fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Eliud Kipchoge zapowiada start w London Marathon i celuje w… 2, a może nawet 3 rekordy!

Eliud Kipchoge KEN crosses the line to win the Elite Men’s Race. The Virgin Money London Marathon, 22 April 2018. Photo: Thomas Lovelock for Virgin Money London Marathon For further information: media@londonmarathonevents.co.uk

Fot.: Thomas Lovelock for Virgin Money London Marathon

Eliud Kipchoge ogłosił swoje plany na przyszłoroczny sezon. Najlepszy maratończyk w historii wiosną wystartuje w Virgin Money London Marathon, gdzie będzie celował w przynajmniej 2, a może nawet 3 rekordy.

Eliud Kipchoge to najbardziej utytułowany maratończyk świata. Dzierży oficjalny rekord świata, jest jedynym zawodnikiem, który pokonał dystans maratonu w czasie poniżej 2 godzin, do tego od 2013 r. wygrywa wszystkie maratony, w których startuje. Aż 4 z tych zwycięstw odniósł w Londynie, gdzie okazywał się bezkonkurencyjny w latach 2015, 2016, 2018 i 2019. W tym ostatnim roku poprawił rekord trasy, pokonując ją w 2:02:37.

Wiosną 2020 r. Elidu Kipchoge ponownie stanie na starcie Virgin Money London Marathon i jak zapowiedział, będzie chciał pobiec szybciej niż wynosi aktualny rekord trasy. Niektórzy eksperci odbierają tę słowa jako ostrożną deklarację próby pobicia rekordu świata. Dla Kipchoge może to być jedna z ostatnich okazji, by jeszcze bardziej wyśrubować swój wynik, aktualnie wynoszący 2:01:39, gdyż drugi maraton w 2020 r. w jakim 35-letni Kenijczyk weźmie udział to olimpijski. W Japonii należy spodziewać się, że Eliud skupi się przede wszystkim na zwycięstwie, niekoniecznie na jak najlepszym czasie. Zwłaszcza, że warunki atmosferyczne mogą okazać się bardzo wymagające dla maratończyków.

Jeżeli Kipchoge wygra w Londynie w 2020 r., a niewiele wskazuje na to, by ktokolwiek był w stanie mu w tym przeszkodzić, zostanie także samodzielnym liderem pod względem liczby zwycięstw w tej imprezie. Obecnie razem z Ingrid Kristiansen mają po 4 tryumfy i tylko Kenijczyk może swój wynik poprawić.

Jak czytamy w informacji prasowej organizatorów maratonu w Londynie, Kipchoge nie może doczekać się kolejnego startu w stolicy Wielkiej Brytanii:

Bardzo cieszę się, że w 2020 r. powrócę na trasę Virgin Money London Marathon. Uwielbiam biegać w Londynie, gdzie wsparcie kibiców zawsze jest wyjątkowe. Pokonanie bariery 2 godzin w Wiedniu było niesamowitym momentem. Potwierdziło, że żaden człowiek nie ma ograniczeń, a wiara w to powoduje, że wciąż mam w sobie chęć do wyznaczania kolejnych celów.

(…) Jestem zaszczycony, że zostałem zaproszony na 40. edycję. Maraton londyński to wspaniałe wydarzenie, które zainspirowało wielu ludzi do biegania, organizowania zbiórek charytatywnych oraz dostarczyło wielu niezapomnianych wyścigów i wielkich mistrzów.

Niedawno Eliud Kipchoge został drugi rok z rzędu ogłoszony lekkoatletą roku przez światową organizację lekkoatletyczną World Athletics (wcześniej IAAF). Ewentualne pobicie rekordu świata w Londynie i obrona tytułu mistrza olimpijskiego mogą być mocnymi argumentami, by w 2020 r. ten prestiżowy tytuł znów trafił do Kenijczyka.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca