fbpx

Bez kategorii > Slider > Sprzęt

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych aspektach związanych z butami do biegania opowiedział nam Rohan van der Zwet, Senior Product Marketing Manager Running w ASICS EMEA.

Ile czasu zajmuje zaprojektowanie nowego modelu buta do biegania? Ile osób jest zaangażowanych w ten proces?

Wszystko zależy od produktu i pomysłu, jaki się za nim kryje – czy jest to zupełnie nowy but z nową koncepcją i przeznaczeniem, czy też ulepszamy istniejący model, np. NIMBUS. Aktualizacja buta do biegania zajmuje średnio co najmniej 1,5 roku, a opracowanie zupełnie nowego buta znacznie dłużej. Każdy produkt jest opracowywany w Instytucie Nauk o Sporcie ASICS w Kobe w Japonii. W procesie tym uczestniczy cały zespół inżynierów produktu, projektantów i programistów.

W jaki sposób powstają pomysły na nowe technologie w butach do biegania? Kto jest za to odpowiedzialny? Czy zespół sam je tworzy czy np. otrzymuje z innej jednostki wiadomość „Oto nasza nowa technologia np. podeszwy środkowej, proszę, zastosuj ją w nowym bucie”?

To zależy, ale w przypadku większości nowych produktów, tworzeniem i rozwojem kieruje Instytut Nauk o Sporcie ASICS (ISS). Do każdego nowego produktu podchodzą z filozofią projektowania skupioną na człowieku i towarzyszy im ona na każdym etapie – od badań, pomysłów po rozwój. Pracując z unikalnymi materiałami oraz opracowując nowe technologie, nasz zespół ISS nadal przewodzi innowacjom w branży. Współpracujemy także z partnerami zewnętrznymi w celu wprowadzania innowacji i tworzenia nowych technologii.

Każdy nowy lub zmodernizowany but przechodzi wiele testów. Od elitarnych sportowców, po biegaczy rekreacyjnych, przeprowadzamy wiele testów wśród społeczności biegaczy, aby stworzyć najlepsze produkty, które odpowiadają na ich potrzeby i pomagają osiągać najlepsze wyniki. Dzięki czemu, zgodnie z naszą filozofią, biegacze mogą osiągnąć pożądany stan zdrowego ducha w zdrowym ciele.

Gdybyś miał wybrać jedną rzecz, która jest najważniejszą cechą butów do biegania, co by to było?

Pianka podeszwy środkowej to z całą pewnością najważniejsza część buta. Nie chodzi tylko o rodzaj użytej pianki, ale także sposób jej ukształtowania. Tworząc zarówno buty zapewniające dynamikę, stabilizacje lub neutralne modele możesz użyć tej samej pianki.

W ASICS jesteśmy dumni z naszej serii pianek BLAST, która zapewnia naprawdę wyjątkowe wrażenia. Występuje w wielu różnych modelach butów i może wspierać biegaczy niezależnie od ambicji, poziomu i umiejętności.

Czy sam testujesz buty, nad którymi pracujesz?

Oczywiście sam nie projektuję butów, ale mam zaszczyt testować wszystkie nasze buty, zanim trafią na rynek. Jednak nie robię tego w celu przekazania informacji zwrotnej. Aby mieć pewność, że stworzymy odpowiedni produkt dla każdego biegacza, poszukujemy różnych osób, które pasują do określonego profilu, jaki mamy na myśli dla danego modelu buta. Robimy to na całym świecie, aby zebrać różne informacje i przygotować różne wersje prototypów danego modelu.

Recenzja ASICS GEL-NIMBUS 26 >>>

Ile prototypów tworzycie w trakcie całego procesu?

W przypadku nowej serii METASPEED Paris zrobiliśmy różne serie prototypów, które zostały przetestowane z udziałem elitarnych sportowców ASICS na całym świecie, zanim byliśmy w stanie dostarczyć produkt końcowy.

W jaki sposób wspomniane informacje zwrotne, czyli testy i komentarze biegaczy, redaktorów, blogerów itp. wpływają na Twoją pracę? Czy zwracacie uwagę na opinie ludzi na temat butów i bierzecie je pod uwagę podczas pracy nad nowym butem?

Jesteśmy wdzięczni za wszelkie opinie biegaczy i entuzjastów naszych produktów, niezależnie od tego, czy pochodzą od naszych klientów, redaktorów, czy testerów obuwia. Owszem bierzemy pod uwagę te spostrzeżenia przy opracowywaniu nowego buta.

ASICS GEL-NIMBUS 26

Który but do biegania jest Twoim ulubionym?

To trudne, ponieważ mam na zmianę mnóstwo butów do biegania. Moim ulubionym butem wszech czasów są NIMBUS, nasze najwygodniejsze buty z amortyzacją. W ramach przygotowań do maratonu w Rotterdamie, mojego tegorocznego debiutu w maratonie, dużo trenowałem na GEL-NIMBUS™ 26, najnowszej aktualizacji serii NIMBUS.

Bardzo lubię biegać również w SUPERBLAST™, który zapewnia niesamowity zwrot energii i dodatkowe odbicie podczas każdej sesji tempowej. Obok NIMBUSA to mój drugi ulubieniec.

Mając jednak na uwadze walory modelu, moim wyborem na dzień wyścigu będą nowe METASPEED™ SKY PARIS – niesamowicie szybkie i lekkie buty, które naprawdę pomagają mi poczuć właściwą prędkość.

Wspomniane buty METASPEED to najbardziej zaawansowane buty do biegania firmy ASICS na rynku. Jaka jest najbardziej unikalna cecha najnowszej generacji tego modelu?

Nie chodzi tylko o jedną cechę, która czyni tę serię tak wyjątkową. Po pierwsze, jest to seria, co oznacza, że ​​opracowaliśmy dwa modele. Tak robiliśmy od samego początku, kiedy wypuściliśmy na rynek pierwsze buty z tej serii. Są to wersje przeznaczone dla biegaczy stawiających na wydłużanie kroku, jak i biegaczy rytmowych, zwiększających kadencję wraz ze wzrostem prędkości.

Recenzja ASICS METASPEED PARIS >>>

Jak wspomniałem wcześniej, najważniejszym elementem każdego buta jest pianka. Nowe buty METASPEED posiadają zupełnie nową piankę FF Turbo+. Sportowcy ASICS biorący udział w testach zwrócili uwagę na wyjątkowy zwrot energii i doskonałą amortyzację pianki, która ma ogromny wpływ na wyczucie stopy. Najlepiej zilustrują to konkretne statystyki. Nowy FF Turbo+ jest o 8% lżejszy, o 6% bardziej miękki i o 8% bardziej sprężysty niż oryginalny FF Turbo. To naprawdę zmienia zasady gry i to jeden z głównych wyróżników pianki. Jej zastosowanie nie tylko sprawi, że będziesz szybszy, ale także bieg będzie bardziej komfortowy i po prostu przyjemniejszy.

Warto również wspomnieć o zastosowaniu naszej technologii ASICSGrip – pierwotnie stosowanej w naszych butach do biegania ASICS Trail – zapewniającej doskonałą przyczepność w każdą pogodę. Skład został dostosowany do potrzeb biegów ulicznych. W porównaniu do poprzedniej wersji mieszanka gumy jest nieco cieńsza i rozmieszczona w bardziej strategicznych punktach. Wszystko po to, by zmniejszyć wagę, zachowując jednocześnie niezrównaną przyczepność.

Kiedy myślisz o nowej iteracji istniejącego modelu, zaczynacie pracę od zera, czy macie już bazę? Czy pracując nad nową serią METASPEED, bazą była poprzednia generacja?

Tak, zawsze zaczynamy od poprzedniego modelu i sprawdzamy, jak możemy ulepszyć nową iterację. Wszystko w duchu „kaizen”, co przekłada się na ciągłe doskonalenie.

ASICS METASPEED PARIS

Czego powinniśmy się spodziewać po butach do biegania w nadchodzących miesiącach, czy latach? Czy spodziewasz się pojawienia się na rynku nowej technologii, czy też jesteśmy u progu tego, co buty do biegania mogą poprawić wyniki?

W ASICS stale koncentrujemy się na naszych mocnych stronach, zaczynając od biegacza i naszego celu, czyli umożliwienia większej liczbie osób podejmowania aktywności dla zdrowego ciała i zdrowego ducha. Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie.

W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy, że buty stają się coraz grubsze i mają większą podeszwę środkową. W tym przypadku więcej wydaje się naprawdę oznaczać więcej. Uważam jednak, że sytuacja ta ma swoje dobre jak i złe strony, więc gdybym miał zgadnąć, jak będzie się rozwijać rynek w nadchodzących latach, postawiłbym na poprawę pianek do poziomu, przy którym można osiągnąć maksymalne uczucie amortyzacji przy niższej wysokości podeszwy środkowej. Dzięki temu buty znów będą mogły być lżejsze.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!