Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany
Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę.
Skąd się biorą pęcherze na stopach?
Długotrwałe chodzenie w źle dopasowanych butach, obuwie źle dobrane do pory roku, lekceważenie pozornie niedużego uczucia tarcia, pot na stopach pozbawionych skarpet – to najczęstsze sposoby pojawiania się pęcherzy. Co ważne, rodzaj obuwia nie ma znaczenia. Pęcherze i odciski mogą pojawić się zarówno przy obuwiu sportowym, jak i eleganckim. Co więcej – nawet noszenie klapek plażowych nie zabezpiecza przed pęcherzami. Jeśli nie pojawią się w tylnej części pięty, mogą „wyskoczyć” w przednim obszarze stopy.
Czy pęcherze i odciski to to samo?
Zdecydowanie nie, chociaż nazwy często są stosowane zamiennie.
Pęcherz powstaje w górnych warstwach skóry i jest wypełniony płynem surowiczym. Jest miękki i wydaje się łatwy do usunięcia.
Odcisk natomiast jest zgrubiałą warstwą naskórka i usunięcie go wydaje się wręcz niemożliwe. Powstaje przy długotrwałym nacisku na to samo miejsce.
Zarówno pęcherze, jak i odciski są reakcją obronną organizmu na ryzyko mechanicznego uszkodzenia określonego fragmentu skóry. Odcisk i pęcherz mają za zadanie odizolować narażone na zranienie miejsce. Robią to albo za pomocą zgrubienia skóry, albo za pomocą płynu surowiczego.

Jak pozbyć się pęcherzy i odcisków domowymi sposobami?
Pęcherze i odciski nie pojawiają się bez przyczyny. Należy więc najpierw ustalić źródło problemu i postarać się je wyeliminować. Zwykle wystarczy zmienić buty na wygodniejsze i lepiej dopasowane. Dobrze też wybrać obuwie o innym kroju, które nie będzie podrażniało pęcherzy lub odcisków.
Medycyna ludowa od zawsze proponowała przebijanie pęcherzy, jednak współcześnie lekarze zdecydowanie się temu sprzeciwiają. To prawda, że płyn surowiczy wypłynie, a naskórek przyklei się i nie będzie odstawać, jednak przebijając pęcherz, otwieramy drogę dla drobnoustrojów. To najlepszy sposób na wywołanie infekcji, której leczenie będzie trudne i długotrwałe.
Kąpiele stóp to nie tylko fantastyczny relaks, ale też sposób na przyspieszenie gojenia pęcherzy. Dla lepszego efektu do miski z ciepłą wodą warto dodać garść soli morskiej i olejku lawendowego. Innym znanym od lat sposobem jest moczenie nóg w naparze z rumianku.
Jeśli moczenie nóg jest zbyt czasochłonne, można skorzystać z innej domowej metody pozbywania się odcisków i pęcherzy na stopach. Żel aloesowy lub olej kokosowy to dwa specyfiki, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Należy smarować nimi podrażnione miejsca kilka razy dziennie. Dla lepszego efektu dopuszczalne jest wymieszanie żelu aloesowego z olejem kokosowym.

Co kupić na odciski i pęcherze?
Jeśli domowe sposoby wydają się zbyt skomplikowane (żel i olej powinien być nakładany kilka razy dziennie, podobnie rzecz ma się z moczeniem stóp), można skorzystać z dobrodziejstwa specjalnych plastrów.
Plastry hydrokoloidowe łagodzą ból zwykle towarzyszący plastrom, przyspieszają ich gojenie i chronią skórę przed dalszymi podrażnieniami. Dobrze dopasowują się do kształtu stopu i zapewniają wymaganą dyskrecję. Na platformie zdrowia gemini.pl. Można je kupić za kilkanaście złotych.