fbpx

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Triathlonista bez triathlonu, czyli co robić zimą

Okres zimowy to dla wielu triathlonistów czas poszukiwania treningu uzupełniającego, który na kilka chwil odciągnie ich uwagę od monotonnego pływania, roweru i biegania i wprowadzi w plan treningowy trochę urozmaicenia. Co najchętniej wybierają triathloniści i jak ich radosne poczynania mają się do dyscypliny „docelowej”?

Jen-Rulon-TriCF-Coach

Fot. jenrulon.com

Zawodnicy na pewnym poziomie zaawansowania przez cały rok pływają, jeżdżą na rowerze i biegają, nie poszukując nawet innych rozwiązań treningowych. Wielu jednak w okresie najbardziej odległym od startów wolą oddawać się innym aktywnościom. Spójrzmy na plusy i minusy popularnych rozwiązań pozatriathlonowych.

 

Crossfit

+ wszechstronnie rozwija sprawność. Niektóre ćwiczenia crossfitowe pamiętamy z czasów lekcji WFu w szkole podstawowej. Nasze ciała już zapomniały, co to jest podskakiwanie, przysiad, podciąganie się na drążku. Warto im o tym przypomnieć z prostej przyczyny: żeby stać się sprawniejszym człowiekiem.

+ ogromna dawka dynamicznych elementów. Trudno znaleźć bardziej eksplozywne zajęcia niż crossfit.

– na zajęciach grupowych, polegających na wykonywaniu ćwiczeń siłowych na czas, niezwykle łatwo jest niepostrzeżenie zgubić technikę. A wtedy nie tylko nie pomagamy, ale szkodzimy naszemu ciału.

– specyfika zajęć crossfitowych nijak ma się do dyscyplin sportów wytrzymałościowych. Krótkie, niezwykle intensywne wysiłki robią na naszych ciałach kompletnie odmienne wrażenie niż długie biegi, nawet te w wysokich zakresach tętna.

 

Spinning

+ dobra alternatywa dla tych, którzy nie są w stanie wytrzymać na trenażerze (lub po prostu go nie mają). Umożliwia zrobienie treningu, który pod względem czysto wysiłkowym przypomina trening na rowerze „w plenerze”.

+ ze względu na stabilność warunków łatwiej jest zrobić krytycznie mocny trening.

– inna pozycja niż na rowerze docelowym. Teoretycznie to nic wielkiego, w praktyce może okazać się dużym problemem, zwłaszcza w przypadku roweru czasowego.

– nie poćwiczymy na nim techniki. Po wyjechaniu na ulicę może okazać się, że starannie wypracowane waty nagle uciekają, kiedy zbliżamy się do zakrętu albo gdy pada deszcz.

 

Inne chętnie i mniej chętnie wykorzystywane alternatywy:

Nordic walking

Śmiejecie się? Niesłusznie! Podczas nordic walkingu pracuje więcej mięśni niż w trakcie biegania, a długi marsz z kijkami może być doskonałym sposobem na budowanie bazy tlenowej, bez nadmiernego obciążania stawów. Dobre wyjście dla tych, którzy potrzebują się zrelaksować i nadrobić zaległości towarzyskie.

Zajęcia fitness na siłowni

W zależności od rodzaju zajęć można się na nich relaksować, wzmacniać lub wypocić z siebie hektolitry. Większość siłowni ma w ofercie całą gamę treningów grupowych, od jogi i stretchingu, przez aerobik (nazywany na wiele różnych sposobów, nigdy nie po prostu „aerobik”) do różnego rodzaju specjalistycznych treningów np. dla miłośników wioślarstwa czy boksu.

Aqua running

Teoretycznie – dla biegaczy to świetny sposób na zrobienie nawet mocnego treningu w dużym odciążeniu i z niecodziennym urozmaiceniem. W praktyce wygląda to znacznie gorzej, ponieważ większość zajęć grupowych prowadzona jest w formie bardzo spokojnych ćwiczeń dla mało sprawnych, zazwyczaj starszych osób, co niespecjalnie przyda się w treningu triathlonisty.

 

Możliwości jest nieskończenie wiele. Pamiętajmy, że dobry – efektywny, przemyślany (i męczący) trening możemy zrobić nawet wtedy, gdy do dyspozycji mamy tylko kawałek pustej podłogi. To, jaką drogę wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i planów. Ważne jest też, żeby dobrze się przy tym bawić. Wybierzmy więc to, co najbardziej nam pasuje.. i spotkajmy się w sezonie na linii startu, naładowani dobrą energią i chęcią do współzawodnictwa.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Plan treningowy na wynik 3:50 to propozycja dla początkujących średniozaawansowanych biegaczy, którzy mają za sobą półmaraton pokonany w czasie poniżej 2 godzin i szykują się do debiutu w maratonie lub są już na poziomie pozwalającym […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:50 [20 tygodni]

Do realizacji planu można przystąpić w zasadzie z marszu, mając na koncie kilka tygodni w miarę regularnych treningów biegowych, pod warunkiem, że jest się w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 55 minut. Plan […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:40 [20 tygodni]

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział