Najmłodsi w kadrze na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie – niedługo może być o nich głośno
W ostatnich tygodniach rozegrano wiele imprez dla młodych sportowców, na których startowało kilkoro naszych reprezentantów. W związku z tym, przy okazji prezentacji kadry Polski, postanowiliśmy przedstawić Wam również nieco młodszych i mniej znanych szerszej publiczności zawodników. Poznajcie przyszłość polskiej lekkoatletyki.
Kobiety
W przypadku kobiet prezentacja naszej kadry obejmuje sprinterki. Wśród zawodniczek młodego pokolenia, które otrzymały powołanie na mistrzostwa świata do Budapesztu jest Monika Romaszko. To aktualna młodzieżowa mistrzyni Polski w biegu na 100 m, której rekord życiowy na tym dystansie wynosi 11,32. Reprezentująca KS Agros Zamość sprinterka została powołana jako jedna z 7 zawodniczek do sztafety 4×100 metrów.
W tej samej konkurencji w Budapeszcie może wystąpić Nikola Horowska. To bardzo wszechstronna zawodniczka, która świetnie prezentuje się w skoku w dal, ale także biegach na 100 i 200 metrów. Jako skoczkini w tym roku wywalczyła tytuł mistrzyni Polski (wśród seniorek), a także zdobyła złoty medal Uniwersjady w tej konkurencji na początku sierpnia. Podczas Uniwersjady doskonale pobiegła również w biegu na 200 m, gdzie także wywalczyła złoto z czasem 23,00. Z chińskiego Chengdu wróciła jednak aż z 3 medalami, gdyż razem z koleżankami ze sztafety 4×100 m wywalczyły ostatniego dnia imprezy srebrny medal. W biegu finałowym, obok Horowskiej biegła również wspomniana wcześniej Monika Romaszko.
Rówieśniczkami Nikoli Horowskiej (rocznik 2001) są w kadrze Aleksandra Formella i Pia Skrzyszowska. O ile uznaliśmy, że ze względu na dotychczasowe dokonania sylwetki Pii nie będziemy w tym miejscu przedstawiać, o tyle jak najbardziej należy się to Aleksandrze Formelli. To kolejna biegaczka, która przywiozła złoty medal z tegorocznej Uniwersjady. A wszystko za sprawą świetnego biegu sztafety 4×400 m, gdzie Formella biegła na ostatniej zmianie. Na swoim koncie ma również medale mistrzostw Europy juniorek i młodzieżowych mistrzostw Europy, także w biegu rozstawnym. Do Budapesztu jedzie właśnie jako jedna z zawodniczek sztafety 4×400 m.

Mężczyźni
Wśród mężczyzn również zaprezentujemy głównie młodych sprinterów. Dzięki sukcesom na arenach juniorskich do seniorskiej kadry Polski na mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Budapeszcie powołany został Marek Zakrzewski. To biegacz, o którym było bardzo głośno w ostatnich tygodniach, za sprawą fenomenalnego wyczynu, jakiego dokonał podczas mistrzostw Europy juniorów. Zawodnik AML Słupsk wywalczył 2 złote medale w biegu na 100 m i 200 m i jest pierwszym sprinterem od 1991 r., któremu udała się ta sztuka. Co więcej, w rywalizacji na 100 m osiągnął czas 10,25 (dwukrotnie – w półfinale i finale), tym samym ustanawiając rekord Polski w kategorii do lat 20. To także 3. najlepszy wynik w Polsce w tym roku. Szybciej biegali tylko doświadczeni Dominik Kopeć i Mateusz Siuda. Warto przy tym pamiętać, że Marek Zakrzewski wciąż ma jeszcze 17 lat. Świetne wyniki na przestrzeni sezonu, zaowocowały powołaniem młodego zawodnika do reprezentacji Polski w skład sztafety 4×100 m. Niestety, ze względu na kontuzję, Zakrzewski ostatecznie do Budapesztu nie poleciał.
Kolejną nadzieją na przyszłość polskiej lekkoatletyki jest Maksymilian Szwed. Zawodnik specjalizuje się w biegu na 400 m i na tegorocznych mistrzostwach Europy juniorów rozgrywanych w Jerozolimie wywalczył w tej konkurencji brązowy medal. Z wynikiem 45,70 zajmuje 2. miejsce w tegorocznych polskich tabelach w biegu na 400 m. W reprezentacji Polski na mistrzostwa świata znalazł się w składzie sztafety mieszanej 4×400 m.
Rywalem Maksymiliana Szweda do biegu w sztafecie jest rok młodszy Igor Bogaczyński. To wicemistrz Polski seniorów w biegu na 400 m z tego roku i brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 m. Spośród polskich 400-metrowców w tym sezonie legitymuje się najlepszym czasem indywidualnym – 45,53. Pozostali 2 biegacze powołani do sztafety mieszanej to doświadczeni sportowcy i mistrzowie olimpijscy: Karol Zalewski oraz Kajetan Duszyński.
Bieganie ze wsparciem
W gronie najmłodszych biegaczek i biegaczy, ale także w całej reprezentacji Polski znajdują się sportowcy wspierani przez markę adidas. W sporcie zawodowym wsparcie uznanego o solidnego partnera jest niezwykle ważne, pozwala bowiem zawodnikom w większym stopniu skupić się na treningu i przygotowaniach do zawodów. Potwierdzają to ostatnie sukcesy wspomnianych wcześniej Marka Zakrzewskiego i Nikoli Horowskiej. Inni reprezentanci Polski na mistrzostwa świata ze stajni adidas to Angelika Sarna (bieg na 800 m), Eliza Megger (bieg na 1500 m), Klaudia Siciarz (bieg na 100 m przez płotki), Monika Jackiewicz (maraton), Mateusz Borkowski (bieg na 800 m) i Kajetan Duszyński (sztafeta mieszana 4×400 m).
19. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce odbędą się w dniach 19-27 sierpnia w Budapeszcie. Partnerem cyklu artykułów z imprezy na łamach magazynbieganie.pl jest adidas.