Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt
The Wool Runners – buty z wełny
Fot. The Wool Runners
Wełna bez dwóch zdań w dalszym ciągu zyskuje na popularności. Robi się z niej bieliznę, koszulki, skarpety, czapki kamizelki , a nawet kurtki. W sprzęcie biegowym co prawda zagościła niedawno, ale przyjęła się całkiem dobrze, jednak jak dotąd nikt nie wprowadził do sprzedaży butów biegowych zrobionych z wełny.
Fot. The Wool Runners
Projekt kickstarter to bardzo ciekawa platforma umożliwiająca reklamowanie i zbiórkę pieniędzy na rozpoczęcie produkcji w zasadzie dowolnego produktu. Jedne są bardziej udane, inne mniej, jednak większość jest z reguły bardzo oryginalna i wyróżnia się na tle masowych produktów, czego przykładem może być choćby zegarek duńskiego producenta Leikr. The Wool Runners to projekt, który rozpoczął swoje życie podobnie jak Leikr na kicstarterze. Buty będą wytwarzane w Portugalii (zebrana została kwota do otwarcia produkcji, która powinna rozpocząć się jeszcze w kwietniu, ale na razie trwają jeszcze testy i udoskonalenia), ale projekt obuwia powstał w Nowej Zelandii. Buty będą dostępne w czterech kolorach, cholewka ma być pozbawiona szwów, co eliminuje konieczność używania skarpetek. Na razie podawana waga butów wynosi 265 g, a spadek pięta palce wynosi około 3 mm, trzeba jednak pamiętać, że w butach dalej wprowadzane są poprawki, więc nie muszą to być liczby ostateczne.
Fot. The Wool Runners
Trzeba przyznać, że pomysł na zrobienie wełnianego buta jest bardzo interesujący, ale też nieco kontrowersyjny. Trudno zaprzeczyć zaletom wełny, która skutecznie opiera się zapachom, całkiem przyzwoicie reguluje temperaturę i, co bardzo ważne, jest to produkt naturalny z odnawialnego surowca. Według producenta buty mają zapobiegać rozwojowi nieprzyjemnego zapachu przez około jeden miesiąc. Po tym czasie można buty wywietrzyć lub wyprać, bowiem są one przystosowane do prania w pralce. Kontrowersje może budzić trwałość wełnianej cholewki. Nie od dziś wiadomo, że ten naturalny surowiec nie należy do wytrzymałych i nawet w koszulkach dziury pojawiają się znacznie szybciej niż w materiałach sztucznych. Tu jednak tkwi wyjątkowość tego projektu. Według producenta opracowali oni jako pierwsi wyjątkową przędzę, która jako jedyna na świecie jest na tyle wytrzymała, że nadaje się do użycia przy produkcji cholewki. Czy okaże się to prawdą, dowiemy się, gdy pierwsi biegacze otrzymają swoje buty.