Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Chudy Wawrzyniec 2015. Co, gdzie i kiedy?
Już w najbliższą sobotę, 8 sierpnia o 4 nad ranem w Rajczy odbędzie się czwarta edycja Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec, biegu na dystansie 50 lub 80 km z „hakiem” po polsko-słowackim pograniczu Beskidu Żywieckiego. Przedstawiamy garść informacji przed biegiem.
Biegacze wystartują o godzinie 4 nad ranem z Rajczy, kończą we wsi Ujsoły, która oddalona jest zaledwie o kilka kilometrów od startu. By do niej dotrzeć trzeba jednak zmierzyć się z ponad 50-kilometrową lub ponad 80-kilometrową trasą, poprowadzoną błotnistymi ścieżkami obfitującymi w korzenie, liczne podejścia i zbiegi. Niektóre miejsca co roku dają poważnie w kość uczestnikom wyścigu. „Jeśli nie podchodziłeś pod Oszusta, to nie wiesz co to Chudy Wawrzyniec”, powiedział jeden z biegaczy po ukończeniu trasy 80+. Podejście pod tę górę nie jest bardzo długie, za to tak strome, że niektórzy wolą pomagać sobie rękami. Niezależnie od pogody jest tam też ślisko i błotniście. W większości trasy są jednak nastawione na biegaczy, podbiegów jest dużo, choć często łagodne. Trasa 50+ jest szybka i świetnie nadaje się jako mocny trening przed jesiennymi ultra, takimi jak UTMB czy Bieg 7 Dolin w Krynicy. 80+ jest wyzwaniem. Zwłaszcza, że decyzję o tym, którą trasę wybrać, podejmuje się dopiero na Szczycie Wielkiej Rycerzowej, około 40. kilometra. Mając już tyle w nogach i świadomość, że gdy pobiegnie się w lewo już wkrótce będzie się jeść smakowite drożdżówki na mecie, nie jest łatwo spojrzeć w prawo i zniknąć w kniejach pogranicza jeszcze na wiele godzin. Mimo to z roku na rok coraz więcej śmiałków decyduje się na ten krok. W ubiegłym roku przebiegło ją 205 osób, podczas gdy w pierwszej edycji 74. Ponad 50-kilometrową opcję wybrało w ubiegłym roku 376 osób. Dwie pierwsze edycje były zimne, deszczowe i mgliste, mimo że bieg zawsze rozgrywany jest na początku sierpnia, w okolicy imienin Wawrzyńca. Dopiero w ubiegłym roku można było cieszyć się widokami na Małą Fatrę i Tatry, a na mecie czekały leżaki i chłodna rzeka. Zaklinacze pogody twierdzą, że upał będzie niemiłosierny i nieznoszący sprzeciwu. A organizator dodaje:
Trasa:
Biegacze startują w Rajczy przy amfiteatrze i przez siedem pierwszych kilometrów „wiozą” się lokalnymi dróżkami dając sobie czas na rozpęd i przetasowania w stawce. Później wpadają na górskie szlaki w okolicach Zwardonia, czerwonym szlakiem granicznym do Wielkiej Raczy, na Przegibek i Wielką Rycerzową. Dopiero tutaj każdy decyduje o tym, na metę którego dystansu chce dobiec. Jedni polecą w kierunku schroniska i przez Muńcuł do Ujsół, drugich czeka kilka sytych podejść, między innymi na osławionego Oszusta. W nagrodę czeka ich suto zastawiony stół na Przełęczy Glinka, z kanapkami, drożdżówkami, świeżymi owocami i bezalkoholowym piwem. Po takiej biesiadzie można lecieć dalej granicą do Trzech Kopców i Rysianki, a stamtąd żółtym i czarnym szlakiem na metę. Trasa od Rysianki prowadzi już głównie w dół i jest bardzo malownicza. Z odkrytych przestrzeni na grzbiecie odsłaniają się przyjemne dla oka widoki. Na mecie, na jednych i drugich będzie czekał zimny strumień, smaczne piwo i jeszcze więcej pyszności.
Dodatkowe atrakcje
W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają nocleg w warunkach turystycznych w szkołach w Rajczy i w Ujsołach, transport na start ze szkoły w Ujsołach i dowóz z mety do bazy w Rajczy. Każdy uczestnik dostanie również mapę z naniesioną trasą i oznaczonymi punktami odżywczymi, upominki od sponsorów, a w trakcie zakończenia imprezy, jak co roku, odbędzie się quiz, w którym za prawidłowe odpowiedzi będzie można dostać nagrodę. Na mecie poza piknikiem, który będzie miał miejsce przez cały dzień, odbędą się dodatkowe atrakcje. „Chudy” zaprosił w tym roku przyjaciół z klubu fitness Ironia, specjalistów od treningu siłowego, który będą opowiadać po co biegaczowi zabawa z kettlebellami, jak trenować siłę żeby wyciągnąć z niej jak najwięcej do biegów ultra. Będzie również wykład o BCAA i jego roli w przyspieszaniu regeneracji, a wieczorem gościem specjalnym będzie Eto – pieskomandos i jego przyjaciel z biegowych ścieżek – Filip Bojko. Eto debiutował w ultra podczas pierwszej edycji Chudego Wawrzyńca. Jeśli warunki techniczne pozwolą, przed zakończeniem imprezy będzie można zobaczyć film o biegowym rekordzie z Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Program imprezy:
Piątek
14:00 – 24:00 – Praca Biura Zawodów: rejestracja, wydawanie pakietów startowych, przydzielanie baz noclegowych itd.
14:00 – 24:00 – Przyjmowanie uczestników w Bazach Zawodów w Rajczy i Ujsołach
19:00 – Odprawa techniczna I w szkole w Ujsołach
21:00 – Odprawa techniczna II w szkole w Rajczy
Sobota
3:00 – 3:30 – Odjazdy autokarów z bazy w Ujsołach na start w Rajczy w dwóch/trzech turach – chętni uczestnicy dostaną bilety na dojazd i będą musieli się zameldować na odjazd o wyznaczonej godzinie
3:50 – Powitanie zawodników na starcie
4:00 – Start biegu
8:45 – 9:15 – Przewidywana godzina dotarcia zwycięzcy trasy „50 km”
12:45 – 13:45 – Przewidywana godzina dotarcia zwycięzcy „80 km”
20:00 – Limit trasy „50 km” i „80 km”
20:10 – Dekoracja zwycięzców
Niedziela
do godz. 11:00 – Opuszczenie baz zawodów
Co jeszcze warto wiedzieć?
W tym roku zdecydowanie warto wziąć więcej wody na trasę, zadbać o uzupełnianie elektrolitów – w postaci napojów izotonicznych lub tabletek solnych. Prognoza pogody wspomina coś o 35, a nawet 40 stopniach, choć należy być gotowym na każde warunki. Limit czasu na obie trasy wynosi 16 godzin, meta zamykana jest o godzinie 20. Baza Zawodów w Rajczy będzie dostępna od piątku 7 sierpnia od godziny 14:00 do niedzieli 9 sierpnia do godziny 11:00. Na mecie na uczestników czeka posiłek regeneracyjny i smaczny poczęstunek. W regulaminie znajduje się lista sprzętu obowiązkowego, który bezwzględnie trzeba mieć ze sobą, jeśli nie chce się dostać kary czasowej. Sprzęt jest sprawdzany na mecie zawodów.
Wyposażenie obowiązkowe:
numer startowy (umieszczony z przodu w taki sposób by zawsze był widoczny i możliwy do odczytania),
telefon komórkowy z baterią działającą co najmniej przez kilkanaście godzin (zalecany włączony roaming),
dowód osobisty lub paszport,
koc ratunkowy/folia NRC,
plecak lub pas biegowy (nerka),
bukłak lub bidon/bidony o łącznej pojemności co najmniej 1 litra.
Wyposażenie zalecane:
ubiór odpowiedni do pogody,
kurtka przeciwdeszczowa (niezależnie od spodziewanej pogody),
apteczka osobista,
czołówka (latarka).
Regulamin i więcej informacji na stronie organizatora www.chudywawrzyniec.pl.