fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Polskie biegi uliczne w 2014 – kobiety [PODSUMOWANIE]

Karolina Jarzynska pap_20140413_08U

Karolina Jarzyńska finiszuje podczas Łódź Maraton Dbam o Zdrowie. Fot. PAP

Jedną z cech charakterystycznych kobiecych biegów ulicznych w Polsce jest wąska grupa czołowych zawodniczek. Kilka biegaczek osiąga najlepsze wyniki we wszystkich konkurencjach, biegając zarówno na ulicy, jak i na bieżni.

Maraton

Od kilku lat w polskim maratonie liczą się tyko dwa nazwiska: Karolina Jarzyńska i Iwona Lewandowska. Nie inaczej było w poprzednim sezonie. Karolina Jarzyńska drugi rok z rzędu ociera się o rekord Polski. Wynosi on 2:26:08, a biegaczka w japońskiej Osace uzyskała w styczniu 2:26:31. Dokonała tego po niezwykle odważnym biegu. Na półmetku zdecydowanie prowadziła, notując po drodze czas 1:11:30. To mniej niż minutę wolniej od… rekordu Polski w półmaratonie. Należy on także do Karoliny i wynosi 1:10:36. Na mecie polska biegaczka była ostatecznie trzecia.

Trzy miesiące później Karolina Jarzyńska wygrała maraton w Łodzi, uzyskując czas 2:28:12. To drugi najlepszy wynik w Polsce w 2014. Dwa biegi, dwa najlepsze wyniki. Co więcej, międzyczas z Osaki jest również najlepszym wynikiem w półmaratonie w minionym roku w Polsce. Pokazuje to skalę dominacji Jarzyńskiej na krajowym podwórku. W dalszej części sezonu biegaczka skupiła się na biegach na bieżni, startując w mistrzostwach Europy na dystansie 10 000 metrów.

Drugą zawodniczką, która złamała w 2014 barierę 2:30 w maratonie, jest Iwona Lewandowska. W 2012 wskoczyła do ścisłej czołówki krajowej, uzyskując czas 2:28:32, który do dzisiaj pozostaje jej życiówką. Potem przyszły problemy zdrowotne, operacje kolana, ale jesienią 2014 Lewandowska wróciła na trasy zaskakująco mocna. Wygrała maraton w Eindhoven, uzyskując znakomite 2:28:33 – jedynie sekundę wolniej od życiówki.

Jej koleżanka z wojskowej reprezentacji kraju, Olga Ochal, jest trzecia na krajowej liście z wynikiem 2:32:06, także uzyskanym w Eindhoven. Olga od lat dobija się do europejskiej czołówki, ale na razie zablokowała się na poziomie 2:31-2:34, czając się tuż za plecami dwóch szybszych koleżanek.

Tuż za podium mamy dwa bardzo ciekawe przypadki biegaczek. Monika Stefanowicz z panieńskim nazwiskiem Drybulska była dwukrotną olimpijką w maratonie, z rekordem życiowym 2:29:58. Po kilku latach przerwy spowodowanej kontuzjami oraz urodzeniem dziecka w 2014 r. wróciła na trasy uliczne, osiągając bardzo dobry wynik – 2:32:25, także w Eindhoven. Piąta na liście to Katarzyna Kowalska, od wielu lat dominująca w Polsce w biegach na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. W zeszłym roku zadebiutowała w maratonie z bardzo przyzwoitym czasem 2:34:57. Był to jeden z najbardziej wyczekiwanych debiutów w Polsce. W 2011 Kowalska uzyskała znakomity czas w półmaratonie – 1:11:37 i wydawało się, że maraton będzie jej naturalnym rozwojem. Stało się inaczej, biegaczka cały czas skupiała się na startach na bieżni i jest maratonką dopiero od wiosny 2014 r..

Zupełnie zmarginalizowane były od kilku lat mistrzostwa Polski, odbywające się w Dębnie bez udziału najlepszych biegaczek. W 2014 r. mistrzynią została Arleta Meloch z czasem 2:43:02, który dał jej dopiero ósme miejsce w rankingu rocznym.

Podsumowując, można powiedzieć, że 2014 był dla kobiecego maratonu bardzo przyzwoity. Najlepszy czas bliski rekordowi Polski, do tego ciekawy debiut i interesujące powroty. W 2015 można już uzyskiwać minima na Igrzyska Olimpijskie i z pewnością czekają nas jeszcze większe emocje.

Najszybsze w 2014 w Polsce – maraton:

1. Karolina Jarzyńska – 2:26:31
2. Iwona Lewandowska – 2:28:33
3. Olga Ochal – 2:32:06
4. Monika Stefanowicz – 2:32:25
5. Katarzyna Kowalska – 2:34:57

Półmaraton

Półmaraton w zeszłym roku stał na względnie niskim poziomie. Wspomniana już Karolina Jarzyńska najlepszy czas w kraju uzyskała po drodze w maratonie. Za jej plecami druga na liście jest Wioletta Frankiewicz, zwyciężczyni półmaratonu w Krakowie z czasem 1:12:59. Był to dla Wioletty debiut na tym dystansie. Trzecie miejsce zajmuje Iwona Lewandowska, z czasem 1:13:10, osiągniętym na wiosnę w Warszawie. Tym samym dwa największe półmaratonu w kraju – Warszawa oraz Kraków – starły się także na poziomie sportowym.

Podobnie jak w maratonie, mistrzostwa Polski były zupełnie zmarginalizowane. Zwyciężczynią okazała się zaskakująco Sylwia Ejdys Tomaszewska, przed laty reprezentantka Polski w biegach średnich na bieżni. W Pile osiągnęła czas 1:16:41, dający dopiero 9. miejsce w podsumowaniu roku.

W czołówce mamy poza tym biegaczki znane już z podsumowania maratonu. Na czwartym miejscu Katarzyna Kowalska, na piątym Olga Ochal, na szóstym Monika Stefanowicz.

Najszybsze w 2014 w Polsce – półmaraton:

1. Karolina Jarzyńska – 1:11:30 – oficjalny międzyczas z maratonu
2. Wioletta Frankiewicz – 1:12:59
3. Iwona Lewandowska – 1:13:10
4. Katarzyna Kowalska – 1:13:47
5. Olga Ochal – 1:14:39

10 kilometrów

Dycha na ulicy, podobnie jak u mężczyzn, jest dystansem rozgrywanym często, ale zwykle na trasach nie akceptowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Ustalenie jednoznacznie najlepszej zawodniczki jest więc trudne. Oficjalnie najszybsza w 2014 r. była Iwona Lewandowska, która w USA osiągnęła czas 32:40. Poprawiła ten wynik w czasie biegu Sylwestrowego w Madrycie, ale na nieregulaminowej trasie. Iwona zdobyła także oficjalny tytuł mistrzyni Polski. Zawody rozegrano podczas Biegu Fiata w Bielsku-Białej, a zwycięski czas to 33:40.

Druga na liście PZLA jest Dominika Nowakowska z czasem 33:22. Dla Dominiki rok 2014 był słabszym sezonem, ze względu na kłopoty ze ścięgnem Achillesa. Na trzecim miejscu tabeli ponownie znajome nazwisko – Katarzyna Kowalska, wicemistrzyni Polski z czasem 33:47. Warto dodać, że Iwona Lewandowska i Katarzyna Kowalska ścigają się w barwach jednego klubu, rywalizując od lat najpierw na bieżni, następnie w biegach ulicznych.

Dopiero na czwartym miejscu listy na 10 km nowa tawaz – Renata Pliś, biegająca na co dzień biegi średnie na bieżni. Podczas debiutu ulicznego uzyskała w Warszawie czas 34:02.

Najszybsze w 2014 w Polsce – 10 km:

1. Iwona Lewandowska – 32:40
2. Dominika Nowakowska – 33:22
3. Katarzyna Kowalska – 33:47
4. Renata Pliś – 34:02
5. Monika Stefanowicz – 34:11

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Plan treningowy na wynik 3:50 to propozycja dla początkujących średniozaawansowanych biegaczy, którzy mają za sobą półmaraton pokonany w czasie poniżej 2 godzin i szykują się do debiutu w maratonie lub są już na poziomie pozwalającym […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:50 [20 tygodni]

Do realizacji planu można przystąpić w zasadzie z marszu, mając na koncie kilka tygodni w miarę regularnych treningów biegowych, pod warunkiem, że jest się w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 55 minut. Plan […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:40 [20 tygodni]

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział