fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Wrześniowe biegi historyczne – zestawienie

Bieg Czterech Generałów

fot. Bieg Czterech Generałów

W Polsce od kilku lat istnieje moda na świętowanie rocznic historycznych bieganiem. Koniec sierpnia i cały wrzesień to okres, kiedy organizowanych jest sporo biegów ku czci. Bieg Czterech Generałów, Bieg Ułański czy Bieg Westerplatte to tylko niektóre z nich, które trafiły do naszego autorskiego zestawienia

Sierpień i wrzesień to miesiące szczególne w historii Polski. Powstanie Warszawskie, wybuch II wojny światowej, bitwy kampanii wrześniowej. Dlatego w tych miesiącach wiele biegów odbywa się, by uczcić pamięć żołnierzy, bohaterów, ofiar lub wspomnieć ważne wydarzenia.

Dla biegacza natomiast to okres startowy. W związku z tym przygotowaliśmy zestawienie sierpniowo-wrześniowych biegów historycznych. Mają one nie tylko walor sportowy, ale też edukacyjny.

 Bieg Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

Miejsce: Sobótka,
Data biegu:22 sierpnia,
Dystans: 10 km,
Przewyższenia: 280 metrów,
Więcej informacji: biegniezlomnych.pl

10 kilometrowy bieg startujący z rynku w Sobótce wiedzie przez masyw Ślęży. Trasa została podzielona na 9 traktów, a każdy z nich upamiętnia jednego z żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy już po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski. Są wśród nich między innymi Zygmunt Szendzielarza, ps. „Łupaszka”, legendarny dowódca podziemia, Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”, niespełna 18-letnia sanitariuszka skazana na karę śmierci wbrew obowiązującemu wówczas prawu czy Józef Franczak, ps. „Lalek”, ostatni żołnierz antykomunistycznego podziemia, który zginął w 1963 roku.

 Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny 

Miejsce: Zamość,
Data biegu:26-29 sierpnia,
Dystans: 100 km (35 km, 20 km, 30 km, 15 km).
Więcej informacji: biegpokoju.zamosc.pl

W czasie II wojny światowej w planach III Rzeszy Zamojszczyzna była regionem, z którego należało wysiedlić obecnych mieszkańców, a na ich miejsce sprowadzić niemieckie rodziny. Działalność eksterminacyjna i migracyjna dotknęła najmocniej mieszkające w tym regionie polskie dzieci. Według szacunku historyków w wyniku decyzji okupanta wysiedlono około 30 000 dzieci.

Aby uczcić pamięć ofiar, od 1987 roku na Zamojszczyźnie organizowany jest Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. To czteroetapowy bieg, którego łączny dystans wynosi 100 kilometrów.

 6. Bieg Ułański 

Miejsce: Krojanty k. Chojnic,
Data biegu:5 września,
Dystans: 8 km,
Zapisy
Więcej informacji: gokchojnice.pl

1 września 1939 roku pod Krojantami doszło do bodaj najsłynniejszej szarży ułańskiej w czasie kampanii wrześniowej. 18 Pułk Ułanów pod dowództwem pułkownika Kazimierza Mastalerza natarł na 2. batalion 76 Regimentu z 20 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej. Dzięki temu uderzeniu udało się osłonić drogę odwrotu dla polskiej piechoty. W walce zginął między innymi dowódca jazdy.

Od lat do Krojant przybywają grupy rekonstrukcji historycznej, które biorą udział w inscenizacji szarży. Od 6 lat w ramach obchodów organizowany jest też Bieg Ułański. Jego trasa wiedzie leśnym duktem, po którym w 1939 roku poruszał się bohaterski oddział polskiej kawalerii.

 II Bieg Cichociemnych 

Miejsce: Sochaczew,
Data biegu:6 września,
Dystans:6, 12-14 km,
Zapisy
Więcej informacji: biegcichociemnych.pl

Cichociemni byli elitarnym oddziałem komandosów spadochroniarzy szkolonym w Wielkiej Brytanii. W czasie II wojny światowej zrzucani byli na tereny okupowane, aby prowadzić dywersję, szkolić konspiratorów i partyzantów, wreszcie by walczyć zbrojnie. Byli piekielnie inteligentni i sprawni fizycznie.

