fbpx

Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon

Jedzie pociąg z daleka, czyli co z tym draftingiem

W tym roku niemal po każdych zawodach powraca temat nagminnego draftingu na imprezach, na których jest to zabronione. Po Herbalife Triathlon Gdynia – największych, prestiżowych (przypomnijmy – HTG w przyszłym roku odbędzie się jako impreza cyklu Ironman 70.3) i znanych z doskonałej organizacji zawodach – kwestia ta powróciła ze zdwojoną siłą.

Organizatorzy zapewniali, że w zeszłym roku draftingu nie było, a na tegorocznej imprezie z wydłużoną pętlą rowerową i zwiększoną liczbą sędziów problem ten nie wystąpi na pewno. A jednak! Pozostaje pytanie – czy to porażka organizatorów, czy może powód leży w istocie środowiska zawodników?

1623690_1451104898484169_7573403381195807742_n

Fot. Tomasz Lenik

Liczba zawodników rośnie w zawrotnym tempie; liczba organizowanych zawodów również, ale imprezy, na których limit zawodników nie wypełnia się natychmiastowo, nadal należą do mniejszości. Popyt generuje podaż, a zrozumiałe jest, że organizatorzy nie robiliby zawodów, gdyby nie mogli na nich zarobić. Limity zawodników są więc coraz wyższe, ale drogi nie stają się szersze i dłuższe.

Organizatorzy i sędziowie podczas rozgrywania zawodów twierdzą niekiedy, że nie mają co zrobić z przemykającymi pociągami. Jest to po części zrozumiałe, bo jeśli w ciągu dwóch minut ze strefy zmian wychodzi ponad 250 zawodników, to nie ma siły, aby na początku nie jechali w bardzo bliskiej odległości od siebie. Na ten stan rzeczy prawdopodobnie nie ma rady, bo trudno sobie wyobrazić, żeby wychodzący ze strefy zmian odmierzali sobie czas ze stoperem, aby wiedzieć, kiedy mogą rozpocząć jazdę, aby nie wyjść na oszusta. JEDNAKŻE, biorąc pod uwagę punkt pierwszy, organizatorzy najwyraźniej sądzą, że skoro na trasie robili, co mogli (nawet jeśli to oznacza, że nie robili nic), to jest po sprawie: zawodnicy trochę ponarzekają, a za rok i tak przyjadą na tę samą imprezę. „Wszędzie jest przecież to samo”.

Podczas ostatniej doby, w dużej mierze za sprawą emocjonalnego postu Marcina Koniecznego, skrzyknęła się grupa osób będących za bezwzględnym tępieniem przejawów nieuczciwego podciągania się na zawodach. Również jestem za tą ideą, jednak nie wydaje mi się, aby rozwiązywanie problemu miało należeć wyłącznie do zawodników. Publiczny ostracyzm jest obarczony dużym ryzykiem błędu, a wytknięcie kogoś palcem, wstawienie zdjęcia na Facebooka i podpisanie delikwenta z imienia i nazwiska może niepotrzebnie kosztować kogoś wiele wstydu. Jeśli się uprzeć, łatwo jest zrobić zdjęcie dowolnego zawodnika w triathlonie, gdy akurat zbiera się do manewru wyprzedzania, rozjeżdża się z innym po zawrotce, dubluje kogoś itp. Co innego, jeśli mamy do czynienia z ewidentnym, bezczelnym draftingiem przez połowę trasy rowerowej – w takich przypadkach jestem jak najbardziej za „wytykaniem palcami”; zasadniczo jednak apeluję o ostrożność i rozsądek. Niedobrze by było, gdyby dość zgrane i przyjazne środowisko triathlonowe zaczęło się wzajemnie nienawidzić i wystawiać na sąd skorupkowy.

Pamiętajmy także, że zawodnicy w triathlonie nie dzielą się już na kategorie PRO i ambitnych amatorów, lecz także na osoby startujące dla własnej przyjemności, pokonania pewnych słabości, przeżycia ciekawej przygody. To są zawodnicy którzy nie mają zielonego pojęcia, co to jest drafting i naprawdę zdziwiliby się, gdyby zobaczyli w internecie swoje zdjęcie na „czarnej liście”, które zrobiono im, gdy jadąc w części rowerowej spotkali kolegę czy koleżankę i ucinali sobie z nimi miłą pogawędkę.

Uważam, że problem draftingu należy przedstawiać przede wszystkim organizatorom imprez, a wręcz wiercić im o to dziurę w brzuchu. Potencjalnych rozwiązań tej palącej kwestii jest kilka:

1. Rygorystyczne zachowanie sędziów. Nie ma tu co wiele wyjaśniać: konsekwentne zatrzymywanie peletonów, wlepianie kar czasowych, żółtych i czerwonych kartek.

2. Wypuszczanie zawodników na starcie falami. Oprócz mniejszej walki o życie w wodzie spowodowałoby to rozluźnienie na trasie rowerowej.

3. Zmiana formuły non-drafting na formułę z dozwoloną jazdą w grupie. Jest to rozwiązanie ryzykowne, zarówno marketingowo (większość zawodników mających tylko rowery czasowe stanęłoby przed sporym technicznym problemem), jak i pod względem bezpieczeństwa (niedoświadczeni amatorzy jadący w grupie mogą stanowić duże zagrożenie dla siebie i innych). Biorąc jednak pod uwagę, że drafting i tak jest, to znacznie bardziej ryzykowne jest uczestniczenie w kraksie na rowerach czasowych, gdzie jest utrudnione hamowanie, pozycja sprzyja wylotowi na orbitę, a prętami lemondki można zrobić komuś poważną krzywdę.

4. Zmniejszanie limitu startujących w imprezie. Uważam, że byłoby to możliwe tylko w jednym z następujących przypadków: wyjątkowo empatyczny i honorowy organizator, który przedkłada szansę na zorganizowanie jedynych w swoim rodzaju zawodów z uczciwą rywalizacją czasową nad oczywiste korzyści finansowe lub ogólny protest zawodników, wyrażający się niezgłaszaniem się na imprezy, w których sędziowie nie reagują na ewidentny drafting.

Temat jest szeroki i nie daje się wyczerpać w jednym artykule. Wiele już zostało o tym napisane i na pewno jeszcze wiele się o tym napisze. I bardzo dobrze. Skoro nie może być już gorzej, to będzie tylko lepiej.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Suunto wprowadza na rynek nowość – zegarek Suunto Run, zaprojektowany z myślą o biegaczach na każdym poziomie zaawansowania. Sprawdzi się on zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności, jak i […]

Suunto Run. Nowy model zegarka niebawem trafi do sprzedaży.

Bieganie jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej ogólnej kondycji organizmu. Należy jednak pamiętać, że bieganie, to również bardzo duże obciążenia dla ciała. Jeśli mamy niewłaściwą technikę, to pojawiają się bóle i dolegliwości w stawach biodrowych, […]

Stawy biegacza – jak warto o nie dbać?

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon został tylko wspomnieniem, a przed nami kolejne sportowe wyzwanie. Mowa o czerwcowym Nocnym Biegu Świętojańskim z Decathlon, który odbędzie się 20 czerwca. Już dziś w Panelu Zawodnika można zgłaszać zamówienie […]

Wystartuj po zmroku w Nocnym Biegu Świętojańskim z Decathlon!

Już za kilka dni, 18 lipca, Lądek-Zdrój ponownie stanie się areną międzynarodowych zmagań trailowych. W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich (DFBG) odbędzie się kolejny etap prestiżowego cyklu Golden Trail Series, który wyłoni reprezentantów na finałowe […]

Golden Trail Series powraca do Lądka-Zdroju – walka o złote bilety podczas DFBG!

Woda kokosowa to naturalna alternatywa dla popularnych napojów izotonicznych. Dostarcza elektrolitów, minerałów i witamin wspomagających regenerację. Ale czy rzeczywiście sprawdzi się równie dobrze co sklepowe izotoniki? A może wystarczy po prostu pić “zwykłą” wodę? W […]

Woda kokosowa – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie. Czy nawadnia lepiej niż woda?

Do 47. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego pozostało 20 tygodni. Z tej okazji w ramach naszej akcji treningowej przygotowaliśmy dla Was plany treningowe na wyniki 3:30, 3:40, 3:45, 3:50 lub 4:00 oraz oddzielny plan dla początkujących. Jak […]

Plany treningowe do 47. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Good Coach App aplikacja dla trenerów

Czy aplikacja do trenowania zawodników faktycznie ułatwia pracę trenera? W jakim zakresie stanowi wsparcie? Jakie dodatkowe funkcje ułatwiają współpracę z zawodnikami? Jeżeli jesteś trenerem i prowadzisz zawodników, np. trenując ich online, koniecznie poznaj możliwości, jakie […]

Dla trenerów biegania: aplikacja Good Coach App – jak wypada po ponad 3 miesiącach testów?

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział