fbpx

Wydarzenia

Wintercamp 2017, czyli jak przetrwać zimą w górach? [RELACJA]

wintercamp1

Fot. Magdalena Grzelak

Bieganie w górach staje się niebywale popularne. Nieważne, czy ktoś jest przygotowany czy nie, biegają niemal wszyscy. Świetnie! Tyle, że należy pamiętać iż aktywność w górach wiąże się z realnym ryzykiem. Warto zatem wiedzieć, jak się zachowywać, by to ryzyko zminimalizować.

wintercamp6

Fot. Magdalena Grzelak

Bieganie zimą po górach jest znacznie bardziej niebezpieczne od biegania po mieście. W związku z tym, osoby które planują zacząć zimową przygodę, powinny się do tego przygotować. My wybraliśmy się na Wintercamp który okazał się bardzo pomocny.

Wintercamp większości może się kojarzyć tylko ze spaniem zimą w namiocie. Tak naprawdę podczas obozu, jest to tylko  jeden z wielu elementó. Na Wintercampie dostępny jest cykl szkoleń, o różnej tematyce: sprzęt zimowy, szkolenie lawinowe, pierwsza pomoc, wspinaczka lodowa, awaryjny biwak, skitoury. Jednak każdy uczestnik może wziąć udział tylko w trzech z nich.

Dla biegaczy najbardziej przydatne, będzie szkolenie medyczne z pierwszej pomocy, sprzętowe oraz awaryjny biwak. Te trzy szkolenia zapoznają uczestników z podstawowymi umiejętnościami potrzebnymi do radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

wintercamp3

Fot. Magdalena Grzelak

Medyczne

To moim zdaniem jedno z najciekawszych szkoleń, jakie są na całym obozie. Podzielono je na trzy etapy. Pierwsza część, to zapoznanie się z najpopularniejszymi kontuzjami (skręcenia, złamania, rany): tym jak je wstępnie zdiagnozować i jak z nimi postępować.  Ratownicy pokazali, jak wykorzystać przedmioty, które mamy przy sobie np. chusta na szyi zamiast bandaża, kijki trekingowe, czy patyk zamiast listwy usztywniającej, taśma klejąca do zatamowania krwotoku itp.

Druga część, to nauka masażu serca i sztucznego oddychania. Ciekawą sprawą jest jednak obsługa defibrylatora. Niby bardzo zaawansowane urządzenie, jednak jego obsługa okazała się banalnie prosta. Ta umiejętność może za to uratować życie.

Trzecia część, to ćwiczenia praktyczne. W mrozie i śniegu, okazywało się to znacznie trudniejsze, niż można przypuszczać.

wintercamp2

Fot. Magdalena Grzelak

Sprzętowe

Szkolenie nie jest stricte ze sprzętu biegowego, jednak warto je zaliczyć, jeśli chce się wyjeżdżać w góry choćby po to, by pochodzić po szlakach zimą.

Rozpoczyna się od zaprezentowania różnych typów rakiet śnieżnych (w tym także rakiet do biegania). Później zaczyna się część praktyczna, czyli krótka nauka techniki poruszania się w nich.

Druga część, to przedstawienie zasad dotyczących ubierania się i różnic w konstrukcjach ubrania. Pisałem już artykuły np. o budowie kurtki czyli kurtki dwuwarstwowe, trójwarstwowe, ale była to tylko teoria. Na szkoleniu można było wziąć kurtkę do ręki i zobaczyć, na czym w rzeczywistości polegają różnice.

wintercamp7

fot. Magdalena Grzelak

Przy okazji pokazany został prototyp lekkiej kurtki biegowej Jack Wolfskin oraz jedna z najlżejszych kurtek od deszczu firmy Berghaus. Co istotne, mimo że wszędzie wisiały logotypy znanych marek, szkolenie było neutralne i obalało marketingowe bajki, jak choćby ta o cudownej oddychalności membran.

wintercamp4

Biwakowe

Ratownicy GOPR zaprezentowali sposoby na przetrwanie nocy, gdy nie jesteśmy na to przygotowani, a warunki uniemożliwiają powrót. Sytuacja oczywiście bardzo rzadka, ale wiedza zdobyta na szkoleniu może pomóc przeżyć. Ratownicy pokazali jak wykopać jamę, która będzie noclegiem, czym ją wyłożyć, żeby odizolować się od zimna oraz w jaki sposób poruszać się w terenie. Udzielili instrukcji obsługi raków i czekana, między innymi hamowanie w czasie zjazdu po upadku.

wintercamp5

Fot. Magdalena Grzelak

Dla wielu największą atrakcją był nocleg w namiocie. Jeśli jednak ktoś w nocy by stwierdził, że jest mu za zimno, mógł przenieść się do schroniska.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Do 47. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego pozostało 20 tygodni. Z tej okazji w ramach naszej akcji treningowej przygotowaliśmy dla Was plany treningowe na wyniki 3:30, 3:40, 3:45, 3:50 lub 4:00 oraz oddzielny plan dla początkujących. Jak […]

Plany treningowe do 47. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Good Coach App aplikacja dla trenerów

Czy aplikacja do trenowania zawodników faktycznie ułatwia pracę trenera? W jakim zakresie stanowi wsparcie? Jakie dodatkowe funkcje ułatwiają współpracę z zawodnikami? Jeżeli jesteś trenerem i prowadzisz zawodników, np. trenując ich online, koniecznie poznaj możliwości, jakie […]

Dla trenerów biegania: aplikacja Good Coach App – jak wypada po ponad 3 miesiącach testów?

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział