fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie trailowe > Slider > Sprzęt

New Balance Fresh Foam More trail v2 – solidność i niezawodność na górskim szlaku [TEST]

Wiosna to zwykle czas na przegląd nowości biegowych. Dla mnie w tych poszukiwaniach najważniejsze jest obuwie. Jako ultramaratończyk, z wielką uwagą przyglądam się nowym modelom, szukającw nich wytrzymałości, stabilności i dobrej trakcji. Nowością, która zwróciła moją uwagę jest propozycja New Balanace z modelem trailowego buta Fresh Foam More trail v2.

Testerów dwóch

W przypadku tego modelu postanowiłem podnieść poprzeczkę i zaprosiłem drugiego testera. Razem stanowimy parę o różnych profilach biegowych. Ja ciężki długodystansowiec, Szymon lekki, szybki górski ścigacz. Dzięki takiemu podejściu możemy w pełni opisać buta w zależności od potrzeb biegowych.

Parametry techniczne Fresh Foam More trail v2

Waga: 330 gram

Toe Protect ochrona przed uderzeniami w twarde przeszkody

Drop: 4 mm
Cholewka z siateczki i materiałów syntetycznych i tekstylnych
Durable Water Repellency(DWR) – technologia zapobiegająca wchłanianiu wody przez tkaninę
Fresh Foam – innowacyjna lekka pianka amortyzująca
Podeszwa zewnętrzna
Vibram® Megagrip

Fresh Foam More trail v2

Fresh Foam More trail v2 – pierwsze wrażenie

Buty dotarły do nas w wielkim czarnym kartonie. Po jego otwarciu w środku ukazały się świetnie wyglądające Fresh Foam More trail v2. Efekt WOW gwarantowany. Doskonały design, żółty dominujący kolor, gruba podeszwa, dość agresywny bieżnik, wyprofilowany zapiętek, ochrona palców toes protect oraz płaskie sznurówki. To pierwsze detale, na które zwróciliśmy uwagę. Od razu chciało się je założyć i lecieć góry. Buty śliczne. Od razu pojawiło się nam pytanie,czy będą wyglądać tak samo pięknie, jak poturbuje je śnieg Gorców, błoto Beskidu Niskiego, kamienie Beskidu Wyspowego czy lód Tatrzański.

Do dzieła zatem!

New Balance Fresh Foam More trail v2 – jak sprawdzają się w terenie?

Fresh Foam More trail v2 zostały wystawione na pierwszą próbę przez Szymona w Beskidzie Wyspowym na dystansie 21 kilometrów.

Zakładając je na nogi po raz pierwszy, poczułem się trochę jak na sprężynach. Podobne wrażenie miałem podczas biegu. Przeczołgałem buty po kamieniach błocku oraz śniegu. But jest stabilny na nodze, dobrze wgryza się w teren, a gruba podeszwa sprawia, że kamienie nie stanowią obciążenia dla stopy”.

Fresh Foam More trail v2

Na biegach ultra i w kamienistym terenie bardzo potrzebna jest ochrona palców przed uderzeniami. Dobrze spełniają zatem swoją rolę wywinięte czuby oraz system toes protect. Myślę jednak, że system ten, mógłby być jeszcze bardziej masywny. Dało by to większą ochronę stopom długodystansowych biegaczy.

Kolejnym etapem testu New Balance były zawody Turbacz Winter Trail oraz Gorce Winter Trail na dystansach 21 km. Warunki były dość ciężkie. Ogromne ilości śniegu, oblodzone zbiegi i niska temperatura.

„Buty bardzo dobrze pracowały na śniegu i nieprzemoczone doskonale trzymały termikę. Warto podkreślić, że producent dobrze zbalansował twardość pianki, jednak dla lżejszych biegaczy amortyzacji może być nawet za dużo. Jeśli chodzi o zawody górskie na krótkich dystansach to niestety pomimo walorów buta nie jest to startówka. Jak na tak masywną podeszwę waga 330 gr. to mało, ale przy ściganiu i walce o podium to jest jednak o drobinę za dużo”

Recenzja video New Balance Fresh Foam More trail v2

Błoto i woda nie zrobią mu krzywdy

W butach do biegów górskich niezwykle ważna jest praca z wodą i odprowadzanie wilgoci. W testowanym modelu jest zastosowany system, który zapobiega chłonięciu przez tkaninę wody. To świetna rzecz. Aby sprawdzić jak buty pracują z wodą, zostały gruntownie zalane w górskim zimnym potoku. Rzeczywiście, siateczka nie chłonie a woda jest dość dobrze odprowadzana na zewnątrz. Niestety w masywnej cholewce woda utrzymuje się przez dłuższy czas co zwiększa masę buta. Trzeba trochę przebiec aby „wytrząsnąć” ją z butów. Nie jest to jednak przy tych parametrach butów jakiś wielki mankament

Po startach w Gorcach przetestowaliśmy New Balance na trochę krótszych odcinkach i większych prędkościach. 8-kilometrowe zakresy czy szybkie mordercze podbiegi w terenie również nie stanowią dla nich problemów. Nie rekomendujemy jednak, aby biegać w nich na asfalcie ponieważ podeszwa z technologią vibram megagrip, ma zapewniać przyczepność przy ostrych zbiegach i podbiegach w terenie, a na asfalcie tylko szybko się zniszczy nie oddając tego, do czego została stworzona.

Fresh Foam More trail v2

Ostatnia biegowa wyprawa to mocny i szybki trekking w Tatrach. Trasa prowadziła na Giewont przez Halę Kondratową. Do samego podejścia pod Wyżnią Kondracką Przełęcz Fresh foam More Trail V2 zostały użyte jako podejściówki. Niestety stromy i oblodzony ostatni fragment nie był już w zasięgu nałożonych raczków biegowych. Trzeba było wyciągnąć z plecaka górskie buty i założyć normalne raki. Przy zejściu jednak, na nogi powróciły New Balance. Na zbiegu w stronę Kuźnic na mokrym, lekko podtopionym już śniegu, bieżnik po raz kolejny pokazał się od jak najlepszej strony.

Podsumowanie

Z pewnością możemy stwierdzić, że New Balance stworzył naprawdę solidnego trailowego buta. Pomimo usilnych starań aby doprowadzić do jego uszkodzenia pod wpływem użytkowania i naturalnych czynników nie udało nam się to. Nie doszukaliśmy się również po okresie sprawdzianu żadnych uszkodzeń, pęknięć, czy załamań siateczki i klejeń. But sprawdza się zarówno na stopach cięższych biegaczy jak i lekkich zawodników robiących w terenie długie wybiegania. Duża amortyzacja przy w miarę małym dropie 4mm daje dużą przyjemność biegania. Pytanie jednak brzmi jak zachowa się całość po 700 czy 10000 kilometrów takiego użytkowania. Tego nie jesteśmy pewni ale New Balace Fresh foam More Trail V2 po stu kilometrowym górskim teście daje poczucie, że znalazło się solidnego przyjaciela na kolejne setki kilometrów.

Fresh Foam More trail v2

Główne zalety New Balance Fresh Foam More trail v2:

  • design
  • amortyzacja
  • wygoda
  • trakcja, trzymanie się terenu
  • ochrona stopy

Czy but ten ma jakieś minusy? Nieco wysoka waga, jak na szybkie ściganie. Również cena może nie być dla każdego przystępna. Producent mógłby dodatkowo przemyśleć kwestię minimalizowania odpadów – buty były zapakowane w ogromną ilość kartonu, który niepotrzebnie idzie do śmieci.

Jeszcze dwie rzeczy, o których warto wspomnieć. Bardzo dobrze biega się w nich na śródstopie pomimo, że przy tak grubej podeszwie naturalnie chce się biegać „na piętę”. Pełną dokumentację tego jak przebiegał test udokumentowaliśmy na filmie dostępnym na kanale You Tube.

Autorzy testu to Bartosz i Szymon Konopka autorzy kanału @zwiedzanieprzezbieganie. Bartosz to doświadczony ultras mający na swoim koncie tylko w 2021 roku takie biegi jak Łemkowyna 150 km, Festiwal europejski 110 km, K-B-L 110 km. Szymon młody lekkoatleta kochający góry. W roku 2022 stanął już na podium Zimowego Półmaratonu Bieszczadzkiego oraz Zamczyska Winter Trail w Rymanowie Zdroju.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Bartosz Konopka

Podoba ci się ten artykuł?

4.7 / 5. 3

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział