fbpx

Akcja Treningowa > Trening > Plany treningowe > Slider > Trening

Jak optymalnie dobrać plan treningowy?

Wraz ze zbliżającym się 18. Półmaratonem Warszawskim przygotowaliśmy dla Was kilka wersji planów treningowych. Jak wybrać odpowiednią propozycję dla siebie? Czym kierować się przy wyborze planu? I czy zawsze powinniśmy postępować w pełni zgodnie z planem?

Wybór ogólnodostępnego planu treningowego tylko z pozoru jest sprawą łatwą. W teorii wystarczy wziąć plan, który odpowiada np. oczekiwanemu przez nas wynikowi na danym dystansie i… gotowe. W praktyce nawet plany przygotowujące biegaczy na ten sam wynik mogą znacznie się od siebie różnić. Dlatego do wyboru planu należy podejść indywidualnie. Jak to zrobić?

Po pierwsze poziom

Jest to trochę banalne, ale dobrze dobrany plan, to taki, który odpowiada naszemu poziomowi sportowemu. Jeżeli mówimy o konkretnym wyniku – np. przygotowaniach do czasu poniżej 2 godzin w półmaratonie, powinniśmy mieć na swoim koncie co najmniej kilka biegów na dystansie 10 km z czasem poniżej godziny. Jeżeli mamy problem ze złamaniem tej bariery, to plan może okazać się dla nas zbyt wymagający. Tu jednak należy poczynić zastrzeżenie, że w przypadku osób początkujących czasami progres następuje tak szybko, że możemy osiągnąć zakładany cel. Jednak tego nie sposób przewidzieć na początku swojej biegowej drogi.

Dlaczego odpowiedni poziom planu jest tak ważny? Przede wszystkim ze względu na to, że w wielu planach treningowych wskazane są np. tempa, z jakimi powinniśmy realizować dane jednostki. Gdy nasza forma jest wyraźnie poniżej planu, który realizujemy, rozpiska, zamiast źródłem motywacji, stanie się dla nas źródłem frustracji, gdyż nie będziemy w stanie zrealizować poszczególnych jednostek treningowych. To może prowadzić do zmęczenia i zniechęcenia, którego można byłoby uniknąć, wybierając plan właściwy do naszych aktualnych możliwości.

18. Półmaraton Warszawski odbędzie się 24 marca 2024 roku

A jeśli jestem pomiędzy?

Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy na naszym poziomie trudno jest znaleźć odpowiedni plan treningowy, bo np. do dyspozycji w przygotowaniach do półmaratonu mamy rozpiskę na 1:30 i 1:40, a my jesteśmy biegaczami z poziomu ok. 1:35. Co w tej sytuacji? Tutaj sprawę trzeba rozstrzygnąć indywidualnie. Jeżeli wiemy, że mamy w sobie spore rezerwy, mamy dużo czasu na regenerację, dobrze znosimy obciążenia treningowe, wówczas możemy sięgnąć po plan 1:30 i np. w razie potrzeby minimalnie dostosować tempa treningów lub skracać wybrane jednostki. Konieczna jest jednak znajomość swojego organizmu.

W przypadku osób, dla których owo 1:35 było dotychczas szczytem możliwości, do tego trafiła nam się np. dłuższa przerwa od treningów, albo mamy tendencję do łapania kontuzji, lepiej zagrać bezpiecznie i sięgnąć po plan na 1:40. Być może (zwłaszcza na tzw. akcentach) warto czasami nieco podkręcić tempo względem rozpiski. Trzeba jednak pamiętać, że w treningu wytrzymałościowym kluczowe znaczenie ma regularność. W przypadku systematycznego treningu, może okazać się, że mniejsze obciążenia w ostatecznym rozrachunku przyczynią się do większej poprawy naszej formy, bo np. unikając przeciążeń czy przemęczenia, będziemy w stanie zrealizować więcej jednostek treningowych. To, że wybieramy plan, który w założeniu przygotowuje biegaczy na wynik 1:40, nie oznacza przecież, że nie mamy szans np. na rezultat 1:34. Plan to przecież tylko narzędzie do zbudowania formy.

Co dla początkujących?

W przypadku osób początkujących w zasadzie każdy plan skierowany do tej grupy będzie na początku przynosił efekty. Tutaj należy zwrócić jednak uwagę na to, czy w planie jest zachowany odpowiedni czas na przyzwyczajenie organizmu do regularnego wysiłku, czy może powinniśmy zadbać o to samodzielnie wcześniej. Jeśli wśród pierwszych treningów znajdziemy np. propozycję 40, 50 czy nawet 60 minut ciągłego biegu, to najpewniej nie mamy do czynienia z planem dla absolutnie początkujących.

Plany treningowe dla początkujących >>>

Osoby, które rozpoczynają swoją biegową przygodę nie powinny obawiać się planów, które na początku zalecają wykonywanie np. marszobiegów. To przecież jedno z narzędzi treningowych, które ma służyć poprawie naszej ogólnej wytrzymałości, byśmy docelowo mogli wykonywać coraz dłuższe biegi. W przypadku planów dla osób początkujących, warto również zwrócić uwagę na liczbę dni treningowych w tygodniu. W większości przypadków 3-4 treningi tygodniowo będą na początku biegowej przygody wystarczające. Po propozycje z treningami biegowymi realizowanymi codziennie lepiej sięgnąć, gdy ma się już zbudowane podstawy i nabyte pewne biegowe doświadczenie. Zbyt forsowne traktowanie organizmu na początku, zwłaszcza, gdy nasze ciało nie jest przyzwyczajone do regularnej aktywności fizycznej, to prosta droga do kontuzji i przerwania realizowanego planu.

Plany treningowe do 18. Półmaratonu Warszawskiego

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając plan treningowy pod swoje potrzeby, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka elementów. Pierwszy z nich, to rodzaje treningów w planie. Jeżeli jesteśmy biegaczami, którzy lepiej czują się na krótszych dystansach niż podczas długich, jednostajnych biegów, to najpewniej znacznie lepszym wyborem będzie dla nas rozpiska, w której znajdziemy takie elementy, jak zabawy biegowe, różnego rodzaju odcinki, przebieżki i niezbyt dużo długich rozbiegań. Natomiast osoby, które na maratonie czują się jak ryba w wodzie, a na samą myśl o ściganiu na 5 km robi im się nie dobrze, powinny raczej szukać planu z biegami tempowymi czy dłuższymi dystansami pokonywanymi jednorazowo.

Plany treningowe do półmaratonu na czasy: 2:00, 1:50, 1:45, 1:40 i 1:30 >>>

Wybierając plan, warto również zapoznać się z jego opisem, aby postarać się zrozumieć jego ideę. Czy autor planu wyjaśnia stosowane terminy? Czy w rozpisce mamy podane np. czasy przerw pomiędzy odcinkami pracy? Czy sam opis planu mówi, do kogo dana propozycja jest kierowana? I wreszcie, czy autor dopuszcza możliwość modyfikacji planu? Czasami bowiem zdarza się tak, że znajdziemy plan, który pasuje nam idealnie, ale zawiera np. 5 treningów w tygodniu, a my możemy biegać jedynie 4 razy. Niektórzy autorzy wpisują czasami 1 dzień treningowy (najczęściej bieg spokojny) jako opcjonalny – wówczas dylemat znika. Są jednak takie szkoły, które uważają, że pominięcie pojedynczego treningu burzy całą ideę planu.

Wybierz plan dla siebie

Jeżeli szukasz planu treningowego dopasowanego do Twoich potrzeb, zachęcamy do zapoznania się z planami dostępnymi na naszym portalu. Znajdziecie tutaj rozpiski na różne dystanse i poziomy zaawansowania. Świetny przykład stanowią chociażby plany przygotowujące do 18. Półmaratonu Warszawskiego. Na naszych stronach znajdziecie także opisy do nich, a jeżeli i tak pojawią się jakieś pytania, zawsze możecie zadać je na grupie na Facebook’u „Trenuję do 18. Półmaratonu Warszawskiego”. Zapraszamy do trenowania razem z nami!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

3.7 / 5. 3

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!