Dokładnie tak, jak duża część naszych ankietowanych, którzy np. w trakcie maratonów chętnie sięgają po żele energetyczne zawierające przede wszystkim węglowodany.
Węglowodany w sportach wytrzymałościowych
Długotrwałe, intensywne wysiłki, zwłaszcza w przypadku startu w zawodach, charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem organizmu na energię. Tę czerpiemy głównie z glukozy, ale też z jej zmagazynowanej postaci – glikogenu. Wraz ze zmniejszeniem zapasów glikogenu, możemy zacząć odczuwać spadek wydajności. Podczas długotrwałych wysiłków nasz organizm potrzebuje dostarczania energii, aby móc utrzymać wydajność i pożądaną intensywność pracy. Przyjmuje się, że powinniśmy spożywać ok. 30-60 g węglowodanów na godzinę wysiłku, a nawet więcej. Oczywiście to z jednej strony kwestia nieco indywidualna, z drugiej także element, który po prostu należy wytrenować, by nasz układ trawienny potrafił poradzić sobie z takimi, a nawet większymi ilościami przyjmowanego pożywienia w trakcie wysiłku.
Właśnie dlatego w dyscyplinach wytrzymałościowych, jak bieganie, kolarstwo, triathlon czy narciarstwo biegowe, sportowcy sięgają po takie produkty, jak np. żele energetyczne, batony energetyczne i oczywiście napoje, które uzupełniają nie tylko energię, ale też nawadniają. Często do zawodów przygotowują się, trenując wcześniej korzystanie z wybranych przez nich produktów, w trakcie długich, intensywnych treningów. W ten sposób sprawdzają reakcję swojego organizmu na przyjęty np. żel, a także mogą dłużej kontynuować trening.
Co więcej, węglowodany odgrywają również istotną rolę w potreningowej, czy też postartowej regeneracji organizmu. Odbudowa uszkodzonych tkanek mięśniowych, a także zapasów glikogenu, wymaga przyjęcia m.in. węglowodanów. Spożycie ich w krótkim czasie po wysiłku może pomóc naszemu organizmowi szybciej się zregenerować, a tym samym wcześniej być gotowym na kolejną mocniejszą jednostkę.
Węglowodany węglowodanom nierówne
Chociaż węglowodany same w sobie są bardzo istotnym źródłem energii dla sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, to trzeba zwrócić uwagę, również na niejednorodność tej grupy składników. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich ewentualną przydatność w trakcie wysiłków sportowych. Czym zatem powinny charakteryzować się „jakościowe” węglowodany dla sportowców?
Przede wszystkim powinny być łatwo przyswajalne, by nie generować problemów ze strony układu trawiennego, który w trakcie intensywnego, długotrwałego wysiłku nie jest w stanie pracować optymalnie. Łatwość wchłaniania wynika z tzw. osmolalności. W tym przypadku im jest niższa, tym łatwiej powinniśmy dany produkt przyswoić, będzie również w mniejszym stopniu ingerował w proces transportu płynów. Mówiąc inaczej, niska osmolalność przyjmowanych w trakcie wysiłku produktów pozwala na ich szybsze wchłanianie i w mniejszym stopniu hamuje wchłanianie płynów i innych substancji ze światła jelita.
Grupą produktów o niskiej osmolalności są żele, proszek do sporządzania roztworu oraz batony energetyczne oparte o węglowodany Vitargo®. Vitargo® to opatentowana forma dobrze przyswajanej przez organizm skrobi kukurydzianej, której spożywanie w trakcie wysiłku pozwala na szybkie dostarczenie energii, a jednocześnie umożliwia szybki transport płynów ze światła jelita. Mówiąc inaczej, np. żel energetyczny Vitargo® Liquid Energy cechuje się łatwiejszym wchłanianiem niż produkty oparta o dekstrozę czy maltodekstrynę, gdyż te drugie mają wyższą osmolalność.
Co istotne, również pod względem regeneracji wykazano w badaniach naukowych, że zastosowanie produktów opartych o Vitargo® – takich jak np. batony energetyczne Vitarade® Endurance Bar lub Vitarade® Energy Liquid może w istotnym stopniu przyspieszyć regenerację. Tutaj warto wspomnieć również o tym, że w składzie Vitarade® Energy Liquid znajdziemy również Enduracarb® – opatentowane źródło glukozy – trehalozę, która nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy we krwi ani wysokich wyrzutów insuliny.
Dlaczego warto postawić na Vitarade®?
Produkty Vitarade® to szybki sposób na zastrzyk energii w trakcie wysiłku bądź też na przyspieszenie regeneracji po jego zakończeniu. Jak podkreślają producenci, zostały one opracowane z myślą o sportowcach wytrzymałościowych po to, by szybciej uzupełniać poziom glukozy we krwi, uzupełniać także glikogen (przed i po wysiłku), a także przyspieszyć proces regeneracji. uzupełnienie poziomu glukozy we krwi i zapewnienie organizmowi dodatkowej energii podczas intensywnego wysiłku.
Co więcej, marka Vitarade® wspiera również wybrane imprezy sportowe dla amatorów – np. Runmageddon, Tour de Pologne dla Amatorów czy cykl ORLEN Lang Team Race. Jeżeli zatem jesteś w tej grupie biegaczek i biegaczy, którzy sięgają po suplementację, zwłaszcza w kontekście poprawy wydolności i przyspieszenia regeneracji, lub po prostu wolisz wybierać marki, które wspierają pasjonatów, sprawdź, jak linia produktów marki Vitarade® może pomóc Ci osiągnąć Twoje sportowe cele!
Artykuł powstał we współpracy z marką Vitarade®.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.