W Sochaczewie, aby uczcić ich pamięć organizowany jest bieg przełajowy z naturalnymi przeszkodami. Organizatorzy twierdzą, że aby zawody ukończyć, trzeba się będzie ubrudzić, jednak dokładny przebieg trasy pozostaje tajemnicą.

 Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą 

Miejsce: Sochaczew,
Data biegu:6 września,
Dystans: 21,095 km,
Wpisowe: 40, 60 złotych,
Zapisy

Bitwa nad Bzurą to największa bitwa kampanii wrześniowej. Trwała od 9 do 22 września a wzięły w niej udział dwie polskie i dwie niemieckie armie. Co ciekawe, było to jedyne działanie zaczepne jakiegokolwiek wojska przeciwko siłom zbrojnym III Rzeszy, do 1941 roku, kiedy to rozpoczęła się Bitwa o Anglię.

Organizatorzy biegu w Sochaczewie przygotowali nagrody pieniężne w 11 kategoriach. Dla osób mieszkających w Warszawie Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą to świetne przetarcie przed Maratonem Warszawskim.

 53. Bieg Westerplatte 

Miejsce:Gdańsk,
Data biegu:12 września,
Dystans: 10 km,
Wpisowe: 30 złotych,
Zapisy
Więcej informacji: mosirgdansk.pl

Od ostrzału polskiej placówki wojskowej na Westerplatte przez pancernika Schleswig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. Żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego mimo przeważających sił wroga bronili się przez tydzień. W uznaniu kunsztu wojennego Niemcy pozwolili polskiemu dowódcy zachować w niewoli szablę.

Bieg jak co roku startuje spod Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W tym samym miejscu znajduje się meta. Trasa prowadzić będzie asfaltową drogą. Organizatorzy przewidzieli dla najlepszych biegaczy pulę nagród o łącznej wartości 20 000 złotych.

 Bieg Rotmistrza Pileckiego 

Miejsce:Warszawa,
Data biegu:13 września,
Dystans: 5 km,
Wpisowe: 30, 40 złotych.

Rotmistrz Witold Pilecki to postać niezwykła. Brał udział w kampanii wrześniowej, podczas okupacji działał w konspiracji. Na ochotnika zgłosił się do wykonania samobójczej misji. Pozwolił się schwytać Gestapo i wywieźć do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam zbierał informacje na temat dokonywanych przez Niemców okrucieństw i masowych mordów. Organizował też komórkę ruchu oporu. W nocy w 26 na 27 kwietnia uciekł z obozu, a zebrane materiały przekazał swoim dowódcom.

Bieg ku jego czci organizowany jest na Żoliborzu nie bez przyczyny. To właśnie w jednej z kamienic w tej dzielnicy został pojmany przez tajną niemiecką policję. Same zawody odbywają się jednak nie przy alei Wojska Polskiego, a w parku Kępa Potocka.

 Bieg Czterech Generałów 

Miejsce:Nowy Dwór Mazowiecki,
Data biegu:20 września,
Dystans:10 km,
Wpisowe: 45 – 65 złotych,
Zapisy

Twierdza w Modlinie powstała za czasów Księstwa Warszawskiego. Decyzję o jej budowie podjął Napoleon Bonaparte. W ponad 200 letniej historii twierdzy broniono pięć razy w latach: 1813, 1831, 1920, 1915 i 1939. Dowództwo nad czterema z nich sprawowało czterech polskich generałów, na cześć których odbywa się bieg. Oto tytułowi generałowie: Franciszek Ksawery Kossecki, Ignacy Ledóchowski, Władysław Sikorski i Wiktor Thommee.

W tym roku w Twierdzy Modlin odbędzie się II edycja biegu. Trasa została poprowadzona po 5 kilometrowej pętli, którą biegacze pokonają dwa razy. Znajduje się ona w całości na terenie tej najdłuższej fortyfikacji w Europie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Paweł Jeleniewski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział