Dieta biegacza: co jeść jesienią i zimą?
W chłodnych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia i potrzeb może mieć jednak swoje konsekwencje… Co jeść jesienią i zimą?
Miło jest po mocnym treningu, szczególnie gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, wieje wiatr, usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej herbaty i talerzem pełnym kalorycznych smakołyków. Tylko nie tędy droga. Co zatem spożywać zimą, aby odczuwać ciepło i komfort, jednocześnie nie przytyć, a dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości witamin i minerałów? Oto pięć krótkich porad.
Jak jeść jesienią i zimą? Używaj przypraw
Rozgrzewające przyprawy to zapach zimowej kuchni. Naucz się używać ich do każdej potrawy. Cynamon świetnie smakuje z mięsem lub marchewką. Pieprz kajeński rozgrzeje każdą potrawę, rozmaryn nadaje się najlepiej do pieczonych mięs, a tymianek do dań warzywnych czy nawet jajecznicy. Eksperymentuj z przyprawami, ile się da, ponieważ wszystkie mają znakomite właściwości zdrowotne. Cynamon może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu II.
Zjadanie cynamonu w ilości ok. 6 g dziennie może też zmniejszyć zawartość cholesterolu we krwi. Kurkuma, czyli główny składnik mieszanek przypraw curry, może pomóc w pracy żołądka, zmniejszyć bóle stawów w przypadku artretyzmu, a rozmaryn pozytywnie wpływa na pamięć
Gotuj warzywa na parze
Gdy nie masz apetytu na surowe, chłodne warzywa, ugotuj je na parze. Można to zrobić w specjalnym parowarze lub stosując odpowiedni garnek na kuchence gazowej lub elektrycznej. Można także w kuchence mikrofalowej, pamiętając jednak, aby po włożeniu warzyw i dodaniu niewielkiej ilości wody do odpowiedniego naczynia, przykryć wierzch plastikową folią, zostawiając niewielki otwór na ewentualne ujście pary wodnej. Orientacyjny czas – 5 minut.
Czosnek i cebula
Przypuszczam, że niemal każdy słyszał o czosnku i jego dobroczynnych właściwościach, wpływających na poprawę odporności organizmu, działaniu antynowotworowym czy pozytywnym wpływie na układ krwionośny. Jednak cebula jest w jakimś stopniu nadal niedoceniana, a wpływa na nasz organizm niemal identycznie jak czosnek. Odbywa się to za sprawą zawartego w niej związku zwanego alicyną, posiadającego właściwości bakteriobójcze. Zimą używaj cebuli w dużej ilości, a oprócz zdrowotnych właściwości, twój posiłek nabierze smaku i zrobi się rozgrzewający.
Orzechy i nasiona
W okresie zimowym dużo częściej niż w lecie mamy apetyt na przekąski. Idealne w tym przypadku będą orzechy czy nasiona. Mimo że są dość kaloryczne, dostarczają zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów.
Jedz zupy
W chłodne dni warto też zwrócić większą uwagę na zupy, które z przyprawami mogą doskonale rozgrzać nasz organizm. By nie tracić czasu na częste gotowanie, zupę można ugotować w większej ilości i jeść porcjami przez kolejne 2-3 dni lub zamrozić. Do zabielenia zupy, jeżeli tak lubimy, stosujmy jogurt zamiast śmietany, przez co zmniejszymy jej kaloryczność.
A zatem jak jeść jesienią i zimą? Podsumowując warto spożywać ciepłe posiłki, naturalne, nisko przetworzone.
Zdrowe słodycze na wyciągnięcie ręki. Przygotuj je samodzielnie!
Jak jeść jesienią? Zajrzyj do medycyny chińskiej
Według starożytnej medycyny chińskiej, dieta składa się z produktów rozgrzewających (Jang) i chłodzących (Jin) ciało człowieka. Zdrowa dieta, według medyków Dalekiego Wschodu, to balans produktów Jin i Jang. Zalecają oni, aby w okresie zimowym spożywać więcej Jang, czyli: marchwi, selera, ziemniaków, buraków, nasion, kapusty, grzybów, ryżu czy mięsa. Natomiast ograniczyć, ale nie kompletnie wykluczyć: warzywa liściaste, ogórki, jabłka, mango, melony czy kiwi.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.