fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt

Asics Fuji Racer – test

asics-fuji-racer

Fot. Asics

Ktoś się może zastanawiać dlaczego pisać o ASICS Fuji Racer skoro to model z poprzedniej kolekcji i jest już jego następca. Odpowiedź jest bardzo prosta, z powodu ceny. Model jest nadal do kupienia w wielu sklepach w znacznie niższej cenie, ale outlet ASICSa przebija wszystko bowiem te buty są tam do kupienia nawet poniżej 200 zł, co sprawią, że są niezwykle ciekawą ofertą.

Budowa

Fuji Racery to buty przeznaczone do startów w biegach terenowych czy przełajowych, ale nie są to buty górskie. Są zaskakująco lekkie, bowiem ważą tylko 310 g (z pozoru dużo, ale waga dotyczy rozmiaru 47), jednak jeszcze większym zaskoczeniem jest wysoka elastyczność podeszwy. Osoby przyzwyczajone do modeli Kayano, Cumulus czy Nimbus mogą nie uwierzyć, że ten but wyszedł od tego samego producenta. Zupełne przeciwieństwo wspomnianej trójki. Podeszwa nie daje się co prawda zwinąć, ale jest bardzo giętka, szczególnie pod palcami dzięki czemu nie ogranicza za bardzo pracy stopy, posiada drop 6 mm. Należy także wspomnieć, że podeszwa jest wentylowana. Cholewka nie ma w sobie niczego nadzwyczajnego, zwyczajne siatkowe wykończenie, jak w wielu innych butach, ale wykonanie mogło by być nieco bardziej estetyczne.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Od razu po założeniu butów czuć ich „startowość”. Buty są wąskie, znakomicie trzymają stopę, która jest bardzo zwarta i w każdej chwili gotowa do walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku.

Podeszwa

Producent twierdzi, że podeszwa przeznaczona jest na błoto. Dużo w tym stwierdzeniu przesady, bowiem bieżnik na błoto nie specjalnie się nadaje. Jest zbyt mało agresywny, na rozmiękniętej ziemi, czy jesiennych liściach trzeba uważać bo bieżnik nie wgryza się w podłoże i nie zapewnia wystarczającej trakcji. Na biegi po nizinnych lasach, nawet po deszczach w większości przypadków wystarcza, ale trzeba uważać na gnijących liściach, teren górski, glina mokre kamienie to już za duże wyzwanie. Podeszwa dobrze spisuje się na twardych nawierzchniach nawet asfaltowych. Mimo, że posiada bardzo małe wypustki (które w teorii mają zapewniać trakcję w błocie) to nie przeszkadzają one nawet na asfalcie, co więcej na asfalcie biegnie się w nich zaskakująco dobrze, nawet na zawodach.

16246_722041634491248_379201645_n

ASICSy po terenowym maratonie. Fot. Sportografia.pl

Podeszwa jak na ASICSa jest bardzo elastyczna, dzięki czemu but się znakomicie sprawdza w czasie zawodów. Szczególnie przy szybkim tempie w okolicach 4 min/km można odczuć zalety owej giętkości, która umożliwia dobre wybijanie się (czy jak ktoś woli grzebnięcie) z palców. Dynamiczny bieg, zawody, maraton czy tempówki to środowisko dla tych butów. Długie biegi terenowe rzędu 30-50 km nie są uciążliwe, ale raczej dla osób, które dość sprawnie biegają bliżej (lub nawet szybciej) 5 min/km niż 6 min/km. Amortyzacja jest dość znaczna (choć jak na ASICSa to wręcz minimalizm) przez co długie biegi nie męczą, nadepnięcie na kamień czy korzeń nie jest bolesne, ale frajda z biegu jest wtedy gdy biegniemy szybko, gdy zwarta konstrukcja wydaje się dodawać dynamiki do każdego kroku. Guma z podeszwy zachodzi lekko na czubek buta, dzięki czemu palce są chronione w razie kopnięcia w jakiś korzeń czy kamień i trzeba przyznać, że jest to bardzo przydatne, przy dość wiotkiej cholewce i elastycznej podeszwie.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Wentylacja w podeszwie dobrze się spisuje w ciepłe dni, ale nie wydaje się konieczna ze względu na siatkową cholewkę. Fakt, że woda która dostanie się do środka może znacznie szybciej opuścić but, ale dziury w podeszwie są czasem jednak kłopotliwe. Problemy pojawiają się gdy na ścieżkach jest niewielka ilość wody (mniej niż grubość podeszwy). Wody jest na tyle mało, że nie wlewa się przez cholewkę ale jednak postawienie nogi nawet w płytkiej kałuży sprawia, że w środku robi się mokro przez wentylowaną podeszwę, co nie jest przyjemne w chłodne dni.

Wadą podeszwy jest dość łatwa ścieralność. Została wyposażona w drobne wypustki/kołeczki które mają za zadanie poprawić przyczepność. Trakcja nawet z kołeczkami nie jest najlepsza, a na domiar złego z racji ich małych rozmiarów bardzo szybko się ścierają. Po 900 km w miejscu lądowania (śródstopie) nie pozostał po nich już nawet ślad, a buty nie gościły specjalnie dużo na asfalcie. Około 7%-10% z łącznego przebiegu 900 km czyli mniej niż 100 km przypada na asfalt.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Cholewka

Cholewka niemal w całości wykonana jest z siatki. Jak można się domyślić wiatr hula na wszystkie strony. Jest to but typowo letni, żaden upał nie jest straszny, szczególnie przy cienkiej skarpetce. Dzięki znakomitej przewiewności nawet po ewentualnym przemoczeniu skarpet szybko one wyschną. Sprawa nie wygląda już tak różowo jesienią czy zimą. W butach robi się po prostu zimno. Nieco grubsza skarpetka ratuje sytuację, ale że buty nie zapewniają choćby minimalnej ochrony przed wodą, każda nawet najmniejsza kropla czy to strącona z jakiegoś krzaku czy przy padającym deszczu będzie przemaczała skarpety, a mokre skarpety, niska temperatura i wiatr mogą sprawić, że zrobi nam się zimno.

Warto zaznaczyć, że cholewka, mimo że dobrze dopasowana do stopy, nie powoduje otarć i zapewnia rozsądny komfort dla palców. Nie mają on przesadnego luzu, ale też nie są ściśnięte, dzięki czemu but fajnie się spisuje przy szybkim biegu, ale nie męczy przy spokojnym tempie.

46447_722041677824577_1108244793_n

Fot. Sportografia.pl

Trwałość

Po nieco ponad 900 km w zasadzie jedynie dwie cechy świadczą o ich przebiegu. Pierwszą z nich jest wytarta podeszwa, a konkretnie wytarte małe wypustki z przodu buta, co nastąpiło moim zdaniem nieco przedwcześnie. Drugą cechą jest nieco rozciągnięta gumka od kieszonki na sznurówki, przez co nie są one trzymane tak dobrze jak w nowych butach. Jak na 900 km trwałość należy ocenić bardzo wysoko, cholewka w zasadzie nie nosi śladów użytkowania, wnętrze w tym zapiętki, które notorycznie wycieram również nie są zużyte.

1382033_722041031157975_1221455101_n

Fot. Sportografia.pl

Podsumowanie

Potrzebujesz butów do biegania po nizinnym lesie? Lubisz umiarkowanie niski profil, dość elastyczną podeszwę i wysokie tempo, a do tego nie chcesz przepłacać? Fuji Racer są w takim razie dla Ciebie. Za mniej niż 200 zł możemy mieć buty idealne do startów na dystansach od 5 km do maratonu, a nawet dalej. Bardzo dynamiczne, które aż się rwą do startu. ASICSy zapewniają ponadto wysoki komfort, rozsądną amortyzację i niski drop, więc mogą także posłużyć osobom, które chcą zacząć lądować na przedniej części stopy, a nie na pięcie. Świetny wybór na mało wymagające leśne ścieżki i wysokie tempo.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział