fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów

XIII Bieg Rzeźnika dla Piotra Hercoga i Miłosza Szcześniewskiego!

_PDS5246

Przez ostatni tydzień Bieszczady były stolicą polskich biegów górskich.Fot. Piotr Dymus

Ogromne emocje sportowe, ok. 1600 osób na starcie, zmodyfikowana trasa i piękne okoliczności przyrody – tak w skrócie można podsumować XIII edycję Biegu Rzeźnika. Edycję, która okazała się szczególnie szczęśliwa dla Piotra Hercoga i Miłosza Szcześniewskiego.

Miłośnikom biegów górskich czy ultra nie trzeba przedstawiać Biegu Rzeźnika. Każdego roku chętnych do startu jest więcej niż pakietów startowych. Impreza jest znana również wielu biegaczom, którzy nawet nie myślą o tym, żeby kiedykolwiek rywalizować na górskich trasach.

XIII Bieg Rzeźnika, InterRisk dla Aktywnych

W ostatni weekend odbyła się już 13. edycja kultowego Biegu Rzeźnika. Na starcie zameldowało się niemal 800 par, które miały zmierzyć się z dystansem ok. 82 km. Na pokonanie trasy uczestnicy według regulaminu mieli 16 godzin. Część z nich planowała dalszy bieg aż do Cisnej w ramach Rzeźnika Hardcore (ok. 98 km), jednak aby mogli wziąć udział w tej rywalizacji, musieli uporać się z podstawową trasą w nie dłużej niż 12,5 godziny.

_PDS3485

Pomimo zmienionej trasy, uczestnicy Biegu Rzeźnika wciąż mieli okazję podziwiać piękne bieszczadzkie widoki. Fot. Piotr Dymus

Trasa tegorocznego Biegu Rzeźnika, InterRisk dla Aktywnych została nieco zmodyfikowana względem poprzednich edycji i w tym roku omijała teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W związku z tym okazała się nieco dłuższa, a także bardziej wymagająca. Biegacze ruszyli przez Przełęcz Żebrak do Cisnej, stamtąd przez Jasło, Fereczatą czerwonym szlakiem do Drogi Mirka. Tu zaczynały się zmiany: kolejne punkty to Paportna, Rabia Skała, szlak graniczny do Okrąglika i Przełęcza nad Roztokami, gdzie był zlokalizowany punkt kontrolny na 66. kilometrze. Napełniwszy bukłaki wyruszyli na ostatni etap pasmem granicznym przez Czeremin. Meta nie była zlokalizowana przy wbiegu do Ustrzyków Górnych, a w Żubraczem, w związku z czym na końcowym fragmencie uczestnicy musieli zmagać się z dodatkowymi podbiegami i zbiegami.

Rywalizacja przebiegała pod dyktando pary Piotr Hercog/Miłosz Szcześniewski, tworzący drużynę Konstruktor – Salomon Suunto Team. Już na pierwszym punkcie kontrolnym zawodnicy ci mieli niemal 3 minuty przewagi nad kolejnymi ekipami, a na kolejnych fragmentach trasy stopniowo ją powiększali. Ostatecznie do mety dotarli po 8 godzinach, 45 minutach i 24 sekundach z 16-minutową przewagą nad kolejną drużyną. Walka o pozostałe miejsca na podium była bardziej zacięta. Jeszcze na ostatnim punkcie kontrolnym 2. i 3. zespół dzieliło ledwie kilkadziesiąt sekund. Ostatecznie jako drudzy linię mety minęli Kamil Grudzień i Ilya Markov (Banda Grudnia i Markova – czas 9:01:18), a za nimi uplasowali się Piotr Biernawski i Piotr Huzior (Attiq Fake Runners – czas 9:04:07). Najszybszym zespołem w kategorii mieszanej okazali się Daniel Stroinski i Agnieszka Łęcka (Crossfit&Pasterka Running Team – czas 9:45:45), a wśród par żeńskich tryumfowały Anna Kącka i Ewelina Matuła (Salco Sport Team – czas 10:21:57).

Rywalizację w XIII Biegu Rzeźnika ukończyło 688 par, a 91 osób pokonało dodatkowe 16 kilometrów drogi do Cisnej, zaliczając Rzeźnika Hardcore.

_PDS3178

Bieg Rzeźnika był zwieńczeniem Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego. Fot. Piotr Dymus

Rzeźniczek

XIII Bieg Rzeźnika nie był jedynym, jaki odbył się w ramach Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego. W sobotę wystartował również „młodszy brat” czyli Rzeźniczek – bieg górski na dystansie ok. 28 km. W Rzeźniczku zawodnicy startują indywidualnie i w pojedynkę zmagają się z trudnościami trasy. W rywalizacji najlepszy okazał się Bartosz Gorczyca, który pojawił się na mecie po 2 godzinach 13 minutach i 19 sekundach od startu. Wyprzedził Ignacego Domiszewskiego (2:18:40) i Roberta Farona (2:20:48). Wśród kobiet najlepsza okazała się znana polska ultramaratonka Ewa Majer z wynikiem 2:47:30. Na podium znalazły się również Katarzyna Winiarska (2:54:02) i Monika Mosiołek (2:55:45). Bieg ukończyło 977 osób. O swoich wrażeniach z Rzeźniczka opowiedział Daniel Karolkiewicz, który w tym biegu zajął 4. miejsce.

Organizacyjnie wszytko zagrało, chociaż można było przyczepić się do kilku rzeczy, ale nie wpłynęły one zasadniczo na bieg. Bardzo dobrze funkcjonowało biuro zawodów i wolontariat. Bardzo dobre pakiety – koszulka techniczna, buff i gadżety. Komuś to może i potrzebne, dla mnie wystarczy tylko numer startowy. Na plus – biuro, depozyty, expo, kontakt z organizatorami – to bardzo ważne. Na minus – przesunięto godzinę startu i wydłużono trasę Rzeźniczka, o czym poinformowano tylko na odprawie, nie znalazłem stosownej informacji na stronie. Bardzo zazdrościłem biegaczom na Rzeźniku ale ja nie miałem szczęścia w losowaniu wiec pozostało mi powalczyć w Rzeźniczku. Po przygodach w tamtym roku (zgubienie na trasie), teraz musiałem dobrze nawigować i dobrze przebierać nogami.

Ku zdziwieniu wszystkich na starcie pojawiło się kilku górali z czołówki kraju w tym Bartosz Gorczyca, który ostatnio „kosi” wszystkich. Pozostało mi po prostu dobrze pobiec zgodnie z założeniami. Zakładałem bieg na wynik poniżej 2:20 ale ze względu na wydłużenie trasy o 2km przesunąłem swój target na 2:30. Bieg wyszedł mi zgodnie z planem, na początku biegłem w grupce pościgowej na miejscach 4-10 ale po kilku kilometrach zostało nas dwóch i powstała walka o 4. miejsce, którą rozstrzygnąłem na swoją korzyść na ostatnim fragmencie trasy. Na metę wbiegłem z czasem 2:25:06, szczęśliwy nie tylko z rezultatu ale również z tego 4. miejsca, które w takim towarzystwie było jak wygrana. Cieszę się również z aktualnej dyspozycji i coraz poważniej chyba zacznę myśleć o biegach górskich.

A po biegu, na mecie już tradycyjnie czekało na nas kultowe piwo rzeźnickie. Sporo biegaczy racząc się nim zostało do późnych godzin, atmosfera była niepowtarzalna. Bieszczady maja tę moc, szkoda było wyjeżdżać.

Pozostałe biegi

W sobotę odbyły się także biegi dla dzieci – Rzeźniczątko, w których udział wzięło ponad 400 dzieci. W tym roku jednak Rzeźnicki Festiwal Biegowy trwał cały tydzień, a rozpoczął się już 21 maja o godz. 22. Wtedy na trasę ruszyli uczestnicy Biegu Rzeźnika Ultra. Zawodnicy mieli do pokonania odpowiednio 100 i 140 kilometrów po częściowo zmienionej, podobnie jednak trudnej trasie. Z biegnących na dłuższy dystans 282 osób ostatecznie na mecie zameldowało się 47 zawodników. Najszybszym okazał się Tomek Komisarz z czasem 18:16:15. Większość zawodników zdecydowała się na finisz na setnym kilometrze. Tu jako pierwszy nieoczekiwanie finiszował biegnący na 140 kilometrów Sebastian Białobrzeski z czasem 13:01:53. Sebastian, zgłoszony na dłuższy dystans, skorzystał z zapisu regulaminowego o możliwości wcześniejszego zakończenia biegu na mecie setki.

W poniedziałek 23 maja o godzinie 5:00 startem w Komańczy rozpoczął się cykl Rzeźnik na Raty – bieg etapowy, podczas którego przez kolejne trzy dni zawodnicy pokonywali trasę klasycznego Biegu Rzeźnika. Spośród 100 zawodników najszybszymi byli Artur Kaliński oraz Agnieszka Fogiel-Pawłowska. Był to jedyny bieg festiwalu przebiegający po tradycyjnej trasie przez Połoniny.

_PDS5077

W sumie we wszystkich biegach Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego wystartowało prawie 3500 osób. Fot. Piotr Dymus

Na koniec jeszcze informacja dla wszystkich zainteresowanych startem w przyszłorocznej edycji Biegu Rzeźnika – organizatorzy zapowiadają, że chcą w kolejnych edycjach powrócić do poprzedniej wersji trasy, uwzględniającej odcinek na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Więcej informacji: biegrzeznika.pl

Linki do wyników:

XIII Bieg Rzeźnika
Rzeźniczek
Rzeźnik Ultra 100 km
Rzeźnik Ultra 140 km
Rzeźnik na Raty

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach