fbpx

Zdrowie i motywacja

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę.

Skąd się biorą pęcherze na stopach?

Długotrwałe chodzenie w źle dopasowanych butach, obuwie źle dobrane do pory roku, lekceważenie pozornie niedużego uczucia tarcia, pot na stopach pozbawionych skarpet – to najczęstsze sposoby pojawiania się pęcherzy. Co ważne, rodzaj obuwia nie ma znaczenia. Pęcherze i odciski mogą pojawić się zarówno przy obuwiu sportowym, jak i eleganckim. Co więcej – nawet noszenie klapek plażowych nie zabezpiecza przed pęcherzami. Jeśli nie pojawią się w tylnej części pięty, mogą „wyskoczyć” w przednim obszarze stopy.

Czy pęcherze i odciski to to samo?

Zdecydowanie nie, chociaż nazwy często są stosowane zamiennie.

Pęcherz powstaje w górnych warstwach skóry i jest wypełniony płynem surowiczym. Jest miękki i wydaje się łatwy do usunięcia.

Odcisk natomiast jest zgrubiałą warstwą naskórka i usunięcie go wydaje się wręcz niemożliwe. Powstaje przy długotrwałym nacisku na to samo miejsce.

Zarówno pęcherze, jak i odciski są reakcją obronną organizmu na ryzyko mechanicznego uszkodzenia określonego fragmentu skóry. Odcisk i pęcherz mają za zadanie odizolować narażone na zranienie miejsce. Robią to albo za pomocą zgrubienia skóry, albo za pomocą płynu surowiczego.

Jak pozbyć się pęcherzy i odcisków domowymi sposobami?

Pęcherze i odciski nie pojawiają się bez przyczyny. Należy więc najpierw ustalić źródło problemu i postarać się je wyeliminować. Zwykle wystarczy zmienić buty na wygodniejsze i lepiej dopasowane. Dobrze też wybrać obuwie o innym kroju, które nie będzie podrażniało pęcherzy lub odcisków.

Medycyna ludowa od zawsze proponowała przebijanie pęcherzy, jednak współcześnie lekarze zdecydowanie się temu sprzeciwiają. To prawda, że płyn surowiczy wypłynie, a naskórek przyklei się i nie będzie odstawać, jednak przebijając pęcherz, otwieramy drogę dla drobnoustrojów. To najlepszy sposób na wywołanie infekcji, której leczenie będzie trudne i długotrwałe.

Kąpiele stóp to nie tylko fantastyczny relaks, ale też sposób na przyspieszenie gojenia pęcherzy. Dla lepszego efektu do miski z ciepłą wodą warto dodać garść soli morskiej i olejku lawendowego. Innym znanym od lat sposobem jest moczenie nóg w naparze z rumianku.

Jeśli moczenie nóg jest zbyt czasochłonne, można skorzystać z innej domowej metody pozbywania się odcisków i pęcherzy na stopach. Żel aloesowy lub olej kokosowy to dwa specyfiki, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Należy smarować nimi podrażnione miejsca kilka razy dziennie. Dla lepszego efektu dopuszczalne jest wymieszanie żelu aloesowego z olejem kokosowym.

Co kupić na odciski i pęcherze?

Jeśli domowe sposoby wydają się zbyt skomplikowane (żel i olej powinien być nakładany kilka razy dziennie, podobnie rzecz ma się z moczeniem stóp), można skorzystać z dobrodziejstwa specjalnych plastrów.

Plastry hydrokoloidowe łagodzą ból zwykle towarzyszący plastrom, przyspieszają ich gojenie i chronią skórę przed dalszymi podrażnieniami. Dobrze dopasowują się do kształtu stopu i zapewniają wymaganą dyskrecję. Na platformie zdrowia gemini.pl. Można je kupić za kilkanaście złotych.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?