Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt
Wygoda kluczem do wyboru butów?
Fot. Istockphoto.com
Zależność pomiędzy rodzajem obuwia a występowaniem kontuzji budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają, że buty mają olbrzymi wpływ na ryzyko powstawania urazów, inni twierdzą, że znikome. Buty z kontrolą pronacji, supinacji, buty minimalistyczne – wszystkie one mają zmniejszyć ryzyko kontuzji, ale czy tak jest naprawdę?
Od lat producenci udoskonalają buty, wprowadzają coraz to nowe modele wyposażone w kosmiczne technologie, które mają sprawić, że bieganie będzie łatwe, miłe i przyjemne, ale także bezpieczne. Kupując nową parę biegowego obuwia, w zależności od sytuacji, usłyszymy najpewniej, że musimy zbadać jak zachowuje się kostka, żeby but mógł kontrolować pronację bądź supinację, innym razem dowiemy się, że jednak buty minimalistyczne są jedynymi słusznymi i tylko oną uchronią przed kontuzją. Niestety, większość osób głoszących wiele z tych tez nie potrafi oprzeć się na źródłach, są to często „prawdy objawione” na forach internetowych. Jednak po zgłębieniu tematu, okazuje się, że naukowcy również wzięli się za to zagadnienie. Wpływ butów kontrolujących pronację na kontuzję został zbadany już w 2010 roku.
Ta grupa naukowców przeprowadziła badanie wpływu kontroli pronacji na częstotliwość występowania kontuzji, które zostało opublikowane w American Journal of Sport Medicine. Do badania posłużyła grupa 408 mężczyzn i 314 kobiet oraz grupa kontrolna składająca się 432 mężczyzn i 257 kobiet. Pierwszej grupie dobrano obuwie odpowiednio dopasowane do stopy, zaś grupa kontrolna otrzymała obuwie z kontrolą pronacji. Obydwie grupy używały butów przez okres 12 tygodni i przez ten czas badana była liczba kontuzji. Jak się okazało różnice były bardzo niewielkie, co, zdaniem autorów badania, świadczyło o minimalnym wpływie rodzaju obuwia na częstotliwość występowania kontuzji.
Do tematu jednak w tym roku wrócili BM Nigg, J Baltich, S Hoerzer, H Enders, którzy na łamach British Journal of Sport Medicine opublikowali kolejne badanie na temat wpływu obuwia na powstawanie kontuzji. Badanie przypominało to z 2010 roku. Grupa niemal 1000 osób dostała buty ze wsparciem, przy czym tylko część osób było pronatorami, a badanie trwało rok. Wnioski płynące z tych badań są bardzo zbliżone do poprzednich, choć trzeba mieć na uwadze, że kontuzja to również pojęcie względne i w różnych badaniach jest różnie definiowana, co może mieć wpływ na wynik. Nie odnotowano praktycznie żadnego wpływu obuwia na częstotliwość kontuzji. Pronacja, supinacja czy neutral? To nie ma znaczenia, nie potwierdza się w wynikach badań. Można pójść o krok dalej, jeśli dorzucimy badania wkładek przeprowadzone przez BM Nigg w roku 2001. Naukowiec przeprowadził badanie na żołnierzach (206 osób). Grupa kontrolna używała standardowych wkładek, druga wybierała subiektywnie najwygodniejsze. Badania pokazały, że częstość występowania złamań czy odczucia bólu została zredukowana o 1,5-13,4% w stosunku do grupy kontrolnej. Być może podobnie jest z butami – jeśli najzwyczajniej w świecie są wygodne, to są również bezpieczne?