Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia
Bieg Ultra Granią Tatr – 70 km wśród tatrzańskich szczytów
Fot. Józef Krzeptowski. Bieg Ultra Granią Tatr
170 osób ukończyło 70-kilometrowy Bieg Ultra Granią Tatr. Zwyciężył Przemysław Sobczyk z Zakopanego, który pokonał trasę w 9 godzin i 9 minut. Drugi był Hiszpan Salvador Calvo Redondo, trzeci – Józef Pawlica z Budzowa. Wśród kobiet triumfowała niezawodna Magda Łączak, która zajęła 5. miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 10:38. Było ciepło, trudno i pięknie.
Zobacz wyniki Biegu Ultra Granią Tatr.
To był jeden z najbardziej wyczekiwanych debiutów w polskich biegach ultra. Doczekaliśmy się pierwszej imprezy na długim dystansie, której trasa poprowadziła uczestników po tatrzańskich szlakach. Limity – zarówno uczestników, jak i czasowe – były bardzo wąskie. Mimo wcześniejszych zapewnień Marcina Świerca, najlepszego polskiego biegacza górskiego, że bieg ukończy zaledwie 20-30 osób, do mety w wyznaczonym czasie dotarło aż 170 osób. Start odbył się w turach, pierwsi – potencjalnie najwolniejsi oraz kobiety startowali o 4 rano w sobotę 17 sierpnia. Ostatnia, najszybsza grupa o 4:40.
70-kilometrowa trasa Biegu Ultra Granią Tatr poprowadziła uczestników ścieżkami przez najwyższe polskie góry – Tatry. Biegli z doliny Chochołowskiej przez Tatry zachodnie i przez Dolinę Gąsienicową, przez schronisko Murowaniec, z widokami na Świnicę i Kozi Wierch i Kościelec, przełęcz Krzyżne, Doliną Roztoki. Meta była zlokalizowana w Kuźnicach. Tatrzański Park Narodowy ustanowił ostre limity – zarówno czasu pokonania trasy (17 godzin), jak i liczby uczestników (250).
Wyniki:
Mężczyźni:
1. Przemysław Sobczyk, Zakopane, 9:09:29
2. Salvador Calvo Redondo, Hiszpania, 9:49:37
3. Józef Pawlica, Budzów, 9:54:46
Kobiety:
1. Magda Łączak, Mielec, 10:38:53
2. Anna Figura, Brzegi, 11:42:45
3. Sabina Giełzak, Łódź, 12:39:01
Jakub Wolski, nasz redakcyjny kolega był 12. zawodnikiem na mecie. Pokonał trasę w 11 godzin i 19 minut. Wkrótce relacja i więcej zdjęć z biegu.
Uczestnicy pobiegli szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich. Trasa była bardzo wymagająca technicznie: dużo skał, luźnych kamieni, duże przewyższenia (5000 metrów pod górę i 4900 metrów w dół), do tego – wysoka temperatura, która dodatkowo utrudniała rywalizację.
Zobacz wyniki Biegu Ultra Granią Tatr.
Więcej informacji na stronie: www.graniatatr.pl