Triathlon > TRI: Ludzie > Triathlon > TRI: Trening > Triathlon
Z 11. na 1. miejsce w rok – dziesięć faz przygotowań
Fot. Chris Hitchcock
Jak w rok przeskoczyć z miejsca poza pierwszą dziesiątką na najwyższy stopień podium w Ironman 70.3? Na pewno warto podpatrywać najlepszych. Brett Sutton przedstawia dziesięć faz przygotowań, jakie zaaplikował Matty’emu Trautmanowi, zwycięzcy Ironman 70.3 South Africa.
Od pewnego czasu na stronie Bretta Suttona uruchomiona została opcja zakupienia planu treningowego dla zawodowców i Age Groupersów. Co raz pojawiają się głosy, że filozofia Sutto jest zgoła odmienna od wszelkich innych strategii trenerskich. Czy to działa? Na potwierdzenie tezy 'The Doc’ przygotował krótki opis dziesięcioetapowych przygotowań Matta Trautmana do startu w IM 70.3 South Africa, który okazał się dla niego zwycięskim.
Trautman zakładał, że jego startem docelowym będzie IM Barcelona, jednak po kilkutygodniowej przerwie po występie w IM Wales nie czuł się dostatecznie zregenerowany. Odwołał lot, powiadomił hotel o zmianie planów i rozpoczął przygotowania do kolejnych zawodów.
Plan budowania formy do startu w Ironman 70.3 w RPA, a potem do IM Kona wyglądał następująco:
Faza 1. Regeneracja – w tym okresie Matt robił tylko jeden trening dziennie, aby nie stracić całkowicie formy.
Faza 2. Wprowadzenie do treningu – powrót do „zwykłej” liczby treningów w ciągu dnia (zazwyczaj oznaczało to dwie jednostki treningowe), ale bez wchodzenia na duży kilometraż i prędkości.
Faza 3. Trening stymulujący – jako że najsłabszą stroną Trautmana jest pływanie, rozpoczęto okres 4 tygodni po 8-9 jednostek pływackich w tygodniu. Najważniejszym celem zawodnika jest znalezienie się w TOP 10 na Mistrzostwach Świata Ironman, a to wymaga od niego znacznej poprawy w wodzie.
Faza 4. Trening do krótszego dystansu – rozpoczęcie pracy nad prędkością – bez wielkiego kilometrażu; pierwszy start na dystansie olimpijskim (ze świetnym wynikiem i doskonałym samopoczuciem).
Faza 5. Trening pod dystans 1/2 IM – wydłużenie dystansów na rowerze i w bieganiu wraz z proporcjonalnym zwiększeniem czasu w wyższych strefach intensywności.
Faza 6. Przygotowanie do startu w IM 70.3 – faza zazwyczaj nazywana taperingiem, tutaj jednak rozumiana zupełnie inaczej: pozostawienie objętości treningowej, jednak z obniżeniem wysiłku do minimum. Dzień przed zawodami Matt zrobił delikatny trening składający się ze wszystkich trzech dyscyplin.
Faza 7. Wprowadzenie do treningu pod IM – po występie w RPA – 9-10 dni normalnych treningowych dni z kilkoma dniami wolnymi.
Faza 8. Program treningowy do Ironmana – cztery tygodnie przygotowań na obozie na Wyspach Kanaryjskich, typowo pod najdłuższy dystans – długa praca tlenowa.
Faza 9. Ciąg dalszy programu treningowego do Ironmana z naniesieniem potrzebnych zmian po powrocie z obozu.
Faza 10. Przygotowanie do startu – Więcej odpoczynku, ale bez ścinania objętości treningowych. Ostatnie dni przed zawodami to między innymi długie wybieganie i minimum 5-godzinna jazda na rowerze.
Tak wygląda typowy trening zawodników Bretta Suttona we wczesnej fazie przygotowań do sezonu – bez ogromnej kilometrażowo pracy, bez treningów na siłowni. Nietypowo i oryginalnie, ale skoro działa…