fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Rozciąganie i inne radości. Drużyna Biegania – co u nich?

Czas Debiutanta (2014-04-23 Agrykola)_sm_126

Fot. Rafał Nowakowski, Beata Czarnecka / Sportografia.pl

Zaczęli już 15 kwietnia, ponad 5 miesięcy przed swoim pierwszym maratonem. Są pod opieką trenerską, dietetyczną, do dyspozycji mają pulsometry firmy TIMEX. Jeśli będą robić wszystko zgodnie z planem – we wrześniu powinni odnieść spektakularny (na swoją miarę) sukces. Ale czy będą trzymać się zasad?

Pierwsze spotkanie

15 kwietnia razem z Timexem, amerykańskim producentem zegarków dla biegaczy i autorem programu Czas Debiutanta, zorganizowaliśmy spotkanie całej grupy na stadionie warszawskiej Agrykoli. Plan był taki: spędzimy razem cały dzień. Poznamy się lepiej, pośmiejemy i sprawdzimy, w jakiej kondycji są nasi debiutanci. Każdy z nich został przemaglowany zarówno przez trenerów, jak i dietetyków.

Trenerzy robili z nimi testy wydolnościowe oparte na badaniu poziomu kwasu mlekowego we krwi. Każdy uczestnik miał za zadanie przebiec 4 serie po 2 kilometry w narastającym tempie. Między odcinkami Paweł Ochal pobierał każdemu z nich krew z palca, żeby zbadać, jak organizm reaguje na wysiłek. Na podstawie tych badań i dokładnego wywiadu przygotowane zostały plany treningowe.

Wywiady z dietetykami przysporzyły sporo emocji. O ile bieganie jest czynnością w miarę oswojoną, o tyle szczegółowe zwierzanie się dietetykowi z najdrobniejszych grzeszków, pokazywanie i analizowanie każdej fałdki na ciele, opowiadanie o dość intymnych szczegółach z życia niekoniecznie były miłe. Ale na szczęście Joasia i Darek Brzezińscy stworzyli konstruktywną i sympatyczną atmosferę, tłumaczyli, że takie oględziny mają sens i informowali, co dobrego z nich wyniknie.

Czas Debiutanta (2014-04-23 Agrykola)_sm_173

Fot. Rafał Nowakowski, Beata Czarnecka / Sportografia.pl

Trudne początki

Do 36. PZU Maratonu Warszawskiego zostały 4 miesiące. Od miesiąca debiutanci realizują swoje plany treningowe pod opieką Pawła Ochala. Startują także w biegach z bardzo dobrym skutkiem. Na przykład Teresa biegła na Monte Cassino. Kornelia stanęła na pudle w Biegu o Błękitną Wstęgę Wisły („Nawet w błocie po kolana udało mi się złamać 25 minut na 5 km!”), Marcin biegł w Wings For Life.

Na razie chyba najwięcej problemów sprawia nauka trzymania się planu. Szczególnie tym, którzy do tej pory biegali tylko spontanicznie. Ale wspierają się nawzajem i kiedy któreś z nich ma zjazd, może liczyć na przyjaznego kopniaka, który pomoże ruszyć dalej. W treningach pomagają im pulsometry TIMEXA, które okazały się na tyle przyjazne w obsłudze, że nawet największe „gadżetowe blondynki” są w stanie sobie z nimi poradzić.

Czas Debiutanta (2014-04-23 Agrykola)_246

Fot. Rafał Nowakowski, Beata Czarnecka / Sportografia.pl

Wprowadzanie nowej diety jest dużym krokiem i wymaga od nich niezłego samozaparcia, którego akurat mają pod dostatkiem. Pierwszy tydzień po wprowadzeniu nowych diet pełen był zadań intelektualnych w stylu: „nie lubię ryby, czym ją zamienić?” lub „a skąd się biorą płatki quinoa?”. Ale pierwsze efekty już są! Dalej mamy 12 osób, a jest ich jakby mniej…

Jak im idzie?

Po pierwszym miesiącu stosowania planów treningowych drużyna naszych maratońskich debiutantów spotkała się z trenerem, żeby się dowiedzieć, skąd się bierze siła i gibkość. Trochę bolało, ale było fajnie.

Po miesiącu z planami treningowymi pojawiły się pytania. Mnóstwo pytań. Szczególnie, że część uczestników nigdy nie miała do czynienia z planami, więc najpierw musieli nauczyć się, jak je stosować. Takie spotkanie było ważne, bo dużo się u nich zmienia, Bartłomiej np. ma nową życiówkę na 10 km: 43:59, Karolinie licznik pokazał już ponad 1000 km przebiegniętych kilometrów. Zaczynają się więc też ciężkie nogi, zmęczenie, chwilowe spadki motywacji, ale także pokusy, żeby zamiast zapisanych 50 m zrobić 100 m, skoro tak dobrze idzie. Paweł Ochal uznał, że to dobry moment, żeby się spotkać i pogadać. Spotkali się więc w niedzielę uzbrojeni w 7 beretów, 7 piłek, dwie pompki i glukometry z opcją pomiaru poziomu kwasu mlekowego we krwi.

Czas Debiutanta (2014-04-23 Agrykola)_sm_233

Fot. Rafał Nowakowski, Beata Czarnecka / Sportografia.pl

Co jest ważne poza bieganiem?

Trening trwał prawie 3 godziny. Było truchtanie i rytmy pobudzające. Trening wyglądał następująco: zaczęło się od rozgrzewki (np. przebieżka i rozciąganie dynamiczne). Potem był bieg w drugim zakresie (od 6 do 8 km). Następnie uczestnicy uczyli się, co koniecznie trzeba zrobić po biegu (trochę rozciągania statycznego). Ważnym elementem była też nauka ćwiczeń siły biegowej (np. skipy, wieloskoki). Nie mogło też zabraknąć nauki prawidłowego wykonywania ćwiczeń wzmacniających, czyli znienawidzonych przez wiele osób desek, ćwiczeń z piłkami, beretami i sztangą.

Wrażenia

Wrażenia po treningu były tak fajne, że np. Teresa pożałowała, że musiała pojechać na urlop i nie mogła uczestniczyć w treningu! Według Kariny wartościowe było to, że mogli poćwiczyć wspólnie. „Każdy biegał w swoim tempie i kilometrażu, ale miałam poczucie, że pracujemy jako grupa. Wymienialiśmy się doświadczeniami: kto co przeczytał, co usłyszał”. To procentuje, bo na początku zwyczajnie nie zawsze wiadomo, co robić, i nawet jeśli w planie pojawia się magiczny skrót SPR (sprawność) nie bardzo wiadomo, co z tym zrobić. Karina pisze: „Niesamowita jest też praca ze swoim mózgiem. Umysł nieraz podpowiada mi, że trzeba już zwolnić, że jestem zmęczona i czas odpocząć”. Okazuje się, że te myśli można pokonać, ważne jest zaufanie do trenera i chęć pokonania słabości. „Nie wiedziałam, że tak można się cieszyć z uzyskania o 7 minut lepszego czasu. To motywuje, bo widać postępy i rezultaty pracy. Jeszcze tylko te nogi… czasami są takie cięęężkie”, dodaje Karina.

A na przykład dla Kornelii ważne było, że Paweł pokazał im dokładnie, jak ćwiczyć siłę biegową i nauczył prawidłowego wykonywania ćwiczeń sprawnościowych. Marcin docenił możliwość zadania swoich pytań trenerowi: „Kontakt z trenerami to ogromny zastrzyk wiedzy i motywacji. Sama świadomość trenowania z kimś, kto ma taką historię sportową, dodaje skrzydeł. Oczywiście w sferze czysto technicznej trener, który pokaże, jak wykonywać dane ćwiczenie, to podstawa. Nie da się tego zastąpić żadną książką, ani – tym bardziej – forum o bieganiu”. Paweł podsumował to spotkanie, krótko: „Agrykola przebiła wszystko. Nigdy się tak nie zmęczyłem, jak wtedy”.

W kolejnej odsłonie damy Wam znać, jak im idą treningi i dieta. Jak mówi Karolina: „Ostatnio chyba nic innego nie robię, tylko biegam i gotuję”. Jeśli macie ochotę pogłębić swoją wiedzę, zapraszamy na seminaria naszego partnera, firmy TIMEX: www.czasdebiutanta.pl.

Czas Debiutanta (2014-04-23 Agrykola)_256

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Woda kokosowa to naturalna alternatywa dla popularnych napojów izotonicznych. Dostarcza elektrolitów, minerałów i witamin wspomagających regenerację. Ale czy rzeczywiście sprawdzi się równie dobrze co sklepowe izotoniki? A może wystarczy po prostu pić “zwykłą” wodę? W […]

Woda kokosowa – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie. Czy nawadnia lepiej niż woda?

Do 47. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego pozostało 20 tygodni. Z tej okazji w ramach naszej akcji treningowej przygotowaliśmy dla Was plany treningowe na wyniki 3:30, 3:40, 3:45, 3:50 lub 4:00 oraz oddzielny plan dla początkujących. Jak […]

Plany treningowe do 47. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Good Coach App aplikacja dla trenerów

Czy aplikacja do trenowania zawodników faktycznie ułatwia pracę trenera? W jakim zakresie stanowi wsparcie? Jakie dodatkowe funkcje ułatwiają współpracę z zawodnikami? Jeżeli jesteś trenerem i prowadzisz zawodników, np. trenując ich online, koniecznie poznaj możliwości, jakie […]

Dla trenerów biegania: aplikacja Good Coach App – jak wypada po ponad 3 miesiącach testów?

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział