fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Joanna Kozanecka. Pik Lenina

Joanna Kozanecka Rys. Krzysztof Dołęgowski

Rys. Krzysztof Dołęgowski

W 2007 r. w ostatnim turnieju przed mistrzostwami świata w korfballu, przy pierwszym wejściu pod kosz noga się pode mną złożyła, potem spuchła jak bania. Do mistrzostw były trzy miesiące, to miały być moje ostatnie i bardzo chciałam tam pojechać. Chodziłam więc na rehabilitację, a by nie stracić formy, zaczęłam wolno biegać pod blokiem. Pierwszym osiągnięciem było to, jak dobiegłam do końca ulicy.

W listopadzie pojechałam na mistrzostwa i postanowiłam skończyć karierę, miałam już 30 lat. Wydawało mi się wtedy, że w zimie się nie biega, ale wiosną koleżanka mi powiedziała o ścieżkach Nike’a. Zostawałam za grupą, ale ujęło mnie, że kilka osób zostało potruchtać ze mną i zaczęłam tam biegać. A jesienią przygotowałam się już z planem treningowym rozpisanym przez kolegę do pierwszej dychy, Human Race, wyszło 1:04.

Rodzina

To było dla mnie takie święto, że ściągnęłam rodziców z Tomaszowa Mazowieckiego, żeby mi kibicowali. Oboje są nauczycielami WF-u, mój tato uczył Wandę Panfil, i jak zobaczył, z jaką przewagą ona dobiega do mety na wszystkich sprawdzianach, zaczął ją namawiać na treningi. Początkowo nie chciała, a co z tego wyszło, to wiadomo.

Rodzice zawsze przyjeżdżają na najważniejsze biegi. Pierwszy maraton, pierwszy triathlon. Są nie tylko na mecie, mama jeszcze biega po trasie, żeby mnie zobaczyć w różnych miejscach.

Triathlon

Od końca studiów zawsze pływałam i jeździłam na rowerze górskim. Kiedy doszło bieganie, pomyślałam o triathlonie. Poznałam ludzi z grupy 12tri. Razem trenujemy, czasem ktoś rzuca hasło: „Jedziemy jutro do Nowego Dworu” i wszyscy spotykamy się rano na Tarchominie, i ruszamy.

Na długim dystansie w Suszu zrobiłam 6:28. Zawaliłam pływanie, wyszłam z wody jako jedna z ostatnich. Bieg po rowerze nie był łatwy, zwłaszcza że nie robiłam wtedy treningów „na zakładkę”. Jak ruszyłam, złapały mnie – pierwszy raz w życiu – takie skurcze w czworogłowych, że musiałam przemaszerować 2 km i zjeść żel, żeby podnieść poziom elektrolitów. Półmaraton przebiegłam w 2:11.

Praca

Jestem przedstawicielem medycznym, sporo wyjeżdżam. W bagażniku wożę sprzęt biegowy i rzeczy na basen. Na przykład przed pracą jadę na basen, a po powrocie – na podbiegi na Agrykolę.

Jak zdarzały mi się dalsze wyjazdy, np. do Olsztyna, to zostawałam na noc, żeby rano pobiec dookoła jakiegoś jeziorka. A między Gostyninem i Łąckiem koło Płocka jest świetna ścieżka, która wije się między polami, ale tak ukształtowana, że można tam zrobić i podbiegi, i tempówki, i wszystko.

Bieg życia

Najważniejsze biegi to te, w których przekraczałam granice swojej wyobraźni. Pierwsza dycha, pierwszy maraton, pierwszy ultramaraton, pierwszy triathlon.

Ale najbardziej szczególny był zeszłoroczny Rzeźnik – pierwszy bieg, którego nie ukończyłam. Nie wyrobiłyśmy się w limicie czasu na ostatnim punkcie kontrolnym. Przez to, że się biegnie parami, dużo się tam nauczyłam. Jak trzeba powstrzymać swoją ambicję, kiedy druga osoba nie ma siły. Jak trzeba zacisnąć zęby, kiedy ty nie masz siły, a ktoś cię pogania.

W tym roku znów jadę na Rzeźnika.

Życiówka

Najważniejsi w moim życiu są ludzie, których los zsyła mi w odpowiednim momencie. Nie biegałabym, gdybym nie spotkała ludzi ze ścieżek Nike’a. Nie zrobiłabym triathlonu, gdybym nie spotkała 12tri. Nie zaczęłabym chodzić po górach, gdyby nie kolega, z którym mogłam to marzenie zrealizować. Nie poszłabym w góry zimą, gdyby nie koleżanka, z którą mogłam to zrobić. W góry wysokie też nie poszłabym bez koleżanki.

W zeszłym roku zdobyłam Pik Lenina – 7134 m n.p.m.

Joanna Kozanecka, życiówki:
5 km – 24:40,
10 km – 48:50,
półmaraton – 1:44,
maraton – 3:49

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Wojciech Staszewski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział