fbpx

Slider > Wydarzenia

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już za nami! Święto biegania w Polsce – nowa trasa, nowa znakomita lokalizacja startu i mety, premiera formatu TEAM UP! Europe i zwycięstwo Polki – Ewy Jagielskiej. Świetna frekwencja i moc kibicowania w sercu Warszawy!

Niedziela 24 września należała do biegaczy! Wielkie biegowe emocje, sprzyjająca biegaczom pogoda, udane premiery – lokalizacji pod Pałacem Kultury i Nauki, projektu europejskiej rywalizacji drużynowej i imponującego Marathon Zone dla całych rodzin – tak podsumować można miniony weekend. Co więcej? Wysoka frekwencja i świetny wynik Ewy Jagielskiej. 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski przeszedł do historii.

Triumfatorką w kategorii indywidualnej pań na dystansie maratońskim została Polka Ewa Jagielska, pokonując dystans maratonu w czasie 02:34:43. Wśród panów zwyciężył Levente Szemerei z Węgier z czasem 02:15:32. Najlepszy z Polaków – Artur Olejarz (02:17:48) zajął 4 miejsce.

Podczas 45. Nationale-Nederlanden swoją premierę miał format TEAM UP! Europe. To drużynowa rywalizacja mieszanych teamów maratońskich. Pierwsze, historyczne zwycięstwo odniosła reprezentacja Ukrainy. Na drugim stopniu podium stanął zespół CONTINENTAL, w którego skład wchodzili zawodnicy z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii, trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Belgii.

W Nice To Fit You Warszawskiej Dysze, towarzyszącej 45. Nationale-Nederlanden Maratonowi Warszawskiemu, triumfatorem wśród panów został Andrzej Starżyński, który pokonał dystans 10 kilometrów w 00:30:48. Wśród pań najszybsza była Izabela Paszkiewicz z czasem 00:33:17. Na drugiej pozycji w gronie mężczyzn zameldował się Paweł Młodzikowski z czasem 00:31:50, a trzeci finiszował Michał Misiewicz z czasem 00:32:11. Kobiece podium uzupełniły Sabina Jarząbek (00:33:26) oraz Monika Jackiewicz (00:34:51).

Historyczne miejsce startu oraz wyjątkowa trasa

W tym roku po raz pierwszy w historii Maraton Warszawski wystartował i zakończył się w samym centrum Warszawy – przy ulicy Emilii Plater. Trasa dała możliwość przebiegnięcia przez aż siedem dzielnic stolicy i największe arterie miasta. Dla Warszawy wydarzenie było okazją do promocji walorów turystycznych i sportowych, zaś dla kibiców i mieszkańców szansą na dobrą zabawę, aktywne spędzenie czasu i obserwowanie biegania na wysokim, europejskim poziomie. Biuro zawodów w Pałacu Kultury i Nauki, start i meta na Emilii Plater, Miasteczko Biegacza na Placu Defilad – centrum sportowych emocji ulokowane było w samym sercu Warszawy. To była wyjątkowa odsłona Wielkiego Biegu, godna jubileuszowej, czterdziestej piątej edycji!

Fot: Marcin Klimczak

– To nowy początek, nowy rozdział w historii naszego Wielkiego Biegu! Wyjątkowe wsparcie miasta, zaangażowanie kibiców, rozpierająca dumą nasze serca energia biegaczy, otwartość, zaangażowanie na wielu poziomach – jestem poruszony i pełen wiary – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski” – Dokładnie tak to miało wyglądać, na takie wydarzenie pracowaliśmy i na taki start pracowali nasi uczestnicy. Gratuluję wszystkim uczestnikom i wszystkim, którzy zdecydowali się przyjść kibicować i bawić razem z nami w Marathon Zone. To było piękne doświadczenie.

Zwycięzcy 45. Natoniale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Przedstawiamy wyniki najszybszych uczestników 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego oraz Nice To Fit You Warszawskiej Dychy – biegu towarzyszącego. Na wyróżnienie zasługuje świetny wynik Ewy Jagielskiej – tegorocznej zwyciężczyni.

Pełne wyniki biegu dostępne są na stronie: https://live.sts-timing.pl/mw2023

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski – klasyfikacja generalna mężczyzn (czasy brutto):

 1. Levente SZEMEREI (Węgry) – 02:15:32
 2. Mykola MEVSHA (Ukraina) – 02:16:38
 3. Vitalyi SHAFAR (Ukraina) – 02:16:53
 4. Artur OLEJARZ (Polska) – 02:17:48
 5. Dan NASH (Wielka Brytania) – 02:19:19
Maraton Warszawski


45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski – klasyfikacja generalna kobiet (czasy brutto):

 1. Ewa JAGIELSKA (Polska) – 02:34:43
 2. Olga NYZHNYK (Ukraina) – 02:37:09
 3. Marina NEMCHENKO (Ukraina) – 02:38:14
 4. Hanna VANDENBUSSCHE (Belgia) – 02:42:34
 5. Zsofia ERDELYI (Węgry) – 02:43:35

Nice To Fit You Warszawska Dycha – klasyfikacja generalna mężczyzn (czasy brutto):

 1. Andrzej STARŻYŃSKI (Polska) – 00:30:48
 2. Paweł MŁODZIKOWSKI (Polska) – 00:31:50
 3. Michał MISIEWICZ (Polska) – 00:32:11
 4. Kosma NOWAK (Polska) – 00:32:31
 5. Marcin SOSZKA (Polska) – 00:32:34

Nice To Fit You Warszawska Dycha – klasyfikacja generalna kobiet (czasy brutto):

 1. Izabela PASZKIEWICZ (Polska) – 00:33:17
 2. Sabina JARZĄBEK (Polska) – 00:33:26
 3. Monika JACKIEWICZ (Polska) – 00:34:51
 4. Monika KACZMAREK (Polska) – 00:35:14
 5. Adriana KALBARCZYK (Polska) – 00:37:33

Świetna frekwencja i doskonałe warunki do biegania

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski ukończyło 5563 biegaczy, Nice To Fit You Warszawską Dychę aż 3659! Na trasę maratonu wybiegło także 157 trzyosobowych sztafet ścigających się w ramach Bridgestone Sztafety Maratońskiej. Pogoda sprzyjała biegowym zmaganiom, nowe trasy były dla uczestników okazją do biegowej wycieczki w nowe okolice, a ze względów na walory szybkościowe – szansą na zawalczenie o solidne wyniki.

Bieg na długim dystansie był dla ponad dwóch tysięcy osób debiutem – gratulujemy!

TEAM UP! Europe

Podczas 45. Nationale-Nederlanden odbyła się także, premierowo, rywalizacja TEAM UP! Europe. To drużynowa rywalizacja mieszanych teamów maratońskich. Do współpracy przy pierwszej edycji zostali zaproszeni menedżerowie z całej Europy i to oni odpowiadali za składy poszczególnych zespołów – uczestnicy pokazali się na trasie ze znakomitej strony. Faworyci nie zawiedli – tegoroczna zespołowa walka o pulę nagród wysokości 60 tysięcy Euro była pierwszą odsłoną nowego autorskiego, sportowego formatu Fundacji “Maraton Warszawski”.

Najlepszym zespołem okazał się TEAM TOP SPORT UKRAINE. Ukraińska drużyna uzyskała wynik 3164 punktów. Oto poszczególne wyniki członków zespołu – czasowe i po przeliczeniu na punkty:

 • Olga NYZHNYK – 02:37:07 – 1064 pkt
 • Marina NEMCHENKO – 02:38:12 – 1053 pkt
 • Mykola MEVSHA – 02:16:36 1047 pkt
 • Vitalyi SHAFAR – 02:16:51 – 1042 pkt


Prezentujemy klasyfikację końcową rywalizacji. Wynik drużyny to trzy najlepsze wyniki członków zespołu na mecie przeliczane na punkty na podstawie kalkulatora World Athletics uwzględniającego różnice między kobietami i mężczyznami.

TEAM UP! Europe – klasyfikacja drużynowa wewnątrz 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

 1. TOP SPORT UKRAINE (Olga NYZHNYK, Marina NEMCHENKO, Mykola MEVSHA, Vitalyi SHAFAR) – 3164 pkt
 2. TEAM CONTINENTAL (Ewa JAGIELSKA, Artur OLEJARZ, Dan NASH, Benedetta COLIVA) – 3116 pkt
 3. WINGS FOR ATHLETES BELGIUM (Hanna VANDENBUSSCHE, Enzo NOEL, Yohan ZARADZKI) – 2991 pkt
 4. SYNERGY TEAM HUNGARY (Levente SZEMEREI, Zsofia ERDELYI, Katalin KOVACS-GARAMI, Peter JENKEI) – 2954 pkt
 5. SZWAJCARIA (David KELLER, Alemitu CLERC-BEKELE, Rahel MEILI, Elias GEMPERLI) – 2871 pkt

#BiegamDobrze – bo w słusznej sprawie biegnie się lżej!

Uczestnicy maratonu i biegów towarzyszących mogli zapisywać się na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz mógł wspomóc jedną – wybraną spośród dziewięciu organizacji dobroczynnych. Wszyscy, którzy zebrali kwotę minimalną, otrzymali w prezencie pakiet startowy oraz wyjątkowy, pomarańczowy numer z logiem wybranej fundacji. W tym roku z unikatowym numerem startowym na trasę maratonu wyruszyło blisko 600 osób!

Tylko do tej pory w ramach akcji #BiegamDobrze przy wrześniowym wydarzeniu, udało się zebrać już blisko 400 tysięcy złotych, a od początku jej istnienia, czyli od 2015 roku – 8 milionów! W słusznej sprawie biegnie się lżej!

Niekończące się atrakcje

Kibice mogli poczuć atmosferę największej imprezy biegowej w Polsce dzięki specjalnie przygotowanym strefom kibicowania i dwudniowym Miasteczku Maratońskiemu z atrakcjami na całych rodzin. Począwszy od Marathon Fan Zone pod Pałacem Kultury i Nauki i stref dla najmłodszych fanów z atrakcjami i gadżetami do kibicowania, przez stoiska partnerów pełne angażujących zabaw i aktywności, aż 34 punkty kibicowania na trasie – Nie tylko dla biegaczy, ale także dla kibiców i mieszkańców uczestnictwo w wydarzeniu było okazją do aktywnego spędzenia niedzieli. Nie zabrakło stacji muzycznych, stoisk gastronomicznych, stref odpoczynku i badań profilaktycznych.

Fot: Piotr Dymus

Małe kroki ku wielkim marzeniom

Główną atrakcją dla najmłodszych była rywalizacja w, rozgrywanym w sobotę, Nationale-Nederlanden Mini Maratonie. Do udziału w biegach zapisało się blisko 1300 młodych amatorów sportu. Oprócz startów w Małym Wielkim Biegu najmłodsi mogli przez cały weekend korzystać z atrakcji w Marathon Fan Zone, miasteczku wypełnionym atrakcjami. Było z czego wybierać – przygotowano zabawy z nagrodami, animatorów, malowanie buziek, stanowiska pracy artystycznej i zabawy ruchowe.

Za nami 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Dziękujemy, że byliście jego częścią!

Maraton Warszawski to wydarzenie nie tylko biegowe – to wydarzenie społeczne, które łączy, napawa optymizmem, wiarą i uwidacznia to, że ciężka i sumienna praca przynosi efekty. Przyszłoroczna edycja Wielkiego Biegu odbędzie się, jak zawsze, w ostatnią niedzielę września.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Etiopczyk Sisay Lemma ustanowił dziś nowy rekord maratonu Valencia Trinidad Alfonso ze spektakularnym czasem 2:01:48, co czyni go czwartym najszybszym człowiekiem w historii. Wśród kobiet zwyciężyła Worknesh Degefa, która przekroczyła linię mety z czasem 2:15:51. […]

Sisay Lemma z Etiopii z rekordem imprezy, Aleksandra Lisowska bije rekord Polski w maratonie [relacja z Valencia Marathon]

Maraton w Walencji to jeden z najszybszych biegów na dystansie 42,195 km na świecie. Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie emocjonująco, ponieważ maratoński debiut zaliczy w Hiszpanii aktualny rekordzista świata w biegach na 5000 i 10 […]

Niedzielny Valencia Marathon z jednym z najciekawszych debiutów w historii. Prezentacja elity i Polaków

Jeszcze nie zdarliśmy „dwudziestek piątek”, a właśnie na rynku pojawia się ASICS GEL-NIMBUS 26. Jak zapewnia producent, to udoskonalona wersja tego obuwia zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie i chwyt stopy. 26-sta edycja flagowego, amortyzowanego modelu dostarczać […]

Premiera ASICS GEL-NIMBUS 26 – maksymalny komfort po kilku modyfikacjach

Mistrzostwa Polski, walka o olimpijskie paszporty i bieg po nieco zmienionej, szybkiej i ciekawej trasie. To tylko część atrakcji, jaka czeka na uczestników DOZ Maratonu Łódź w 2024 r. W dniach 5-7 kwietnia 2024 r. […]

Zapisy na DOZ Maraton Łódź 2024 rozpoczęte! 12. edycja zapowiada się niezwykle atrakcyjnie

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – tak o zdrowiu mówił wieki temu mistrz Kochanowski. A jak dziś zadbać o zdrowie? W 32. odcinku naszego cyklu podcastowego gościem Ewy Paciorek […]

Twoje zdrowie w Twoich rękach i… nogach. Rozmowa z dr Tadeuszem Oleszczukiem [podcast]

33. Biegiem Niepodległości zakończyła się rywalizacja w ramach drugiej edycji Ligi Mistrzów Warszawy. Znamy już końcowe klasyfikacje w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oficjalne podsumowanie cyklu odbędzie się 7 stycznia 2024 r. – jesteś na podium Liga […]

Liga Mistrzów Warszawy rozstrzygnięta! Biegaliście w tym roku w stolicy? Aż 38 nagrodzonych

Wiele badań pokazuje, że osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną czują się lepiej i rzadziej doświadczają obniżonego nastroju. Z jakiegoś jednak powodu coraz częściej spotykamy się z lękami i objawami depresyjnymi u osób uprawiających sport, zarówno […]

Uprawianie sportu może być przyczyną depresji? Psycholog: „Może się tak zdarzyć”

Warszawska Triada Biegowa to niezwykle popularny cykl imprez sportowych – znają go nie tylko warszawiacy. Na biegi związane z najważniejszymi państwowymi świętami ściągają uczestnicy z różnych zakątków Polski! Piękniej niż na biegowo takich świąt nie […]

Patriotyzm, pasja i sportowy duch… Warszawska Triada Biegowa 2023 – przyglądamy się statystykom